شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

بانوی فرهیخته قرآنی:

کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از ظرفیت قرآنی بالایی برخوردار است

فرشته خوشدست با مدرک دکترای علوم قرآنی در دانشگاه‌های مختلف کرمان به تدریس قرآن مشغول است. اما تمام افتخارش خادمیاری اداره علوم قرآنی حرم مطهر رضوی بوده که به مدت 20 سال با این عنوان به زائران امام رضا(ع) خدمت می‌کند. 
کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از ظرفیت قرآنی بالایی برخوردار است

این فعال قرآنی همچنین با دارالقرآن‌الکریم آستان قدس رضوی در اجرای ترتیل‌خوانی و قرائت قرآن در محافل و جلسات قرآنی بانوان حرم مطهر امام هشتم(ع) همکاری دیرینه دارد و برای تحقیق بر روی پایان‌نامه خود بارها از کتاب‌های کتابخانه مرکزی حرم مطهر رضوی استفاده کرده است. او سال 85 بانوی ممتاز همایش بانوان قرآن‌پژوه در زمینه ترویج معارف قرآن کریم در جهان اسلام شناخته شده بود و امسال به عنوان مدعو در همایش بانوان قرآن‌پژوه در تالار قدس حضور یافت. در حاشیه این مراسم گفت‌وگویی با این بانوی قرآنی انجام دادیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

• به نظر شما مشهد از چه ظرفیت‌هایی برای برگزاری پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه برخوردار است؟
اگر مشهد و قم به عنوان دو شهر مذهبی کشورمان میزبان بیشترین همایش‌های قرآنی باشند، مردم علاوه بر استفاده از فضای معنوی این دو شهر از اماکن علمی و تخصصی آنها نیز بهره‌مند خواهند شد. مشهد کتابخانه مرکزی و تالار ویژه علوم قرآن و حدیث را دارد و کتاب‌های خطی این کتابخانه حرم می‌تواند قابل استفاده محققان و پژوهشگران قرآنی قرار گیرد. در قم نیز کتابخانه‌های فوق‌العاده‌ای موجود است، باید این دو شهر زیارتی در مقوله قرآنی با هم در ارتباط باشند تا سال به سال بر غنای این همایش افزوده شود.

• در جامعه قرآنی کشورمان بانوان به اندازه آقایان در سطح ملی و جهانی شناخته شده نیستند. به نظر شما دلیل این مهجوریت چیست؟
متأسفانه اغلب بانوان فقط در زیبایی‌های موسیقی قرآن مانده‌اند و به بقیه حوزه‌های قرآنی ورود پیدا نکرده‌اند. یعنی به همان سطح قرائت بسنده کرده‌اند و همین مسئله باعث شده مهجور واقع شوند. من همیشه در کلاس‌هایم به شاگردان می‌گویم پله اول ورود به قرآن، قرائت است ولی شما نباید در این سطح بمانید. هر کلمه قرآن اقیانوسی از مفاهیم است اگر بتوانید وارد آن شوید در آینده ما شاهد پژوهشگران خوبی در این عرصه خواهیم بود.

• شما در دوره‌های پنجم و پانزدهم همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه حضور داشتید به نظرتان این دو دوره چه تفاوت‌هایی باهم داشتند؟
بیشترین مدعوین و برگزیدگان پنجمین دوره همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه از دیگر کشورهای اسلامی بودند و حضور بانوان قرآنی کشورمان انگشت‌شمار بود. ولی در همایش امسال برعکس شده و شاهد حضور بیشترین میهمانان و برگزیدگان از کشور خودمان هستیم و تعداد معدودی را میهمانانی از کشورهای عراق، افغانستان و ... تشکیل می‌دهند. تفاوت دیگری که پانزدهمین دوره این همایش داشت وجود حافظان و پژوهشگرانی بود که در این دوره شاهد حضور پررنگ آنها بودیم. اما متأسفانه در همایش امسال برگزیده‌ای در زمینه ترویج معارف قرآن نداشتیم، در صورتی که من در همایش بانوان قرآن‌پژوه سال 85 به عنوان بانوی ممتاز در زمینه ترویج معارف قرآن شناخته شدم و همچنین خانمی چینی به نام فوزیه عیسی در کشوری که الحاد و بی‌دینی بیداد می‌کرد توانسته بود یک پژوهشکده قرآن و عترتی را راه‌اندازی کند و او هم در همین سال برگزیده ترویج معارف قرآن معرفی شد.

• همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه را در پانزدهمین دوره چگونه دیدید؟

برگزاری این همایش به میزبانی مشهد و حرم مطهر رضوی با رضایت مدعوین و برگزیدگان همراه بود. اما خلأهایی هم در این دوره وجود داشت؛ باید در این همایش فرصتی نیز در اختیار مدعوین که برگزیدگان سال‌های قبل بودند، قرار می‌دادند تا آنها کارهای جدیدشان را ارائه دهند. من از سال 85 تا امسال پیشرفت کردم و می‌توانستم مقاله جدیدتری را ارائه دهم.

• ترغیب دختران جوان به فعالیت‌های قرآنی یکی از اهداف این همایش بین‌المللی به شمار می‌رود. به نظر شما این امر چگونه محقق خواهد شد؟
ضروری است تا دختران جوان نیز به این همایش دعوت شوند. باید شاهد حضور عموم مردم در کنار شخصیت‌های قرآنی باشیم تا آنها بدانند همیشه قرآن برای قرائت نیست و آنها هم می‌توانند با توجه به علاقه و توانمندی خود در زمینه‌های مختلف قرآنی ورود پیدا کنند. 
 
همایش بانوان قرآن پژوه- قرآن-خادمیار قرآنی-آستان قدس رضوی-فرشته خوشدست 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.