شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

همایش «امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان»

گفت‌و گوی ادیان؛ زندگی بهتر در پناه فطرت، عقل و دین

دین اسلام، گفت‌وگو و تمرکز بر مشترکات ادیان مختلف را بهترین راه رسیدن به خداوند می‌داند؛ زیرا در فضای تعامل و گفت‌وگو است که خورشید حقیقت از پس ناراستی‌ها و جهالت‌ها نمایان می‌شود. 
گفت‌و گوی ادیان؛ زندگی بهتر در پناه فطرت، عقل و دین

با نگاهی به سیره و رفتار پیشوایان معصوم ما به ویژه حضرت رضا(ع)، اهمیت و جایگاه گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز با پیروان و رهبران ادیان مختلف را در جهت نشر معارف الهی و معرفی اسلام ناب و اصیل به همگان به خوبی می‌توان مشاهده کرد؛ چنان‌که مناظرات حضرت رضا(ع) با پیروان ادیان مختلف زمان خود، در کتاب‌های معروف تاریخی نقل شده است و بسیاری از مورخان با استناد به این گفت وگوهای علمی، از امام هشتم(ع) به عنوان یکی از موثرترین شخصیت‌های مذهبی در شکل گیری گفت‌وگوی بین ادیان یاد می‌کنند.‌
در این راستا سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با همکاری دانشگاه‌ها و نهادهای مختلف فرهنگی داخل و خارج از کشور، برگزاری همایشی را با نام «امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان» در بهمن ماه سال جاری در دستور کار خود قرار داده است.

• اهداف و محورهای همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان
آیت‌الله محمد هادی عبدخدایی دبیرعلمی همایش امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان، با بیان اینکه از نظر اسلام، همه ادیان الهی برای استمرار پیوند میان خداوند و انسان آمده‌اند و همۀ پیامبران عظیم‌الشأن الهی نیز برای این هدف بزرگ و گسترش عدالت برانگیخته شده‌اند، به خبرنگار آستان نیوز گفت: گفتگوی بین ادیان، یعنی میانداری و محوریت آن گوهر ناب در تقریب بین پیروان ادیان، تا فضایی ساخته شود برای شنیدن همه صداها و برای زندگی بهتر و مسالمت آمیز در پناه فطرت و عقل و دین. گفت‌وگویی که همگرایی و هم‌افزایی حاصل از آن بتواند در برابر طوفان‌های بنیان‌ افکن بی‌دینی و سلب معنویت که امروزه جهان را درمی نوردد، مقاومت کرده و زندگی سعادتمند را به همه بشریت هدیه دهد.
وی با تاکید بر اینکه اسلام، گفت‌وگو و تمرکز بر مشترکات بین ادیان را بهترین راه برای رسیدن به حقیقت می‌داند، افزود: بزرگان و امامان دین خصوصا عالم آل محمد حضرت امام رضا(ع)، نقش بسزایی در پر رنگ کردن این روش برخاسته از تمدن اصیل اسلامی داشتند.
دبیرعلمی همایش  امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان درباره اهداف این همایش اظهار کرد: معرفی و گسترش الگوی شخصیتی امام رضا(ع) به مجامع دینی جهان، ارتباط و شکل دهی یک گفتمان مشترک با دیگر ادیان برای مقابله با افراط‌ گرایی و خشونت‌های معرفی‌شده به نام دین یا اسلام و نیز زدودن ذهنیت‌های منفی از پیروان ادیان و نیز مسلمانان و در عین حال ارائه راهکار مناسب در جهت تمرکز ایفای نقش ادیان در نهادینه‌سازی صلح، عفو و دوستی در جوامع امروز و شکل دهی به حقوق و روابط بین‌الملل و تبیین راهکارهای عملی برای زندگی مسالمت‌آمیز بین پیروان ادیان از عمده اهداف این همایش مبارک است.
عبدخدایی  با اشاره به اینکه محورهای علمی این همایش در چهار موضوع کلی «عقلانیت در ادیان» ، «خدامحوری نقطه مشترک ادیان»، «نقش گفتگوهای دینی در همزیستی مسالمت آمیز ادیان» و «محبت و عدالت در ادیان» تعریف شده است خاطر نشان کرد: این همایش صرفا یک کنفرانس علمی و تئوریک نیست و به تقویت زمینه‌های اجتماعی مشترک میان پیروان ادیان اهتمام دارد تا در عمل بتواند همزیستی مسالمت آمیز را محقق سازد.

• تمدید مهلت ارسال مقالات به همایش
عبدخدایی با اشاره به اینکه مهلت ارسال چکیده مقالات به این همایش، بنا بر درخواست پژوهشگران  تا نیمه آبان ماه تمدید شده است، گفت: همایش نهایی در روزهای دهم و یازدهم بهمن ماه سال جاری در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی برگزار می شود که بنا به درخواست و پیشنهاد پژوهشگران داخلی و خارجی احتمال تعویق زمان برگزاری همایش نهایی وجود دارد که در این صورت اطلاع رسانی خواهد شد.
دبیرعلمی همایش  امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان تصریح کرد: استقبال از فراخوان همایش مناسب بوده است و تا کنون از کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی مقالات پژوهشی متنوعی به دبیرخانه همایش واصل شده که توسط کمیته علمی در دست ارزیابی است.

• برگزاری نشست‌های مقدماتی
حجت‌الاسلام‌ و‌المسلمین سید حمید علوی‌آزیز دبیراجرایی همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان نیز با اشاره به اینکه کمیته برگزاری همایش برای اطلاع رسانی بیشتر و آشنایی و هم اندیشی بیشتر با روحانیون و شخصیت‌های بزرگ علمی  در ادیان‌ مختلف، چند پیش نشست داخلی و خارجی را برنامه‌ریزی کرده است،
وی به خبرنگار آستان نیوز گفت: تاکنون دو پیش نشست خارجی در کشورهای هندوستان و لبنان برگزار شده و نشست خارجی سوم هم اواخر آبان ماه در کشور روسیه برگزار خواهد شد.
دبیراجرایی همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان اضافه کرد: نشست‌های داخلی هم در شهرهای اصفهان، یزد که هموطنان‌مان از ادیان مختلف در آن سکونت دارند و همچنین شهر قم به دلیل  وجود دانشگاه ادیان و مذاهب در این شهر برگزار خواهد شد.
با اشاره به اینکه در هر یک از پیش نشست‌های خارجی و داخلی به موضوعی خاص مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: پیش نشست هند که اسفندماه سال 96 در دانشگاه اسلامی همدرد هندوستان برگزار شد، به موضوع «عقلانیت در ادیان با تاکید بر آموزه‌های امام رضا(ع) اختصاص داشت و آیت‌الله محمدهادی عبدخدایی، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالکریم بی آزار شیرازی و محمود واعظی به عنوان نمایندگان آستان قدس رضوی و چند نفر هم از اندیشمندان ادیان مختلف هندی به سخنرانی پرداختند.
وی افزود: نشست خارجی دوم مرداد ماه سال جاری در کشور لبنان برگزار شد و کشور روسیه نیز میزبان سومین پیش نشست خارجی همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان خواهد بود که آبان ماه سال ۹۷ در دانشگاه و موزه ادیان سن‌پترزبورگ با محوریت «نقش گفتگوهای دینی در همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان» تدارک دیده شده است.

• نشست «محبت و عدالت در ادیان»
آیت‌الله محسن حیدری امام جمعه موقت اهواز، ریاست نشست لبنان را با عنوان «محبت و عدالت در ادیان» به عهده داشت. وی با بیان اینکه پیش نشست لبنان  زیر نظر آستان قدس رضوی و با مدیریت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان و همکاری سفارت جمهوری اسلامی در لبنان و همکاری جامعة المصطفی در  دانشگاه اسلامی بیروت برگزار شد اظهار کرد: در این همایش با همکاری خانم دکتر المولی رئیس دانشگاه بیروت، رهبران طراز اول‌ ادیان و مذاهب مختلف لبنان از جمله مسیحیان کاتولیک، ارتدوکس، پروتستان، مارونی و همچنین اندیشمندان اهل سنت و گروه‌های مختلف شیعیان از جنبش حزب الله، امل، فضل الله و مفتی شیعیان لبنان و همچنین استادان و دانشجویان دانشگاه بیروت حضور یافته بودند و درباره تاثیر محبت و عدالت در جامعه بشری و سیره امام رضا سخنرانی‌های خوبی ارائه کردند و به چالش های اجتماعی و سیاسی معاصر هم اشاراتی داشتند.
آیت‌الله حیدری با تاکید بر اینکه امام رضا(ع) در بین ادیان مختلف شخصیتی شناخته شده و مقبول است و علمای ادیان مختلف عملا این مسئله را قبول داشتند، تصریح کرد: در این همایش برخی ازپیروان ادیان دیگر با خوشحالی اظهار می‌داشتند که حرم مطهر امام رضا(ع) را زیارت کرده‌اند و حالا هم بسیار عاشق و شیفته زیارت مجدد هستند. ما هم به طور رسمی از طرف آستان قدس رضوی از آن‌ها برای سفر به مشهد و تشرف به حرم حضرت رضا(ع) دعوت کردیم.
وی اضافه کرد: عشق و ارادت پیروان دیگر ادیان به ساحت مقدس امام هشتم(ع)، نشان دهنده این است که دل‌ها برای پذیرش محوریت امام رضا(ع)، نه فقط در جهان اسلام و بین شیعه و سنی، بلکه در بین ادیان دیگر نیز آماده است و برگزاری چنین نشست‌هایی گامی بسیار مهم و مثبت در جهت نزدیک نمودن ادیان ابراهیمی به یکدیگر است.

تهیه و تنظیم: زهرا دلپذیر 
 
همایش «امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان»-عبدخدایی-آستان قدس رضوی-سازمان فرهنگی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.