شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

آیت الله رئیسی در «پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه» مطرح کرد:

توجه ویژه آستان قدس رضوی به حوزه بانوان

تولیت آستان قدس رضوی یکی از سخنرانان «پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه» بودند که ضمن تبیین مبانی حقوق زنان در اسلام و قرآن و مقایسه آن با غرب، به برخی از اقدامات شاخص آستان قدس در حوزه بانوان اشاره کردند. 
توجه ویژه آستان قدس رضوی به حوزه بانوان

 
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در «پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه» که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، بیان کرد: تمام عالم جلوه رحمانیت پروردگار متعال است خداوند انسان را خلق کرد و برای هدایت او قرآن را فرستاد. در واقع انسان دوخلقتی است؛ یک خلقت جسم و دیگری خلقت جان که انسانیت انسان در گروی آن است و  انسانیت انسان در پرتوی ارتباط با قرآن شکل می گیرد.
وی افزود: 7 میلیارد نفر به نام انسان در این کره خاکی نفس می‌کشند آیا همه آنان جایگاه خلیفه الهی دارند و مسجود ملائکه هستند؟ خلافت مثل ولایت مراتب دارد بنابراین خلیفه‌الله مطلق وجود مقدس امام عصر (عج) است اما هر انسانی نیز به میزان اینکه شکل و رنگ الهی بگیرد خلیفه و دارای مرتبه‌ای از خلافت است.
تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه آنچه که به انسان انسانیت می‌بخشد در پرتوی ارتباط با وحی است، گفت: سخن و قیل و قال در عالم بسیار است اما بیان در پرتو ارتباط با وحی است و خداوند متعال به عنوان معلم انسان و قرآن جلوه تام اسماء حسنی الهی است.  رئیسی با اشاره به اینکه انسان کامل مفسر و مبین قرآن کریم است، تصریح کرد: امام رضا(ع) می‌فرمایند موضوع این کتاب هدایت انسان است مبادا از قرآن تجاوز کنید و بدانید هدایت در پرتو قرآن واقع می‌شود بنابراین مدار زندگی را بر قرآن قرار دهید لذا باید قرآن را از امامان دین به عنوان مفسران و مبینین آن فرا گرفت.
وی با بیان اینکه در هیچ کتابی در عالم بشریت این میزان کشش و کوشش وجود ندارد، ادامه داد: مقام معظم رهبری شخصاً در محافل قرآنی حضور می‌یابند، جوانان و نوجوانان را به قرائت، فهم و عمل به قرآن توصیه می‌کنند و هم‌اکنون فضای گسترده قرآنی در کشور وجود دارد که ایشان پرچم آن را برافراشتند و این امر در حضور جوانان و نوجوانان و به ویژه بانوان قرآن پژوه در فعالیت‌های اثر بخش قرآنی موثر بوده است.تولیت آستان قدس رضوی افزود: امام رضا(ع) می‌فرمایند قرآن کتابی همواره جدید و مربوط به همه اعصار و همه انسان‌ها است درواقع قرآن برای اهل آن هرساله در لیله القدر نازل شده و اسرار آن برای ایشان ظاهر می‌شود همچنین همواره فیض حضور امام رضا (ع) به زائر، مجاور و تمام این کشور می‌رسد اما برای کسی که دل بدهد تا نسیم قرآن و زیارت ایشان بر ما بوزد و دل نورانی شود.
رئیسی خاطرنشان کرد: با وجود همه تلاش‌های قرآنی انجام شده نیازمند فعالیت‌های بیشتر و گام‌های بلندتر به ویژه در عرصه‌هایی نظیر رسم‌الخط، قرائت‌های مختلف، روایات، تفسیر، مفهوم لغات و واژگان قرآنی، دایره‌المعارف و دانشنامه در حوزه‌های علوم قرآنی و معارف و غیره هستیم ضمن اینکه پیگیری اجرایی شدن پژوهش‌های انجام شده نیز امری ضروری است.
وی با اشاره به اینکه رواق حضرت زهرا(س) به عنوان یکی از بزرگترین  رواق‌های حرم مطهر رضوی به بانوان اختصاص داده شده گفت: این رواق برای قرائت قرآن و برگزاری مجالس مذهبی و قرآنی بانوان درنظر گرفته شده؛ همچنین مرکز زنان آستان قدس رضوی را برای نخستین بار تاسیس کردیم که فعالیت‌های بانوان را دنبال می‌کند؛ علاوه بر این تلاش شد که فضاهایی که در سطح شهر نیز به این مهم اختصاص یابد که در این راستا چندی پیش اردوگاه فرهنگی خاتون به عنوان فضای تربیتی و فرهنگی و با رویکرد معرفت‌افزایی برای بانوان در مشهد مقدس افتتاح شد.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: ما معتقدیم امروز مغرب زمین در زمینه حقوق زنان در جایگاه متهم و ما مدعی هستیم چرا که ما به آنان می‌گوییم شما حق زنان را ضایع کردید؛ حق زن نقش‌آفرینی و حضور در عرصه‌های مختلف سیاسی، احتماعی، علنی و فرهنگی  است که جمهوری اسلامی پرچم‌دار آن است و نظام اسلامی به برکت قرآن و اهل بیت(ع) این پرچم را برافراشته است.۲۱ هزار پایان‌نامه قرآنی توسط بانوان نگارش شده است
صدیقه مهدوی‌کنی نیزدراین مراسم، درباره دستاوردها و فعالیت‌های بانوان قرآن پژوه اظهار کرد: این همایش با هدف تکریم بانوان قرآن پژوه و پیشکسوت در رشته‌های مختلف قرآنی هرساله برگزار می‌شود که معرفی فعالان در حوزه‌های مختلف پژوهشی و فعالیت‌های هنری قرآنی نظیر تذهیب، سفال، قلم‌زنی، معرفی حافظان قرآن و غیره از جمله مهم‌ترین دستاوردهای و فعالیت‌های بانوان قرآن پژوه در جریان برگزاری این همایش در 15 سال گذشته است.
وی افزود: بعد از انقلاب اسلامی اولین پایان نامه قرآنی در سال 1366 توسط یک بانو دفاع شد و از ثمرات انقلاب بود که امکان حضور در جامعه و فعالیت علمی برای بانوان متدین را فراهم کرد.
استادیار پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه تعداد پایان‌نامه‌های قرآنی بانوان ایرانی قابل مقایسه با هیچکدام از کشورهای اسلامی نیست، گفت: تاکنون 21 هزار پایان نامه قرآنی نگارش شده توسط بانوان گردآوری شده که یکی فواید این کار جلوگیری از تکرار کار موازی در فعالیت‌های قرآنی است ضمن اینکه خلأ‌های موجود پژوهشی شناسایی می‌شود تا برای رفع آن اقدام شود.
مهدوی کنی درباره دیگر فعالیت‌های بانوان قرآن پژوه تصریح کرد: خانواده بزرگ یاسین تشکیل شده و هزاران نفر در این مجموعه ثبت نام کرده و در تلاوت این سوره هرروزه همدیگر را همراهی می‌کنند همچنین در بخش بین‌الملل، هرساله تجلیل از بانوان شرکت کننده از دیگر کشورهای اسلامی را در برنامه داریم که این ارتباط با بانوان دیگر کشورها در انتقال پیام فعالیت‌های قرآنی بانوان قرآن پژوه ایران اسلامی و تلاش برای از بین رفتن ذهنیت و تهمت‌های ناروایی که درباره قرآن نسبت به شیعیان وارد می‌شود، موثر است.

نقش آستان قدس رضوی در تقویت فرهنگ قرآنی مضاعف است
محمدباقر قالیباف نیز در حاشیه همایش بین‌المللی بانوان قرآن پژوه و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تربیت جامعه و انسان‌ها در همه ابعاد اجتماعی از مهم‌ترین تاکیداتی است که در قرآن کریم بیان شده است زیرا در قرآن آن تاکیدی که بر حوزه عمل و رفتار شده بر ذهن و مغز نشده است.
وی افزود: بنابراین ما نیازمند این هستیم که باورهای قرآنی در قلب، روح و عقل یکایک انسان‌ها به ویژه در جوامع اسلامی اثرگذار باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: بنده زمانی که در مسئولیت شهرداری تهران بودم رویکرد توسعه اجتماعی فعالیت‌ها را بر این مبنا قرار داده بودیم و تقویت این فرهنگ با تاکید بر بانوان قرآن پژوه که نقش جدی تربیت نسل‌های آینده دارند، وظیفه همه ما است.   
قالیباف با اشاره به نقش آستان قدس رضوی در تقویت فرهنگ قرآنی گفت: امیدواریم تمامی مراکز به ویژه آستان قدس رضوی که حتما وظیفه مضاعفی نسبت به این حوزه دارد توفیق خدمت در عرصه‌های قرآنی را در برنامه‌های خود گسترش دهد.
در این مراسم از 19 نفر از محققان شاخص و برجسته که در رشته‌های قرآنی اقدامات ارزنده را انجام داده و دارای رتبه هستند، تقدیرشد. 
 
پانزدهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه-آیت الله رئیسی-قالیباف-صدیقه مهدی کنی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.