شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

یک روز همراه با تکواندوکاران مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

«هشت دان» به رسم ادب

تکواندو رشته‌ای رزمی است که در هشت دان به نوجوانان و جوانان ورزشکار مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی آموخته می‌شود اما همه فنون و حرکات بهانه‌ای است برای تربیت انسان‌ با ادب و اخلاق. 
«هشت دان» به رسم ادب


یک به یک با بلند کردن دست و گفتن عبارت «تِک وان» خطاب به استاد، ادای احترام می‌کنند و برای ورود به تشک شیاپچانگ رخصت می‌گیرند. این اولین و شاید مهمترین درس این رشته ورزشی است. تکواندو به فرهنگ و ملل شرقی تعلق دارد و با داشتن بیشترین تعداد ورزشکار و طرفدار در میان سایر ورزش‌های رزمی در سراسر جهان، فلسفه وجودی اش نشاط و سلامتی در پرتو ادب و احترام است. ارزش‌هایی که بیش از هر چیز سرلوحه آموزش‌های مربیان مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی قرار دارد و نسل به نسل به شاگردان منتقل می‌شود.

سه دهه پشتکار و تلاش
حسین زارعی‌مقدم از سال 64 تکواندو را شروع کرده و صاحب دو مقام نائب قهرمانی در سطح استان خراسان رضوی است. بعد از سه دهه فعالیت ورزشی، اکنون کمربند دان شش این رشته را دارد و سال هاست در قامت مربی و داور رقابت‌های بین المللی تکواندو به ورزشکاران جوان شهرش خدمت می‌کند.
او سال ها در باشگاه‌های ورزشی، در رده‌های مختلف قهرمانی مربی تکواندو بوده و بسیاری از تیم‌ها را هدایت کرده است. همچنین ورزشکاران تحت مربیگری وی به لیگ‌های ملی راه یافته و با حضور در مسابقات کشوری و جهانی حائز مدال‌های رنگارنگ طلا، نقره و برنز شده‌اند. همچنین از سال 79 در لیگ‌های کشوری اعم از لیگ برتر و نقش جهان و نیز تمامی مسابقات قهرمانی کشوری در تمامی رده‌ها شرکت کرده‌ است.
از سال 71، همزمان با ورود به 21 سالگی مسابقات قهرمانی را کنار گذاشته و به عرصه مربیگری روی آورده است. وی درخصوص دلیل کناره‌گیری زودتر از موعد خود هم توضیحاتی می‌دهد: «از آنجایی که در گذشته مثل امروز بسترهای رشد و ادامه مسیر ورزش حرفه‌ای برای ورزشکاران مهیا نبود و باید در کنار ادامه تحصیل و تشکیل خانواده، مخارج زندگی را هم تامین می‌کردیم لذا زودتر از موعد از دنیای حرفه‌ای ورزش خداحافظی کردم».

با ورزش مسیر زندگی‌ام عوض شد
زارعی‌مقدم نقبی به گذشته شیرین شروع این مسیر ورزشکاری می‌زند و برایمان تعریف می‌کند که چطور معلم تاریخ و جغرافیای مدرسه آن ها توانست چراغ این علاقه‌مندی را در او روشن کرد. ادامه می‌دهد: «آقای صنم یار با اخلاق و رفتار خوبی که داشت، محبوب بچه‌ها بود و حرف‌ها و هدایت‌هایش هم برای ما اهمیت داشت. این بود که با راهنمایی وی وارد رشته ورزشی تکواندو شدم و بعد از ورود، متوجه مزایای این رشته در تربیت اخلاقی و نظم و انضباط دادن به زندگی خودم شدم. پس با عشق و علاقه وافری پیگیر تمرین و آموزش آن تا مراحل حرفه‌ای سطح بالا شدم».
وی با تاکید بر این تربیت اخلاق ورزشی اضافه می‌کند: «من بزرگ‎شده منطقه شهرک شهید رجایی معروف به ساختمان در مشهد هستم. من و چند تن از دوستانم به برکت الطاف الهی و علی بن موسی الرضا(ع) از نعمت حضور در میادین ورزشی بهره بردیم و راه زندگی مان عوض شد».
این مربی تکواندو تصریح می‌کند: «ورزش حرفه‌ای از ابتدا تاکنون بیشتر از یک منبع تامین مالی برایم عشق و علاقه قلبی بوده و ممر درآمدی دیگری خارج از زمین ورزش دارم. ولی ورزشکاران جوان تازه وارد امروز می توانند در صورت خوب کار کردن و نگاه قهرمانی، از آن به عنوان منبعی درآمدی هم فکر کنند».تحویل 5 قهرمان به عرصه ملی
وی قدمت رشته رزمی تکواندو را بیش از 90 سال و خاستگاه آن را کشور کره عنوان می‌کند و با اشاره به سابقه این رشته می‌افزاید: «تکواندو در ارتش کره پدید آمد و بعدها وارد ارتش ایران شد و اکنون پیشکسوت‌های این رشته در کشورمان از میان ارتشی ها هستند. یکی از ورزش‌های المپیکی و در زمره کامل ترین رشته‌های رزمی است که تمامی جوانب امنیتی برای ورزشکاران بخصوص بچه‌ها در آن گنجانده شده و آسیب‌پذیری در آن به حداقل ممکن رسیده است».
این مربی و داور بین المللی تکواندو در ادامه بیان می‌کند: «تکواندو امروز تخصصی شده و در سه بخش آن به نام‌های کیورگی(مبارزه رودروی دو نفره)، پومسه یا فرم(حرکات نمایشی)  و هان ما دانگ(حرکات رکوردی و نمایشی) امکان فعالیت وجود دارد. این رشته محدودیت خاصی برای ورود و فعالیت علاقه‌مندانش ندارد و از شش تا 70 ساله‌ها می‌توانند تکواندوکار شوند».  
وی درخصوص کیفیت برگزاری کلاس‌های آموزش و تمرین تکواندو به ورزشکاران جوان مشهدی هم می‌گوید: «دوره تکواندو این مجموعه ورزشی از سال 92 تشکیل شده و در فصل پاییزه از ساعت17:30 تا 19 ویژه پسران برگزار می‌شود. از این دوره تاکنون پنج قهرمان دارنده مدال طلای استانی تربیت شده و در حال آماده شدن برای حضور در سطوح بالاتر قهرمانی کشوری هستند و برای مسابقات اعزام شده‌اند که امید موفقیت برای آن ها داریم».

ورزش پلی برای معنویت
به قول خودش، از سال 92 خدمت‌گذار موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی و تحت لوای این نام مقدس در خدمت ورزشکاران است. زارعی‌مقدم در شمار خدام بخش انتظامات حرم منور رضوی است و خدمت در این مجموعه را در هر لباسی افتخار می‌داند و خدمات ورزشی‌اش را به ساحت قدسی حضرت رضا(ع) هدیه می‌کند. او معتقد است که دیده شدن کار و تلاش وی در این موسسه اهمیت چندانی برایش ندارد و آنچه باارزش است، عنایت و نگاه ثامن الحجج(ع) است.
وی هدف از تربیت یک نسل از مسیر ورزش را به خصوص در مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی جدای از سلامت جسم و روان، آموزش اخلاق و ترویج معنویت به صورت غیرمستقیم دانست و اضافه کرد: «مودب به آداب شدن برای ما بسیار مقدم‌تر از آموختن رشته‌ای ورزشی و یا آوردن مدال و عنوان قهرمانی است».
این استاد رشته تکواندو تاکید می‌کند: «این معانی را هم با رفتار و گفتار خودم به بچه‌ها منتقل می‌کنم؛ چون معتقدم که همه چیز از من مربی آغاز می‌شود، درستی یا نادرستی. وقتی تمیز و منظم و سر وقت در کلاس حاضر می‌شوم یا از الفاظ محترمانه برای خطاب قرار دادن بچه‌ها استفاده می‌کنم، طبیعی است که آن ها هم به صورت خودکار این نوع منش را سرلوحه عمل‌شان قرار می‎دهند».سرآمدترین مجموعه ورزشی
وی با اشاره به برخی از مهمترین ویژگی‌های متمایزکننده این مجموعه ورزشی نسبت به دیگر باشگاه های ورزشی استان و بلکه کشور اظهار می‌کند: «مجموعه تربیت بدنی آستان قدس از نظر آموزشی، امکانات و تجهیزات در شمار سرآمدترین‎ها در کشور است. اگر از نظر تخصصی نگاهی به فضاهای سالنی این مجموعه بیندازیم می‌بینیم که به خاطر  استفاده از دستگاه‌های مکنده هوا، همواره هوایی تمیز و متبوع جریان دارد که برای تحرک و تمرین ورزشکاران بسیار مناسب است و از خستگی جلوگیری می‌کند».
این استاد فنون رزمی به دسته‌ای دیگر از مزایای انتخاب این موسسه ورزشی برای ورزش کردن ادامه می‌دهد: «نوع معماری اصولی سالن‌ها، تنوع ارایه رشته‌های ورزشی جهت انتخاب در یک مجموعه، قرار گرفتن موسسه در قلب شهر، محلی امن برای تردد بچه‌ها و همین طور مکانی مناسب با حضور چهره های مطرح ورزشی و اجتماعی برای تحت تاثیر قرار گرفتن شخصیت ورزشکاران جوان، همه و همه گواه تفاوت و برتری این مجموعه بر دیگر مجموعه‌های ورزشی است».
در میانه گفت‌وگو با استاد زارعی‌مقدم مرتباً بچه‌های قدونیم قد با سلام ویژه تکواندو و اجازه گرفتن وارد می‌شوند و شروع به گرم کردن خود می‌کنند. از یکی از کوچک سال‌ترین آن‎ها می‌خواهیم تا از دلیل انتخاب این رشته و موسسه تربیت بدنی آستان قدس برایمان بگوید. 10 ساله است و چهار سال از عمر ورزشی حسین می‌گذرد و هنوز دان یک دارد و به تازگی برای ورود به دان دو آزمون داده.
از دلیل انتخاب ورزش تکواندو می‌گوید: «اولش نمی‌خواستم به کلاس تکواندو بیایم اما وقتی یکسال آمدم، همه چیز برایم جذاب شد تا جایی که با هدایت مربی ها و تلاش خودم دلم می‌خواهم تا قهرمانی هم جلو بروم. تا حالا یکبار در مسابقات استانی هم شرکت کردم اما هنوز عنوانی را کسب نکردم و با تلاش بیشتر می خواهم کسب مدال کنم. البته دوست دارم در کنار ورزش درسم را هم در رشته تربیت بدنی دنبال کنم».
یکی از تکواندوکاران باآتیه تکواندو استان، اشکان نجاران نام دارد که با اشاره استاد برای گپ و گفتی کوتاه تشک را رها می‌کند و به کناره زمین می‌آید. 12 سال بیشتر ندارد و با وجود اینکه تنها سه سال از عضویتش در این موسسه ورزشی برای فعالیت در رشته تکواندو نمی‌گذرد، با کسب عناوین و مدال‌های مختلف برای خود و شهرش موجب افتخار شده است. از خود و اهدافش بیشتر تعریف می‌کند: «دو مدال برنز در سطح شهر مشهد و دو مدال نقره استانی دارم و امیدوارم در سطوح بعدی مدال کشوری و حتی المپیک را هم از آنِ خودم کنم».
الگوی ورزشی خود را استاد کانگ از اسطوره‌های تکواندو کره معرفی می‌کند و می‌گوید: «به توصیه دوستان پدرم در این مجموعه ورزشی ثبت‎نام کردم و چهار سال از شروع فعالیت حرفه‌ای‌ام در تکواندو می‌گذرد و از همه امکانات و استادم بسیار راضی هستم».
وقت تمرین و تمرین و باز هم تمرین فرا رسیده، پس از بروبچه‎های آینده‌ساز تکواندو شهرمان برای ادامه تلاش و ممارست‌شان جدا می‌شویم و برای همه آن ها آرزوی موفقیت در میایدین ملی و بین المللی در آینده نزدیک داریم. 
 
تربیت بدنی آستان قدس رضوی- تکواندو-آموزش-اخلاق-ادب-احترام-فرهنگ 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.