شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

به بهانه هفته کتاب و کتابخوانی

گزارشی از «برنامه زنگ کتاب»

سوال «چرا باید کتاب بخوانیم»؟ یکی از پرسش‌هایی است که کارشناسان کتابداری کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با اجرای برنامه «زنگ کتاب» و حضور در میان گروه‌های سنی مختلف در اجتماع به آن پاسخ داده‌اند 
گزارشی از «برنامه زنگ کتاب»

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی،بسیاری افراد توصیه می‌کنند که روزانه مدتی از وقت خود را به مطالعه اختصاص دهیم. اما این چه ضرورتی است که تاکیدات بسیاری بر آن شده است؟ انسان تا دلیل کاری را نداند بر انجام آن ترغیب نخواهد شد. سوال «چرا باید کتاب بخوانیم»؟ یکی از پرسش‌هایی است که کارشناسان کتابداری کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با اجرای برنامه «زنگ کتاب» و حضور در میان گروه‌های سنی مختلف در اجتماع به آن پاسخ داده‌اند و در کنار معرفی آثار و منابع معتبر، مخاطبان خود را به فراگیری فرهنگ مطالعه تشویق و ترغیب می‌کنند.

افزایش کیفیت زندگی
نسرین کمالی‌پور؛ مجری برگزاری «برنامه زنگ کتاب» آستان قدس رضوی معتقد است: «کتاب خواندن، بهترین راه برای افزایش کیفیت زندگی است و می‌تواند خلأهای آموزشی دوران تحصیل را برای افراد پر کند».
وی که از ابتدای اجرای این برنامه مسئولیت برگزاری آن را بر عهده داشته است، جایگاه کتاب خوب را هم‌تراز با درس و معلم بیان می‌کند که  منتقل‌کننده تجربیات افراد به زندگی شخصی فرد است.
کارشناسان کتابداری این سازمان، معتقدند افرادی که با محیط‌های مطالعه بیشتر سروکار دارند، نسبت به هم‌نوعان خود خوش‌سخن‌تر، شادتر، فعال‌تر و باهوش‌تر هستند و اصولا در برابر مسائلی که برایشان ایجاد می‌شود به جای ناراحتی به دنبال یافتن راه‌حل می‌گردند.

مطالعه جایگزین فضای مجازی
محمد مشایخی؛ ریيس اداره كتابخانه عمومي سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد، نیز در خصوص اجرای این طرح می‌گوید: «گسترش روزافزون دنياي مجازي در جامعه كنوني به ويژه ميان كودكان، نوجوانان و جوانان، كاهش مطالعه و  خلوتي برخي كتابخانه‌ها را در پي داشته که به دنبال آن افراد جامعه را از فواید مطالعه بی‌بهره ساخته است. اين امر باعث شده كتابداران آستان قدس رضوي با اجراي طرح زنگ کتاب، افراد را به حضور در کتابخانه‌ها و بهره‌مندی از فواید مطالعه دعوت کنند».

موضوعات روز، منابع روز
یکی از برنامه‌های خوب «زنگ کتاب» کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، معرفی منابع جدید متناسب با مناسبت‌های روز جامعه است. ماهی که پشت سر گذاشته شد، مناسبت‌های مذهبی بسیاری را در خود جای داده بود که هر یک به نوعی می‌توانست سئوال‌های بسیاری را برای قشر کودک نوجوان و جوان به همراه داشته باشد. اربعين حسيني، شهادت حسين فهميده؛ بسيجي 13 ساله و روز نوجوان و بسيج دانش‎آموزي، روز فرهنگ عمومي، شهادت حضرت رسول اكرم(ص)، شهادت حضرت امام حسن مجتبي(ع) و شهادت حضرت رضا(ع) مناسبت‌هايي بودند كه موضوع معرفي كتاب این ایام قرار گرفتند. بر این اساس، کارشناسان کتابداری سازمان، منابع متعدد معتبر دینی که می‌توانست پاسخگوی نیاز این قشر از جامعه باشد را با خود به مراکز فرهنگی علمی و اجتماعی بردند. تدبر در زيارت اربعين، محور معرفي بخش اعظمی از كتاب‌های این دوره برنامه زنگ كتاب مشهد مقدس در مراكز متقاضي بود. «عطر سيب» از حامد حجتي با بيان واقعه عاشورا از زبان حضرت ولي‌عصر(عج‌الله فرجه‌الشریف)، کتاب «رهروان عاشورا» از محمدحسين الهي‌زاده با تدبر در جهات هدايتي زيارت اربعين، كتب كلر ژوبرت، از معدود نويسندگاني كه آثارش را تصويرگري مي‌كند و كتاب «در جستجوي خدا» با دو جايزه جشنواره كتاب سلام و جشنواره كتاب‌هاي كمك آموزشي رشد، از جمله آثاری است که در برنامه‌های زنگ کتاب ماه صفر این سازمان، به آن‌ها پرداخته شد.

توجه به گروه سنی مخاطب
معرفی کتاب‌های متناسب با گروه‌های سنی و ایجاد محیطی جذاب برای مخاطبان این برنامه یکی دیگر از دستاوردهایی است که می‌توان گفت برنامه زنگ کتاب در اجرای آن موفق عمل کرده است. در این ایام، «الفباي عاشورا» شعري از سيد اميرحسين موسوي گرمارودي كه به ترتيب حروف الفبا وقايع جانگداز روز عاشورا را به زبان كودكانه و در قالب شعر روايت مي‌كند، براي كودكان خوانش شد. براي يادبود شهداي دانش‎آموزي كه مدرسه جهاد را پر كردند و خط بطلان بر خواب و خيال دشمن كشيدند، كتاب‌های «خواهران آفتاب»؛ زندگي‌نامه دختران دانش‌آموز شهيد مريم آدينه و محبوبه معراجي‎پور با شش داستان و «فهميده‎هاي مدرسه» نوشته روح‎الله مالمير: «64 فراز ادبي و داستاني براي كوچك‎ترين شهيد دانش‎آموز 32 استان» معرفي شد. خوانش كتاب «خداحافظ راكون پير» برنده سه جايزه جشنواره كتاب سلام، پروين اعتصامي و كتاب سال شهيد غني‌پور یکی دیگر از ميهمانان این برنامه بود که با حضور کارشناسان کتابداری بخش‌هایی از آن برای مخاطبان خوانش شد. «هفت گام اساسي در تحصيلات موفق» و خوانش قسمت‌هاي مهم از كتاب «روش موفقيت در تحصيل» اثر احمد قلي‌زاده نيز كتاب ديگري بود كه در این برنامه به آن پرداخته شد. 
 
زنگ کتاب-کتاب-کتابخوانی-سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.