شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

نگاهی گذرا به پایان یک کنفرانس با محوریت «قدس پایتخت همیشگی فلسطین»

افق روشن، حُسن ختام کنفرانس افق نو

سه روز کاری فشرده با 60 چهره ضدصهیونیست پایان یافت. صحبت‌های همه بر محور فلسطین بود. فارس، عرب، آمریکایی، روس، اوکراینی، فرانسوی و... همه از روز نکبت به عنوان سالروز تشکیل رژیم صهیونیستی یاد کردند و گفتند که پایان برای اشغالگری فلسطین نزدیک است اگر فاصله میان مرزها و زبان‌ها و ادیان برداشته شود. اینطور می توان برداشت که حُسن ختام فلسطین، افقی روشن است. 
افق روشن، حُسن ختام کنفرانس افق نو

آمریکا در روز نکبت دومین نکبت را به اسم خود ثبت کرد. امروز و مصادف با هفتادمین سالروز اشغال فلطسین، آمریکا سفارت خود را از تلاویو به قدس اشغالی برد. اما فلسطین با گذشت مدت‌ها و تمام اقداماتی که رژیم صهیونیستی و آمریکا انجام می‌دهد همچنان دغدغه نخست جهان اسلام است.• از میزهای مذاکره کاری برنمی‌آید
حجت الاسلام ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی سخنران پایانی این کنفراس سه روزه بود. تولیت آستان قدس رضوی رقم خوردن سرنوشت فلسطین را به دست فلسطینیان و جهاد آنان دانست. او با تاکید بر اینکه امروز آنچه که سرنوشت فلسطین را رقم می‌زند میزهای مذاکره نیست، گفت: قراردادهای مختلف نمی‌توانند کاری را پیش ببرند، تنها چیزی که آینده فلسطین را رقم می‌زند مجاهده در میدان نبرد و ایستادگی و مقاومت است.
حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به پیروزی حزب‌الله در انتخابات لبنان و ایستادگی سوریه در جنگ نیابتی افزود: با مقاومت شکست حتمی است. این‌کار غیرت مسلمانان جهان را برخواهد انگیخت و مردم غیرتمند فلسطین را در مقاومت مصمم‌تر خواهد کرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری نتیجه این پیشنهاد را کاملا روشن دانست و عنوان کرد: مگر امروز توانسته‌اند بعد از 70 سال مسئله قدس و فلسطین را حاشیه برانند؟ هرگز، بعد از این هم اقداماتشان هیچ اثری در حق‌خواهی عدالتخواهان نخواهد داشت.
وی با اشاره به ساختار ناعادلانه روابط بین الملل بیان کرد: امروز باید سازمان ملل قبل از هرکس فریاد بزند که چرا این تجاوزها صورت می‌گیرد و ما معتقدیم اگر این ساختار مورد بازنگری قرار نگیرد این روش محکوم به نابودیست.
حجت الاسلام رئیسی آنچه امروز در منطقه شاهدش هستیم را حاصل ایمان و اراده مردمی توصیف کرد که برای احقاق حقشان ایستادگی می‌کنند و گفت: آمریکایی‌ها مثل همیشه دچار یک اشتباه بزرگ محاسباتی شدند و فکر می‌کنند که می‌توانند با این روش کاری را پیش ببرند، باید بدانند امروز جنگ، جنگ اراده‌هاست، ملتی اراده کرده که زنده بماند، خصوصا که این اراده که نشأت گرفته از ایمان به خدا و حق طلبیست.
تولیت آستان قدس رضوی هر روزی را که شاهد سلطه سلطه‌گران باشیم را روز نکبت خواند و تاکید کرد: امروز به آن جهت روز نکبت است که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دارند ظلم فاحش می‌کنند و آن‌ها که باید فریاد بزنند سکوت کرده‌اند.

• سياست‌های جنگ افروزی آمريكا
بخشی دیگر از برنامه‌های آخرین روز این کنفرانس به حضور فعالان و چهره‌های ضد صهیونیستی در دانشگاه‌ها اختصاص داشت. رل رودکس فعال سیاسی آمريكايي در حاشیه یکی از این نشست ها، در گفتگو با خبرنگار ستاد خبری کنفرانس بین‌المللی افق نو، درباره سياست‌های جنگ افروزی آمريكا در خاورميانه اظهار کرد: سیاست‌های استعمارگرايانه آمریکا باعث شده دخالت‌هایش در این منطقه به تنش تبدیل شود.
وی ادامه داد: سیاست استعمارگرايانه آمریکا تنها برای خاورمیانه نبود بلکه همین سیاست در آفریقا جنوبی اعمال شد و منابع انسانی زیادی در این کشور به یغما برده رفت.
اين فعال سياسي آمريكايي با بيام اينكه ايالات متحده باید سیاست استعمارگرانه خود را عوض کند، در زمینه حمایت از رنگین پوستان آمریکا، اظهار کرد: ما سیاه پوستان در آمریکا شمالی سال ها بردگی را تجربه  کرده ایم و دقیقا احساس و شرایطی که مردم فلسطین دارند را درک می کنیم.
رودکس بیان کرد: همان طور که مردم آفریقای جنوبی علیه نژاد پرستی بلند شدند و تمام مردم دنیا صدای آنها را شنیدند باید مردم جهان بلندگوی فرياد مردم فلسطین شوند و در مقابل این بی عدالتی های که به مردم فلسطین روا شده است فریاد بزند.
وی با بیان اینکه در تمام ادیان افرادی هستند که از دین برای رسیدن به مقاصد خود سوءاستفاده می کنند، عنوان کرد: سوءاستفاده از دین فقط در يهوديت نیست بلکه ما در دین مسیحیت کسانی را داشتیم که از دین سوء استفاده کردند البته پس نتیجه می گیریم در هر دینی یک عده ای از دین سوء استفاده می کنند.
اين فعال سیاسی  گفت: اسرائیل نه تنها دشمن اسلام بلکه دشمن بشریت است بنابراين باید مقابل آن ايستاد.

• 198 کشور مخالف انتقال پایتخت از اورشلیم به قدس
علی اکبر محمد، نماینده جنبش امت اسلام در امور بین الملل نیز در گفتگو به موضوع قدس و پایتخت اسرائیل پرداخت.
نماینده جنبش امت اسلام در امور بین الملل در گفتگو با خبرنگار ستاد خبری ششمین کنفرانس بین المللی  افق نو گفت: انتقال پایتخت اسرائیل از اورشلیم به قدس کاملا غیر قانونی و برخلاف تمام قوانین بین الملل است.
اکبر محمد اظهار کرد: متاسفانه مردم فلسطین از پایان جنگ جهانی اول تاکنون در حال شکنجه و زجر کشیدن هستند.
وی ادامه داد: موضوع مذکور برای مسلمان بسیار اهمیت دارد و باید به روش های مختلف از جمله مقابله فیزیکی و حتی بایکوت کردن اجناس اسرائیلی با آنها مقابله کرده و اجازه ندهیم آنها به اهداف استعمارگرانشان دست یابند.
نماینده جنبش امت اسلام در امور بین الملل بیان کرد: آمریکا در خاورمیانه به دنبال یک پایگاه اساسی است؛ پایگاهی که بتواند با آن بر کشورهای منطقه تسلط داشته باشد و فلسطین بهترین فضا برای تحقق خواسته های شان به شمار می رود.
اکبر محمد با بیان اینکه مسلمانان اجازه ندهند که آمریکا به اهداف خودش در خاورمیانه  دست یابد، افزود: انتقال پایتخت اسرائیل  از اورشلیم به قدس یک بی احترامی بزرگ به کل مسلمانان جهان است در واقعه ترامپ می خواهد با این کار صهیونیست‌ها را خوشحال کرده و به کل مسلمانان جهان بی احترامی کند.
وی با بیان اینکه ۱۹۸ کشور با این انتقال مخالف هستند، بیان کرد: انتقال پایتخت اسرائیل از اورشلیم به قدس کاملا غیر قانونی و برخلاف تمام قوانین بین الملل است اما متاسفانه بعضی از مسائل مانع اجرای شدن قوانین بین الملل علیه اسرائیل است.
نماینده جنبش  امت اسلام در امور بین الملل ادامه داد: سازمان ملل نیاز شدید به کمک های مالی آمریکا دارد علاوه بر اینکه  فشارهای سیاسی که بر سازمان ملل وارد می شود، باعث شده قوانین بین المللی در مورد اسرائیل اجرا نشود اما ایران به عنوان یک کشور مستقل می توانند با این موضوع مقابله کنند.

• صلح جهانی با نابودی صهیونیسم
دیوید ویس، خاخام ضد صهیونیسم با بیان اینکه دولت اسرائیل را به هیچ عنوان قبول نداریم، گفت: با نابودی صهیونیسم شاهد صلح جهانی خواهیم بود.
این خاخام ضد صهیونیسم با تبیین جایگاه دین در ایجاد صلح منطقه‌ای، اظهار کرد: در کتاب مقدس تورات مکرر بر تقوا و معنویت اشاره شده است و به همین دلیل یک یهودی حقیقی خواستار قرب به خداوند و کسب معنویت است و به دنبال غصب یک تکه زمین نیست.
وی افزود: غصب اراضی متعلق به دیگران از نظر دین یهودیت باطل است، بنابراین می‌توان بیان‌کرد که صهیونیسم پیام اصلی یهودیت را گرفته و آن را تهی کرده است.
خاخام ضدصهیونیسم ادامه داد: متاسفانه صهیونیسم با تصرف در کلمات و الفاظ یهودیت، معانی اصلی این کلمات را تحریف کرده است.
دیوید ویس به چند عهد یهودیت با خداوند اشاره کرد و افزود: گناه نکردن، مرتکب جرم نشدن، ظلم نکردن، شکرگذاری از خداوند و بندگان مسلمان، قدردانی از مسلمانانی که یهودیان را در دوران ظلم در کشور‌های خود پناه داده‌اند از جمله عهدنامه‌هایی است که با خداوند بسته شده است.
وی خاطرنشان کرد: صهیونیسم علاوه بر اینکه شکرگذار نبوده ظلم هم مرتکب شده است، بنابراین ذات یهودیت با صهیونیسم در تقابل است، چرا که مفاهیم دین یهودیت توسط صهیونیسم تحریف شده است.
خاخام ضدصهیونیسم مظلوم نمایی و تبلیغات احساساتی را دو شگرد رسانه‌های اسرائیلی برای تحریف واقعیت دین یهودیت خواند و بیان کرد: رسانه‌های صهیونیسم واقعیت را طوری جلوه می‌دهند که مخالفت با دولت غاصب اسرائیل به معنای مخالفت با دین یهودیت است، ولی ضد یهودیت واقعی خودشان هستند، چرا که خلاف مفاهیم دین یهودیت عمل می‌کنند و ما از اینکه دین یهودیت از سوی صهیونیسم مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، بسیار خشمگین هستیم و دولت اسرائیل را به هیچ عنوان قبول نداریم.
وی خاطرنشان کرد: ایران به دلیل اینکه بین صهیونیسم و یهودیت فرق می‌گذارد، از سوی اسرائیل تحت فشار قرار می‌گیرد، از این رو بنده در مجامع بین المللی این تفکر را مطرح کرده‌ام که با نابودی صهیونیسم شاهد صلح جهانی خواهیم بود. 
 
افق_نو قدس_پایتخت_همیشگی_فلسطین رئیسی گنابادی_نژاد سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.