شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

مراسم نکوداشت مرحوم تختی در موزه مرکزی حرم مطهر برگزار شد

مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی گفت: 352 مدال از 152 نام آور عرصه ورزش و علم در گنجینه مدال های موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. 
مراسم نکوداشت مرحوم تختی در موزه مرکزی حرم مطهر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، عبدالحسین ملک جعفریان در حاشیه مراسم نکوداشت مرحوم تختی که توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در موزه مرکزی این مجموعه برگزار شد، گفت: سال گذشته 196 مدال و تندیس در ویترین‌های موزه قرار داشت که با افزایش هشتاد درصدی امسال 156 مدال دیگر به آن‌ها افزوده شده است.
وی ضمن برشمردن ویترین‌های مختلف مدال گفت: بدون شک جهان پهلوان تختی یکی از اسطوره‌های عرصه ورزش کشور است که ارادت خاصی نسبت به ساحت رضوی داشت و بنا به درخواست ایشان خانواده وی مدال‌های این ورزشکار را در سال 1360 به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی، این عمل را الگویی برای سایر نام‌آوران عرصه‌های مختلف ورزشی و علمی عنوان کرد و گفت: عموم نام‌آوران نیز به تأسی از رفتار این نام‌آور عرصه کشتی، از سال 68 مدال‌های خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.
ملک جعفریان به ویترین خاص مدال‌های جهان پهلوان تختی اشاره کرد و گفت: در گنجینه مدال‌ها، ویترینی خاص، به مدال‌های جهان پهلوان تختی مزین شده که در مسابقات بین‌المللی‌، آسیایی و سایر مسابقات معتبر جهانی و قاره‌ای کسب کرده است.
وی بازوبند قهرمانی این نام‌آور عرصه کشتی را که سه سال متوالی در سال‌های 35- 36- 37 کسب کرده است نیز جزء نفایس این مجموعه افتخارآفرین معرفی کرد.
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی گفت: ویترین دیگری در این گنجینه به مدال‌های قهرمانی جانبازان و معلولان در مسابقات بین‌المللی اختصاص دارد.
ملک جعفریان همچنین به ویترین مدال‌های نام‌آوران عرصه کشتی اشاره کرد که در مجموع 105مدال در آن نگهداری می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از مدال‌های اهدا شده به ورزشکاران رشته کشتی اختصاص دارد، گفت: علیرضا دبیر آخرین قهرمان کشتی است که تا کنون 14 مدال و کمربند قهرمانی خود را سال گذشته به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده است.
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی گفت: مدال‌های اهدایی ورزشکاران رزمی و مدال‌های نام‌آوران علمی در ویترین‌های جداگانه این موزه به نمایش گذاشته شده است.
ملک جعفریان با اشاره به اهدای بیش از هزار مدال تندیس به موزه آستان قدس رضوی، این عامل را زمینه‌ساز گسترش عرصه فضای گنجینه مدال‌ها عنوان کرد.
اهدای مدال نشان ارادت ورزشکاران به ساحت معصومین است
سید مسعود ریاضی، عضو شورای شهر و رئیس هیئت کشتی استان خراسان رضوی نیز در این همایش، از فعالیت‌های موزه آستان قدس رضوی در خصوص نمایش مدال‌های اهدایی ورزشکاران تجلیل کرد. 
وی از ورزش کشتی به عنوان ورزش جوانمردی یاد کرد و گفت: هزاران سال است ورزش کشتی در همه جای دنیا یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها است که به وسیله آن پهلوانان و جنگاوران تمرین رزم می‌کردند.
این پیش‌کسوت عرصه کشتی ادامه داد: با توجه به این تمرینات، ورزش کشتی مختصاتی پیدا کرد و چون در جنگ، حریف دشمن محسوب می‌شود اما در تمرین، حریف رفیق است باید در این تمرین از حریف رفیق و هم رزمت هم مراقبت کنی و به تدریج در این رزم قوانینی مشخص شد.
ریاضی گفت: در ورزش کشتی آنچه مشق رزم بود تبدیل به مشق عشق شد و رنگ دین به خود گرفت و پهلوانان الگو از مولای تقیان گرفتند و از دل آن، افرادی چون پوریای ولی بیرون آمدند که از فتیان و جوانمردان بودند. 
وی مرحوم تختی را نیز یکی از این جوانمردان معرفی کرد که افتخاراتش را با مردم شریک شد و برای مردم مبارزه کرد و قهرمان شد و برای ماندگار شدن این قهرمانی جایی بهتر از حرم مطهر رضوی نیافت.
رئیس هیئت کشتی استان خراسان رضوی، همچنین دوست داشتن هم‌نوع را از ویژگی‌های خاص مرحوم تختی عنوان کرد و آن را راز ماندگاری وی برای نسل‌های متمادی دانست. 
 
مراسم نکوداشت- مرحوم تختی-موزه مرکزی حرم مطهر 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.