شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

گزارشی از یک همایش در مقیاس جهانی/

امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان

پیش نشست همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان با عنوان «عدالت و محبت در ادیان» در اصفهان برگزار شد. 
امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان

(قل یا اهل الکتاب تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم) خداوند متعال در این فراز از کتاب وحی در آیه 21 سوره نوح به نبی خود دستور صریح داده است که پیامبر(ص) باب گفتگو با اهل کتاب را بگشاید و محور اساسی بحث، موضوع توحید باشد که سخن همه انبیاء پیشین بوده است؛ دستوری که بنیان گفتگو میان ادیان است. گفتگوی بین ادیان می تواند راهی مؤثر و کوتاه به سوی عدالت جهانی و  تدوین یک منشور زندگی دینی جهانی بوده و بحران دنیازدگی انسان امروز را علاج کند.
امام رضا(علیه السلام) نخستین کسی است در میان ائمه اطهار که کرسی گفتگو در میان ادیان را بنا گذاشت و این سیره نیکو، اکنون باعث فتح باب ائتلاف و اتحاد میان امت نبی اکرم(ص) شده است. سیره ای که نیازمند موشکافی و تبیین است تا راهگشای اهل خرد و راهنمای رهبران دینی جهان باشد.
پروفسور مظفر اقبال اندیشمند پاکستانی الأصل با بیان اینکه امام رضا(ع) در سیره خود بر هماهنگی میان ادیان تاکید دارند معتقد است: امام رضا(ع) در طول سفر خود به خراسان با افراد و چهره های زیادی صحبت کردند و در طول اقامت خود در خراسان نیز از گفتگو و مناظره با رهبران ادیان زیاد بهره بردند لذا به نظر می رسد هدف ایشان تلاش برای ترویج و شناساندن هر چه بیشتر معارف اهل بیت(ع) بوده است.

*همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان
در این راستا، آستان قدس رضوی با در نظر گرفتن اهمیت طرح موضوع گفتگوی ادیان در سیره رضوی و پس از قریب به 2 سال مطالعات در این باب تصمیم به برگزاری اولین همایش بین المللی امام رضا (ع) و گفتگوی ادیان در مشهد گرفته است. این همایش قرار است در روزهای ۱۰ و ۱۱ بهمن ماه سال جاری در شهر مقدس مشهد با دعوت از علمای سایر ادیان از داخل و خارج کشور همچنین مذاهب اسلامی با محوریت عقلانیت در ادیان، خدا محوری نقطه مشترک ادیان، نقش گفتگوهای دینی در همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و محبت و عدالت در ادیان و معرفی و گسترش الگوی شخصیتی امام رضا(ع) به مجامع دینی جهان ایجاد و تدوام گفتمان دینی با مجامع و نهادهای دینی غیرمسلمان برگزار  شود. یکی از اهداف ویژه این همایش معرفی امام رضا(ع) با عنوان علمدار گفتگوی با ادیان است، زیرا شخصیت حضرت رضا(ع) مخصوصاً در موضوع مناظراتی که در تاریخ ثبت شده، نوع مناظره حضرت و نوع گفتگوی حضرت فراتر از بحثی است که بخواهد عملاً یک مناظره باشد، شناساندن حضرت امام رضا(ع) به عنوان عالم آل محمد(ص) به جامعه ادیانی نقش اساسی در اهداف این همایش دارد. قبل از برگزای همایش اصلی سه پیش نشست با هدف آشنایی علمای ادیان با یکدیگر و هم اندیشی آنها در سه کشورهند، لبنان و روسیه برگزار می شود.

*اولین پیش نشست همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان با عنوان «عدالت و محبت در ادیان» در اصفهان
آیت‌الله محمدهادی عبدخدایی عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیر علمی همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان در پیش نشست همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان اظهار کرد: اگرچه ماه صفر، ماه مصیبت است اما ماه شهادت و رشادت نیز هست مانند خطبه‌ای که امام سجاد(ع) فرمودند: در ماه صفر در قلب دشمن، قلب دشمن را به هم ریخته شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ما در این همایش بحث گفت و گو، محبت و عدالت با ادیان را داریم که دو بحث مهم و کلیدی است.
آیت‌الله عبدخدایی افزود: محبت اصل مهمی برای شاخصه انسانی است و عدالت هم عامل مهمی است که پیامبران نیز آنرا داشته‌اند و محبت بهترین انگیزه برای انجام کارهاست.
این عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: اولیای خدا کاری را که می‌کنند برای عشق به خداست و ابن محبت خود سرچشمه همه کارها شده است و محبت الهی آنها را وادار به کارهای خوب می‌کند، البته محبت نیابد جاهلانه باشد.
دبیر علمی همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان ادامه داد: آنهایی که قدرت داشتند کیفرشان برای جامعه بشری بود چون فرد باید برای اینکه جامعه ادامه پیدا کند کیفر ببیند.
آیت‌الله عبدخدایی با اشاره روایتی از حضرت مسیح بیان کرد: حضرت مسیح در موقع شام که حرکت می‌کنند و با تشت پر از آب به سمت شاگردان می‌رود تا پای افراد را بشوید اما شاگردان می‌گویند شما بزرگتر از ما هستی و نباید این کار را بکنید، اما او این کار را می‌کند تا به شاگردان بیاموزد آنها نیز نسبت به مردم محبت داشته باشند.
وی ادامه داد: همچنین یکی از اصحاب امام کاظم(ع) به مهمانی امام هشتم (ع) دعوت شده و حتی مرکبی را برای او می‌فرستند و موقع خواب امام هشتم بستر او را آماده می‌کنند و می‌فرمایند مهرورزی به مردم نیمی از سعادت است، مردم اگر عاقبت به خیری بخواهد باید به مردم محبت کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: عشق به خود و محبت به مردم انگیزه تمام حرکات اخلاقی است، محبت باید بر مبنای عدالت باشد، همانطور که پیامبر (ص) می‌فرمایند برای مردم کتاب و قانون فرستادیم تا روی عدالت زندگی کنند و یکی از مهم ترین اغراض آمدن پیامبران عدالت است و عدالت بدون محبت زندگی ماشینی را ایجاد می‌کند و محبت بدون عدالت ظلم را ایجاد می‌کند.
* جنایتکاران و ظالمان را اهل کتاب نمی‌دانیم
آیت‌الله سید یوسف طباطبائی نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان، نیز در این نشست اظهار کرد: هدف از گفت و گوی ادیان این است که با مسئله وحدت با اهل کتاب هم فکری داشته باشیم چون ما با اهل کتاب در خیلی از موارد مشترک هستیم.
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ادامه داد: اهل کتاب باید بدانند که ما بسیاری از اهل کتاب اعمم از مسلمین، یهودی، مسیحی و کلیمی را از اهل کتاب واقعی نمی‌دانیم چراکه خیلی از صهونیست‌های یهودی و آمریکایی‌های مسیحی ظلم و جور می‌کنند، با اینکه مسیح آمده بود برای محبت و دوستی نه این افرادی که الان دارن خون می‌ریزند و ما جمع متدیین به حضرت عیسی و مسیح و زرتشت و محمد را دعوت می‌کنیم تا بیاند و با ما گفت و گو کنند.
وی افزود: ما اهل کتاب همه از یک دین هستیم، دین یعنی تسلیم اراده خدا بودن و قران به ما می‌فرماید ما پنج پیغمبر داریم و دین را در پنج پیغمبر تقسیم کرده‌ایم و خدا، پیامبر و معاد اصل دین هستند و کسی که این سه را نداشته باشد دین ندارد.
آیت‌الله طباطبایی نژاد اظهار کرد: در همه ادیان راه و روش فرق می‌کند اما دین همه توحید، نبوت و معاد است و امروزه مشکل ما این است که مشرکین و کفار علیه بشریت قیام کرده‌اند و عبد پول و مال هستند و علیه اولیای الهی قیام کرده‌اند.
امام جمعه اصفهان افزود: بحث این جلسات این است که اهل دین و اهل کتاب بیایند دست به دست یکدیگر دهند و نگذارند جنایت کاران حکومت کنند، باید دست به دست هم دهیم و کفار را از بین ببریم
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان در پایان خطاب به نمایندگان دیگر ادیان حاضر در جلسه گفت: برادران یهودی و مسیحی بدانید که قران کریم بیشتر از تورات و انجیل از حضرت عیسی و موسی را تعریف کرده است.

*مسیحیت با ادیان دیگر مشکل نداشت
وارطان آقابابایی نماینده مردم ارامنه در این نشست اظهار کرد: محبت در مسیحیت به وسیله نویسندگان لاتین و روحانیون پدیدار می‌شود.
وی ادامه داد: محبت قلب مسیحیت است و در این همایش موضوع محبت است و محبت اقسام مختلفی دارد، عیسی با شریعت موسی مشکل نداشت اما می‌خواست شریعت موسی را کامل کند.
آقابابایی با اشاره به محبت الهی از نظر مسیحیان گفت: بزرگتیرین محبت خدا به انسان بخشش گناهکاران است و محبت ثمره روح القدوس است که انسان در مقابل محبت خدا باید خدارا دوست داشته باشد.
وی افزود: انسان باید به خانواده خود محبت کند در دین مسیحیت محبت به همسایه یک وظیفه مسیحی و محبت به فقرا طریقت عیسی است.
نماینده ارامنه ادامه داد: امروزه همه از محبت حرف می‌زنند و محبت یعنی بخشیدن و دور کردن کینه‌ها و دین مسیحیت، دین محبت است و عیسی با محبت به دنیا آمد و محبت را سرلوحه کار خود قرار داد.
آقابابایی در ادامه گفت: امیدوارم با گفت و گوی ادیان بتوانیم محبت را در جامعه فراگیر کنیم. 
 
امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیانگفتگوی ادیانآستان قدس رضویامام رضا 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.