شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

آیت الله رضازاده در دیدار با مسئولان کنگره بین المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان:

رابطه اهل سنت با امام رضا(ع)، رابطه‌ای قلبی و مستحکم است

آیت الله رضازاده گفت: بنده به شهرهای سنی نشین زیاد سفر کرده‌ام و رابطه زیادی با اهل سنت داشته ام و متوجه شدم که رابطه اهل سنت با امام رضا(ع)، رابطه‌ای قلبی و مستحکم است. 
رابطه اهل سنت با امام رضا(ع)، رابطه‌ای قلبی و مستحکم است

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، شورای عالی علمی و برنامه‌ریزی کنگره بین المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان شب گذشته با آیت الله رجبعلی رضازاده دیدار و گفتگو کردند.
آیت الله رجبعلی رضازاده در این دیدار گفت: بنده به شهرهای سنی نشین زیاد سفر کرده‌ام و رابطه زیادی با اهل سنت داشته ام و متوجه شدم که رابطه اهل سنت با امام رضا(ع)، رابطه‌ای قلبی و مستحکم است.
وی افزود: سیره عملی امام رضا(ع) و برخورد خوب حضرت با مردم حتی در زمان ولیعهدی، بهترین راه الگوگیری در رفتارها است.
این استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه افزود: امام با مردم مسلمان و غیرمسلمان رابطه داشت و با توجه به سیره عملی ایشان در می‌یابیم، حضرت به تمام مردم چه کافر و غیره احترام می گذاشت.
آیت الله رضا زاده خاطرنشان کرد: با توجه به مخاطبان پرشمار و نوع برخوردی که حضرت در مجامع عمومی داشتند مردم خیال می‌کردند امام از طبقه مردم عادی و مستضعفین هستند در حالی که ایشان امام امت بودند و همچنین ایشان هیچگاه فرقی میان مردم نمی‌گذاشتند؛ لذا اگر اینگونه رفتارهای امام رضا(ع) بین مردم نقل و منتشر شود ارادت مردم نسبت به ایشان بیشتر خواهد شد.
استاد سطوح عالی حوزه های علمیه گفت: در تعامل میان فرق و ادیان باید جوری رفتار شود که شیعه تضعیف نشود، در این مباحث باید اصول و مبانی شیعه حفظ شود.
در ابتدای این دیدار، آیت الله دکتر محمدهادی عبدخدایی به بیان گزارشی از این کنگره پرداخت و گفت: این همایش مرکب از اساتید حوزه و دانشگاه و شخصیت های مسلمان، مسیحی، یهودی و زرتشتی است و هدف از آن توجه به ارزش های اسلامی و همکاری های بیشتر ادیان ابراهیمی است.
دبیر علمی کنگره امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان به کمیسیون‌های این کنگره اشاره و اظهار کرد: کمیسیون‌های خدامحوری، زندگی مسالمت آمیز، عدالت و محبت در این کنگره تشکیل شده است و این کنگره در یازدهم و دوازدهم بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.
وی افزود: ما اعتقاد داریم فقط اسلام حق است و نظرات دیگر باطل است. مسیحی و یهودی هم پیامبرگرامی اسلام را قبول ندارند به همین جهت ما فقط دین اسلام را حق می دانیم؛ اما دشمنان دین و خدا هیچ مذهبی را قبول ندارند، به همین جهت قصد داریم تا با برگزاری این کنگره صدای واحد یکتا پرستان در مقابل لائیسیته و شیاطین باشیم.
وی در پایان سخنان خود گفت: افرادی مانند سلمان رشدی یا سازنده فیلم آخرین وسوسه مسیح با اصل دین مشکل دارند و کسانی هم که ادعای حقوق بشر می کنند در مقابل این توهین‌ها به اعتقادات سه میلیارد مسلمان و مسیحیو یکتاپرست سکوت می کنند؛ به همین جهت می خواهیم در اعتقاداتی مثل خداپرستی و رفتار اخلاقی با ادیان توحیدی دیگر وحدت داشته باشیم و در مقابل مروجان بی‌خدایی بایستیم.
حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد نیز در این دیدار گفت: سیره اهل بیت به ویژه امام رضا(ع) گنجی است که تاریخ تشیع و بشریت حیات و موفقیت‌های خودش را مرهون آن می‌داند.
وی افزود: اگرچه تشیع با حضرت رضا(ع) عجین است ولی توجهی که لازم است مخصوصا به محورهای اصلی زندگی ایشان نمی شود و کماکان حتی در ادبیات نخبگانی ایشان را با کبوترها، پنجره فولاد، سقاخانه و ضامن آهو می شناسند در حالی که ایشان صفات و ویژگی‌های مهمتری دارند. ایشان عالم آل محمد هستند و با هجرت تمدن ساز خود شبکه‌ بزرگ فرهنگی و دینی را در جنوب غرب آسیا ساختند.
در ادامه دیدار حجت الاسلام سیدحمیدعلوی‌آزیز دبیر اجرایی کنگره امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان، گزارشی از مقالات رسیده به دبیرخانه این کنگره داد و گفت: 170 مقاله به این دبیرخانه ارسال شده که حدود 100مقاله از این میان پذیرفته شده است. ضمنا 50 مقاله و کتاب نیز به سفارش این دبیرخانه در حال تالیف و نگارش است.
وی افزود: در این همایش فقط به جنبه های علمی دقت نکردیم بلکه برنامه‌های فرهنگی و عمومی نیز در حاشیه این کنگره در نظر گرفته شده است. 
 
آیت الله رضازاده -گفتگوی ادیان-امام رضا-کنگره بین المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.