شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

گزارشی از عملکرد مهدالرضاهای آستان قدس رضوی در سراسر کشور/

مهدالرضا(ع)، گفتمانی جدید در آموزش دینی نونهالان

کوچک اند و شیرین؛ نهال‌هائی که امیدآینده کشورند؛ گرد هم آمده اند به یک رنگ و زیر یک پرچم، پرچمی به رنگ شمس الشموس، حالا دیگر جمعیت‌شان به بیش از ۱۸ هزار نفر می رسد، نه در یک شهر و یک استان بلکه درهر ۳۱ استان کشور پراکنده اند، اینجا مهد تربیت و معرفت است، مهد پرورش نونهالان و آیندگان این سرزمین، مهدی به گستره ایران زمین، مهدالرضا(علیه السلام).  
مهدالرضا(ع)، گفتمانی جدید در آموزش دینی نونهالان
درست ۲۱ سال از آغاز به کار اولین دوره برگزاری مهدالرضا می گذرد، مهدی که به همت خادمان فرهنگی و قرآنی آستان قدس رضوی کلید خورد و حالا در آستانه بیست و دومین سالگردش پذیرای بیش از ۱۸ هزار نونهال قرآن‌آموز است. مهدالرضا علیه السلام همچون دیگر مهدهای غیرانتفاعی و انتفاعی از آغاز مهر فعالیت خود را آغاز می کند و تا پایان اردیبهشت ماه به فعالیت خود ادامه می دهد. ماحصل مهدالرضاهایی که حالا قریب به یک سال است راهبری آن به سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی محول شده است با همت تلاشگران مرکز قرآن کریم آستان قدس، تربیت قرآن آموزانی است که نه تنها در مدت کوتاهی موفق به خواندن حروف الفبا و حتی قرآن می‌شوند بلکه آموزه های دیگر پیش دبستانی را نیز طی این مدت می آموزند.
مهدالرضاهای آستان قدس رضوی که پرچمدار گفتمان جدیدی در آموزش نونهالان به شمار می روند در همه مناطق برخوردار و کم برخوردار شهرها فعالیت می کنند، مراکزی که پایگاه‌های قرآنی آستان قدس رضوی به شمار می روند همه ساله از طریق وب سایت مرکز قرآن کریم معرفی می‌شوند و متقاضیان که غالبا دغدغه تربیت دینی فرزندان خود را دارند در مدت کوتاهی ثبت نام خود را تکمیل می‌کنند.
*استقبال واعتماد بی سابقه
سابقه درخشان و اعتماد گسترده مردمی به این پایگاه های تحت نظارت مرکز قران کریم آستان قدس در سال ۹۷ سبب استقبال بیش از حد مخاطبان شد، به طوری که سایت ثبت نامی برای ساعاتی از دسترس مراجعه‌کنندگان خارج شد.
مهدالرضاهای آستان قدس رضوی سه جلسه دو ساعته در هفته پذیرای نونهالان قرآن آموزی است که قدم در مساجد و حسینه های محل برگزاری مهدالرضا می گذارند.
*بازی و قصه، گفتمان جدید در آموزش قرآن
آموزش روخوانی قرآن کریم در قالب بازی و قصه با لحن عربی یکی از روش های آموزشی ویژه این مهدها است و فراگیران برخی سوره‌های کوتاه، آیات و روایات و مفاهیم پیش دبستانی را آموزش می بینند.
در سال تحصیلی 96-97 در بیش از ۲۴۷ شعبه مهد الرضا در کشور، 506 معلم آموزش 8هزار  806 دختر و 8هزار 673 پسر را بر عهده داشتند و این در حالی است که مهدالرضاهای آستان قدس رضوی فعالیت خود را در سال 77 با دو کلاس، دو مربی و 30 فراگیر در شهر مشهد آغاز نموده بود.
در سالی که گذشت برخی روستاها و شهرهای چناران، گلبهار، گلمکان، تربت حيدريه، نيشابور، درود، سبزوار، بينالود، روستای ایزی، قدمگاه، درگز، چاپشلو، نوخندان، گناباد، روستاي قوژد، روستای بیلوند، سرخس، روستای عباس آباد، كاشمر، روستاي خليل آباد، فريمان، فرهادگرد، روستاي خيرآباد، قوچان، شهر كهنه، شيروان، اسفراين، بجنورد، مانه وسملقان، گلستان شهر، صفی آباد، شوقان، طبس، روستاي محمدآباد، بشرويه، قاين، ارسک، دامغان، يزد، امين شهر، رفسنجان، گرگان، گاليگش، گنبد، روستای صادق آباد، دلند، ساری، شوشتر، دزفول، اصفهان، نجف آباد، شهرضا، شیراز، نیریز، نظرآقا، تهران، زاهدان، اردبیل، همدان، کرمانشاه، بندرعباس، ارومیه، تبریز، قزوین، رشت، خرم آباد، فارسان، ایلام، اراک، قم، کرج، یاسوج، بیجار و سنندج به استقبال نونهالان قرآن آموز رفتند تا در بستر قرآنی مهیا شده توسط آستان قدس رضوی رویای مادران و پدران متدین شان را محقق سازند.  
*لوح پاک نونهالان در اختیار مربیان شایسته
مربیان این دوره های آموزشی باگذر از مراحل آموزشی متعدد شایسته آموزش به قرآن‌آموزان می شوند به طوری که از زمان تحویل مهدالرضا علیه السلام به مرکز قرآن کریم تا کنون در شهرستان های کشور 12 دوره تربیت مربی روخوانی قرآن به روش قصه گویی برای متقاضیان برگزار شده است.
ارسک، بوشهر، شیراز، افغانی های مقیم ایران، اصفهان، چالوس، اسفراین، شیراز، فریمان، نوشهر وعسلویه از جمله شهرها و متقاضیانی بودند که در سال گذشته تحصیلی دوره های تربیت مربی برگزار نمودند.
اختتامیه دوره های آموزشی مهد الرضاها همه ساله در پایان هر دوره برگزار می شود و بیست و یکمین دوره کلاس های آموزشی مهد الرضا علیه السلام در سال تحصیلی 96- 97 نیز همزمان با چهاردهیمن جشنواره قرآني نسيم بهشت ويژه كودكان مهدالرضا عليه السلام برگزار شد.
اين جشنواره در 3 مرحله مقدماتي ، نيمه نهايي و مرحله نهايي در 5 رشته روخواني، حفظ سوره، حفظ آيات واحاديث كاربردي، رشته اذان( ويژه پسران) ورشته قصه گويي برگزار شد. مهدالرضا(علیه السلام) آستان قدس رضوی امسال نیز همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید پذیرای خیل نونهالان مشتاقی است که برای نخستین بار پای در عرصه‌های اجتماعی می‌گذارند، اجتماعی که به تدبیر والدینشان آن‌ها را با معرفت دینی و آداب اجتماعی برگرفته از دین مبین اسلام آشنا می کند.
 
 
آموزش قرآن مهدالرضا مرکز_قرآن آستان_فرهنگ سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
آموزش شانزده هزار قرآن‌آموز در کلاس‌های مهدالرضای آستان قدس رضوی
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.