شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

حجت‌الاسلام محسن بذرگری هاشمی در «پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه»:

باغ های آستان قدس رضوی در کرمان و تهران اردوگاه فرهنگی و تربیتی جوانان خواهد شد

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: باغ خوردین در تهران و باغ بیرم آباد کرمان از موقوفات آستان قدس رضوی هستند و به‌زودی به اردوگاه های تربیتی جوانان تبدیل خواهند شد. 
باغ های آستان قدس رضوی در کرمان و تهران اردوگاه فرهنگی و تربیتی جوانان خواهد شد

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام محسن بذرگری هاشمی، در «پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه» در حرم رضوی اظهار کرد: نگاه تولیت آستان قدس رضوی مبتنی بر منشور هفتگانه مقام معظم رهبری در متن حکم تولیت این آستان مقدس است، این منشور به عنوان یک سند بالادستی در آستان قدس رضوی مطرح و ذیل این منشور 30 سیاست اصلی طراحی و به مجموعه آستان قدس رضوی ابلاغ شده است.
بذرگری هاشمی افزود: اگر در گذشته فرهنگ شانی در کنار سایر شئون آستان قدس رضوی بود امروز با رویکرد جدید، موضوع فرهنگ یک رسالت جدی برای آستان قدس رضوی به شمار می‌رود. گفتمانی که تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرده‌اند گفتمان خدمت و فرهنگ بوده و فعالیت‌های پررنگی را در این حوزه شاهد بوده‌ایم.
وی ادامه داد: بر اساس منشور هفتگانه آستان قدس رضوی، موظف شد فعالیت‌های فرهنگی خود را از دیواره‌های حرم مطهر به عرصه ملی و بین المللی با تأکید بر جهان اسلام توسعه دهد. برای عمل به این رسالت، راهبرد توسعه خدمت خادم و مخدوم از سوی تولیت آستان قدس رضوی مطرح شد که مفهومی وسیع‌تر از گذشته، دارد.
معاون فرهنگی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان اینکه این نهاد مقدس در رویکرد جدید برای اقدامات فراگیر در گستره فعالیت خود، نیاز به منابعی بخصوص در حوزه نیروی انسانی داشت، ادامه داد: هم‌اکنون بیش از 130 هزار نفر برای خدمت به امام رضا(ع) ثبت‌نام کرده‌اند تا در حوزه‌های مختلف فرهنگی در محل زندگی و فعالیت خود با اولویت مناطق محروم، به علی بن موسی الرضا(ع) خدمت کنند و به همین منظور 15 کانون فرهنگی در محورهای کتاب، جوانان، ورزش، مبلغین، مداحان، خانواده‌های شهدا و خانواده به نام امام هشتم(ع) در سراسر کشور تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه انسجام در مأموریت‌های فرهنگی مورد تأکید تولیت آستان قدس رضوی بوده است و انجام کارهای فرهنگی به میزان انبوه اما مقطعی در این مسیر هیچ اهمیتی ندارد، عنوان کرد: سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی برای انسجام‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی 11 موسسه و دو مرکز تازه تأسیس «قرآن کریم» و «امور بانوان و خانواده» را راه‌اندازی شده است. کانون‌های خادمیاری مرتبط با مؤسسات اهداف و سیاست‌های آستان قدس رضوی را پیگیری می‌کنند.
بذرگری هاشمی تصریح کرد: در اقدامی که اخیراً آستان قدس رضوی در حوزه فرهنگی انجام داده است 18 هکتار از باغ‌های موقوفه امام رضا(ع) در اختیار بانوان قرارگرفته است. دو سال گذشته نیز باغ بیلدر به عنوان اردوگاه فرهنگی و تربیتی امام رضا(ع) برای نوجوانان پسر راه‌اندازی شد. باغ خوردین در تهران و باغ بیرم آباد کرمان نیز که از موقوفات آستان قدس هستند به زودی به اردوگاه های تربیتی جوانان تبدیل خواهد شد.
وی افزود: آستان قدس رضوی برای فرهنگ‌سازی سوغات زائر در مجتمع تجاری بهار محیطی را با حضور بیش از هزار مجموعه تولیدی و چندین هزار محصول در سطح نمایشگاهی و فروشگاهی راه اندازی کرده است. آستان قدس هدف تصدی‌گری در حوزه سوغات زائر را ندارد و این فروشگاه صرفا برای الگوسازی راه‌اندازی شده است.
معاون سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در گذشته فقط 9 مرکز مهدالرضا(ع) وجود داشت اما با تشکیل نمایندگی‌های آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف اکنون برای آموزش قرآن به کودکان مراکز مهدالرضا(ع) در تمامی استانهای کشور راه‌اندازی شده است. با روش فعالیت مهدالرضا(ع) کودکان در دوره‌ای یک‌ساله توانایی روخوانی قرآن کریم را کسب می‌کنند.
وی در خاتمه بیان کرد: کانون‌های خادمیاری خانواده طبق تفاهمی که با 5 هزار طلبه انجام شده، این امکان را فراهم کرده است تا زوج‌های جوان سراسر کشور که در مشهد حضور پیدا می‌کنند 3 روز مهمان علی بن موسی الرضا (ع) باشند و ضمن دریافت بسته آموزشی از خدمات مشاوره‌ای مستمر خادمیاران خانواده بهره‌مند شوند.باید از دیدگاه قرآن به جایگاه زن نگریست
 فهیمه فرهمندپور، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده نیز در این همایش اظهار کرد: در متون مقدس به جریان خلقت و زندگی آدم و حوا اشاره ‌شده است، اما رویکرد روایت این جریان تفاوت‌هایی دارد. در آنچه در متن تورات روایت‌ شده هویت زن ضعیفتر، وسوسه شونده تر از مرد و وسوسه کننده تر از شیطان شناخته‌ شده، درحالی‌که قرآن نسبت به حوا و جایگاه زن از نفس واحده مرد و زن سخن به میان می‌آورد و حرفی از وسوسه کردن و وسوسه شدن زن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه در ویرایش متون مقدس تورات ردپایی از قدیسان فیلسوف مشرب یونان دیده می‌شود، افزود: با توجه به اینکه چشم‌انداز اندیشه ورزی نخبگان محصول محیط فرهنگی است که در آن زیست کرده‌اند، نگاه سخیفانه راویان متون مقدس شباهت فراوانی به دیدگاه فیلسوفان یونان باستان در خصوص زن دارد.
فرهمندپور با اشاره به اینکه امروز در جامعه نگاه به زن شباهت زیادی به دیدگاه فلاسفه یونان باستان دارد، افزود: باید مراقب بود تا دیدگاه نخبگان معارف قرآنی تحریف نشود و از دیدگاه قرآن به جایگاه زن و روایات نقل‌شده از پیامبران نگریست.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: امروز در جامعه دیدگاه‌های مختلفی نسبت به حجاب وجود دارد اما نگاه درست این است که زنان حجاب را رعایت می‌کنند تا از گزند بیماردلان دور بمانند.تعامل بین‌المللی قرآن پژوهان زمینه‌ساز افزایش سطح معرفتی محققان می‌شود
زکیه محمودی بانوی یکی از بانوان برگزیده این همایش از کشور افغانستان تصریح کرد: اگر حلقه‌های قرآن شناسی و قرآن پژوهشی از سوی آستان قدس رضوی به صورت بین‌المللی اجرا ‌شود، محققان این حوزه با همگرایی و هم افزایی بیشتر می‌توانند از داده‌ها و نتایج تحقیقات یکدیگر استفاده کنند و همین امر زمینه‌ساز افزایش سطح معرفتی و دینی آنها شود.
وی ضمن تقدیر و توجه تولیت آستان قدس رضوی نسبت به نقش‌آفرینی و حضور بانوان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی و فرهنگی اظهار کرد: با این نگاه می‌توان امیدوار بود که در آینده زمینه‌های حضور بانوان در عرصه‌های مختلف قرآنی و معارفی با پیگیری‌های آستان قدس رضوی پررنگ‌تر خواهد شد.
این پژوهشگر قرآن کریم در ادامه با ارائه گزارشی از مقاله خود در زمینه «روان درمانی از دیدگاه قرآن و روانشناسی» تصریح کرد: با توجه به اینکه بیماری‌های روانی به عنوان بیماری قرن شناخته می‌شوند و در عصر حاضر و جهان امروز مشکلات آحاد جامعه، موجب گسترش روبه رشد بیماری‌های روحی روانی شده است با یک تحقیق میان رشته‌ای تلاش داشتم تا این موضوع را از دو مقوله روانشناسی و قرآن مورد بررسی قرار دهم.
محمودی ادامه داد: در ابتدا موضوع روان درمانی و دیدگاه‌های مختلف روانشناس و روانکاوان مورد بررسی قرار گرفت و سپس به بیان دیدگاه قرآنی پرداختم که از حاصل تحقیقات این پژوهش علمی می‌توان فهمید که قرآن کریم نگاهی عمیق‌تر و کلی‌تر از علم روانشاسی نسبت به مباحث روان درمانی دارد.
وی افزود: روانشناسی علمی است نوظهور که عمر طولانی ندارد اما قرآن کریم با عمر ۱۴۰۰ ساله خود قواعد نجات بخش بشریت را به طور کامل و جامع بیان کرده و حتی در مباحث روان درمانی نکات ارزنده‌ای را مطرح کرده است.فعالیت‌های قرآنی آستان قدس رضوی در حوزه داوری با منش قرآنی همراه بوده است
دکتر صغری رادان دکتری علوم قرآن و حدیث که در رشته مهندسی ماشین آلات کشاورزی نیز تحصیل کرده است با اشاره به فعالیت های قرآنی آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس در زمینه فعالیت های قرآنی، اساتید برجسته‌ای را پرورش داده است و اگرچه از نزدیک ارتباط قرآنی با این مجموعه نداشته‌ام اما مجلات قرآنی آستان قدس را همواره رصد می کنم و معتقدم این مجموعه در این زمینه خیلی خوب کار کرده‌ است و می توان گفت نسبت به سایر مجلات منظم تر و دقیق تر است و کارهای داوری آن ها نیز خیلی با منش قرآنی همراه است.
وی با اشاره به سابقه فعالیت خود در حوزه قرآن گفت: از سال 82 در حوزه های قرآنی فعالیت دارم و دوره هایی چون حفظ کل قرآن، تدبر و تفسیر قرآن و مفاهیم قرآن را به طور کامل گذرانده‌ام و تدریس قرآن دارم و از زمانی که وارد دانشگاه شده‌ام مولف چندین کتاب و مقاله هستم و هم اکنون در حال تدریس در چند دانشگاه هستم و فعالیت های پژوهشی ام نیز در حال داوری است.
وی زمینه انتخاب خود در این مراسم را تالیف چند کتاب و مقاله علمی و تخصصی عنوان کرد و گفت: چندین مقاله در حال داوری و ارائه نیز در حال چاپ دارم.
این برگزیده قرآنی گفت: در عرصه های قرآن و قرائت و ترتیل خیلی کارها صورت گرفته است ولی در زمینه آموزش و مفاهیم قرآن بین عوام و آموزش چون سرفصل های آموزش و پرورش کار چندانی صورت نگرفته است و این یکی از خلاء هایی است که آستان قدس رضوی می تواند به آن ورود کند. 
 
پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه-بذرگری هاشمی-اردوگاه-حرم مطره-آستان قدس رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.