شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

بازدید مجموعه‌دار مصری از کتابخانه آستان ‌قدس‌ رضوی

یک مجموعه‌دار مصری از مجموعه آثار و اسناد کتابخانه آستان ‌قدس‌ رضوی بازدید کرد. 
بازدید مجموعه‌دار مصری از کتابخانه آستان ‌قدس‌ رضوی
به گزارش آستان فرهنگ به نقل از آستان نیوز عبدالعاطی محیی الشرقاوی مجموعه‌دار مصری که پیش از این با سفر به کشورهای مختلف، مجموعه کاملی از تصویر نسخه‌های خطی کتابخانه‌های دنیا را گردآوری و فهرست‌نویسی کرده، در جلسه‌ای با حضور جمعی از کارشناسان نسخ خطی و نشریات آستان‌ قدس رضوی‌، در محل تالار شیخ بهایی مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی در این جلسه که به موضوع آشنایی با مجموعه‌های نسخه‌های خطی و نشریات علمی جهان اسلام و اهمیت دیجیتال‌سازی منابع مکتوب می‌پرداخت، تصریح کرد: از سال‌ها قبل سفر به کشورهای مختلف را با هدف گردآوری تصویر نسخ خطی و نشریات کتابخانه‌های بزرگ دنیا، با سرمایه شخصی آغاز و تصاویر نسخ خطی و مجلات را از کتابخانه‌های عمومی، خصوصی و شخصی سراسر دنیا گردآوری، فهرست‌نویسی و سازماندهی کردم.
این تاجر مصری هدف خود را از این سفر، آشنایی با کتابخانه‌ها و مجموعه‌داران نسخ خطی در سراسر جهان و تکمیل مجموعه خود عنوان کرد و گفت: در سفرهایی که داشته‌ام برخی کتابخانه‌ها از جمله کتابخانه‌های شخصی را که تا کنون نسخ خطی آن، فهرست‌نگاری و تصویربرداری نشده بود، شخصاً با کیفیتی بالا تصویربرداری و آن را به صورت کامل فهرست‌نگاری کردم.
وی ویژگی برجسته فهرست‌نگاری خود را، نمایه‌کردن همه یادداشت‌های خارج از متن کتاب دانست و افزود: تا کنون هفت هزار صفحه مطلب خارج از متن کتاب همچون حواشی نسخ خطی، یادداشت‌های صفحات اول و آخر، مُهرها، وقف‌‌نامه‌ها، یادداشت‌های‌ مالکان و... در مجموعه‌ای گرد آورده‌ام.
عبدالعاطی الشرقاوی، با اشاره به بزرگ‌ترین مجموعه مجلات و نشریاتی که جمع‌آوری کرده است، اضافه کرد: این مجموعه در قالب پایگاهی شبیه به پایگاه مقالات نورمگز، در حال حاضر قابل جستجوست؛ با این تفاوت که در این پایگاه، با کلید واژه‌ای که تدوین شده، تمام مقالات به تفکیک مؤلف، ناشر، موضوع و... به‌ سهولت قابل بازیابی است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 500 هزار تصویر نسخه خطی از کتابخانه‌های مختلف دنیا همچون مصر، ترکیه، لبنان، سوریه، کشورهای اروپایی و افریقایی و... را گردآوری کرده است، در این رابطه ادامه داد: در حال حاضر، در مرحله تکمیل این مجموعه که بزرگ‌ترین مجموعه تصویر نسخ خطی در جهان است، هستم و در آینده نزدیک، پایگاهی اینترنتی را برای استفاده محققین سرتاسر دنیا راه‌اندازی خواهم کرد.
سیدمحمدرضا فاضل هاشمی کارشناس ‌مسئول گنجینه مخطوطات آستان ‌قدس ‌رضوی در حاشیه این برنامه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این مجموعه‌دار مصری، گردآوری مجموعه ارزشمند و منحصربه‌فرد تصویر نسخ خطی را از طریق مبادله و خرید نسخه‌ها از کتابخانه‌های مختلف دنیا انجام داده و در حال حاضر، پیشنهاد همکاری علمی و فنی و مبادله تصاویر منابع با کتابخانه‌های آستان‌ قدس‌ رضوی را دارد که در حال رایزنی و بررسی این موضوع هستیم. 
 
مجموعه دار مصری-عبدالعاطی محیی الشرقاوی-کتابخانه آستان قدس رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.