شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

مروری بر فعالیت‌های دو ساله بنیاد فرهنگی رضوی؛

طلیعه‌دار خدمت در عرصه تعلیم و تربیت رضوی

بنیاد فرهنگی رضوی یکی از موسسات آموزشی و پرورشی وابسته به آستان قدس رضوی است که فعالیت خود را مبتنی بر شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان و شکل‌گیری هویت یکپارچه اسلامی انقلابی قرار داده است. 
طلیعه‌دار خدمت در عرصه تعلیم و تربیت رضوی


این بنیاد توانسته در سه دهه فعالیت خود نقش موثری در ایجاد برترین الگوهای نظام تعلیم و تربیت در پرورش انسان‌هایی عالم، مومن و متخلق به اخلاق اسلامی داشته باشد باشد و با استفاده از به روزترین روش‌ها و تکنولوژی‌های آموزشی، فعالیت‌های خود را در تمام نقاط نیازمند ایران گسترش دهد. به بهانه موفقیت‌ها و اقدامات اثرگذار این مجموعه در 2 سال اخیر با محمد تقی فخریان؛ مدیر عامل بنياد فرهنگي رضوي به گفت‌وگو نشستیم تا مروری بر سیاست‌ها و ماموریت‌های این مجموعه بر اساس منشور هفت‌گانه رهبر معظم انقلاب، داشته باشیم.

• مدارس امام رضا علیه‌السلام از زمان تاسیس تاکنون چه دستاوردهایی را کسب کرده و محور فعالیت‌های خود را بر چه اساسی بنا نهاده است؟
٣٥ سال از تاسيس بنياد فرهنگي رضوي مي‌گذرد که طي اين سال‌ها منشاء آثار و بركات فراواني در حوزه تعليم و تربيت به ويژه در مناطق كم برخوردار و محروم بوده است. ١٧ کد آموزشی تاسیس شده و بیش از ٧ هزار و ٣٠ دانش‌آموز در مدارس امام رضا علیه‌السلام مشغول تحصيل هستند. علاوه بر مجموعه مدارس امام رضا علیه‌السلام كه از پيش دبستاني تا پيش دانشگاهي به ارائه خدمات آموزشي مي‌پردازند، يك دبيرستان علوم و معارف اسلامي رضوی و دو پژوهش‌سرا نيز تحت نظر بنياد فرهنگي رضوي فعاليت دارند که اهتمام خود را بر جذب جوانان نخبه و تربيت نيروي جوان مومن و انقلابي متخصص و متعهد در مسیر اهداف خود گذاشته است. پس از انتصاب توليت معزز آستان قدس رضوي، ما منشور ٧ گانه رهبر معظم انقلاب را به عنوان محور و سند بالادستي فعاليت‌های خود قرار دادیم و برنامه جامع ٣ ساله خود را بر اساس آن تدوين کردیم و محور فعالیت‌های خود را در جهت ارائه خدمات بهتر و بیشتر در مناطق محروم، همراه با نقش‌آفرینی تربیتی در بین دانش‌آموزان سراسر کشور قرار دادیم.

• مسلما بزرگترین سرمایه در نظام جمهوری اسلامی ایران، نیروی انسانی و تربیت آن است. در این زمینه بنیاد فرهنگی رضوی چه اهدافی را برای خود در نظر گرفته و چه گام‌هایی را تا کنون برداشته است؟
به جرأت می‌توان گفت امروز بنیاد فرهنگی رضوی بر فراز قله دانش، الگوی کاملی از مدرسه، دانش آموز و علم را در تراز نظام جمهوری اسلامی و جامعه ارائه کرده است. به بالندگی و بلوغ خود نزدیک شده و با تربیت هزاران نیروی متعهد و متخصص، الگویی موفق از آموزش و پرورش اسلامی را به نمایش گذاشته و در راستای نیل به اهداف مذکور گام‌های موثری برداشته است. چشم‌انداز مجموعه بنياد فرهنگي رضوي، توسعه عدالت آموزشي و ارائه الگويي موفق از آموزش و پرورش اسلامي است و در اين راستا گام‌هاي موثري برداشته است. يكي از برنامه‌هاي مجموعه براي آشنايي دانش‌آموزان با فرهنگ، مفهوم و آداب زيارت و بهره‌گيري از معارف و سيره حضرت رضا علیه‌السلام تشرف به حرم مطهر رضوی است که در طول سال تحصيلي اين موضوع به عنوان يكي از مهم‌ترين اركان نظام تعليم و تربيت در مدارس امام رضا علیه‌السلام اجرا شده است. برگزاري دهمين دوره جشنواره بين‌المللي «خورشيد ولايت» از ديگر مصاديق بارز اهتمام بنياد فرهنگي رضوي به موضوع تربيت است.

• از آنجایی که معلمان نقش موثری در انتقال ارزش‌های فرهنگی و اصول اخلاقی جامعه به کودکان و جوانان دارند، با توجه به اهمیت این موضوع چه ملاک‌هایی برای جذب معلمان در مدارس امام رضا(ع) در نظر گرفته می‌شود؟
ما ابتدا فهرست کاملی از نیروهای انسانی موفق مدارس استان در حوزه‌های علمی، اخلاقی و تعهدی را تهیه می‌کنیم و پس از رایزنی با کارشناسان، نیروهای واجد شرایط،گزینش می‌شوند. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ معلم توانمند در مدارس امام رضا علیه‌السلام مشغول به فعالیت هستند که اکثر این نیروها در حوزه‌های علمی، مهارت‌های تدریس، مهارت‌های استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های جدید آموزشی و تعهدات اخلاقی به ویژه قرآن مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. کیفیت بالای کلاس‌های درسی و تلاش و پشتکار معلمان و مدیران مدارس موجب شده تا هر ساله تعداد زیادی از دانش‌آموزان این مدارس در جمع نخبگان علمی کشور باشند و دستیابی به این موفقیت عظیم، بیش از هر چیز مدیون حضور معلمان دلسوز در این مدارس است.
در دهه کرامت رضوی شاهد اتفاق خوبی در حوزه خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران بودیم و نوجوانان مشتاق به خدمت در حرم مطهر امام رضا علیه السلام توانستند خادم حضرت رضا(ع) شوند. در رابطه با این طرح کمی توضیح می‌دهید.
در بند دوم منشور ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی به تولیت معزز آستان قدس رضوی، خدمت به زائران بارگاه منور رضوی از جمله رئوسی است که به آن تاکید فراوان داشتند. بر همین اساس، ما نیز این امر را از رئوس برنامه‌های خود قرار دادیم که بهترین و تاثیرگذارترین اتفاقاتی که در این زمینه شکل گرفت طرح «خادم‌یاران نوجوان رضوی» بود که در دهه کرامت سال ۹۶ با حضور بیش از ۲ هزار دانش‌آموز نوجوان کلید خورد و خدمت‌های مختلفی در حرم مطهر رضوی انجام گرفت. در حال حاضر نیز این طرح در حال پیگیری است و توفیق خدمتگزاری برای 5000 دانش‌آموز فراهم شده است.

• چه طرح‌های دیگری تا کنون با محوریت دانش‌آموزان انجام گرفته است؟
با هدف بسترسازی و فراهم آوردن امکان زیارتی حریم قدسی حضرت رضا علیه السلام ویژه دانش‌آموزان نخبه مناطق محروم و زیارت اولی سراسری کشور، طرح اردوهای فرهنگی تربیتی «زائران مهر» از فروردین ماه سال ۹۶ آغاز به کار کرد. در این اردوها نیز بیش از ۵ هزار دانش‌آموز از ۲۴ استان کشور به مشهد مشرف شدند. برپایی ایستگاه «میقات‌الرضا علیه‌السلام» در چناران در دهه پایانی ماه صفر از دیگر مصادیق خدمت به زائران حضرت رضا علیه‌السلام است که با محوریت دانش‌آموزان هر سال برگزاری می‌شود. این ایستگاه که بزرگترین ایستگاه صلواتی دانش‌آموزان است به مدت ۵ روز از زائران پیاده‌ای که در ایام شهادت امام رضا علیه السلام از محور شمالی به مشهد مقدس مشرف می‌شوند، به صورت شبانه‌روزی و داوطلبانه استقبال می‌کند.

• آیا طرحی بوده که با مشارکت دانش‌آموزان و معلمان انجام گرفته باشد؟
بله، طرح «نشاط و تعالی». در واقع این طرح از جمله طرح‌هایی است که با هدف توانمندسازی و افزایش مشارکت دانش‌آموزان در فعالیت‌های تربیتی -مذهبی بنیاد فرهنگی رضوی و فعال‌سازی خادم‌یاران مدرس مربی و مدیر تشکیل شده تا خدمات آموزشی و تربیتی مختلفی به صورت رایگان به دانش‌آموزان محروم حاشیه شهر ارائه شود.

• آیا طرح و برنامه‌ای در زمینه‌های فرهنگی، سلامت و بهداشت، آموزش و غیره نیز برای مناطق محروم داشته‌‌اید؟
بله. اجرای رایگان طرح «پایش ساختار قامتی» مدارس مناطق محروم امام رضا علیه‌السلام یکی از این طرح‌هاست که به منظور افزایش سطح سلامت و شناسایی آسیب‌های جسمانی دانش‌آموزان برای۱۵۰۰ دانش‌آموز اجرا شد. طرح «نذر چادر» با هدف ترویج فرهنگ نذر و وقف در بین دانش‌آموزان، برگزاری «همایش گفتمان رضوی» ویژه اولیاء دانش‌آموزان در مناطق محروم به منظور ارتقای سطح آگاهی و جایگاه خانواده در رشد و تربیت فرزندان و جمع‌آوری و ارسال کمک‌های مدارس امام رضا علیه‌السلام برای زلزله‌زدگان غرب کشور را می‌توان از جمله این اقدامات ارزشمند ذکر کرد.

• مشارکت دانش‌آموزان در خدمت‌رسانی به مناطق زلزله‌زده چگونه بود؟
خوشبختانه دانش‌آموزان و اولیا مشارکت حداکثری داشتند و از همان روزهای نخست به منظور ابراز همدردی و کمک به زلزله‌زدگان در مدارس امام رضا علیه‌السلام ستاد جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی تشکیل شد که با جمع‌آوری کمک‌های غیر نقدی، بیش از یک دستگاه کامیون حاوی اقلامی شامل پتو، چادر، پوشاک و مواد خوراکی و شوینده، چادر، آب و غیره به مناطق غرب کشور ارسال شد و با کمک‌های نقدی نیز امکان خرید کانکس برای زلزله‌زدگان فراهم گردید.

• طبق بند چهار منشور هفت‌گانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر استفاده از ظرفیت فرهنگی آستان قدس رضوی برای ترویج معارف قرآنی و مکتب اهل بیت علیهم‌السلام، بنیاد فرهنگی رضوی در این زمینه چه اقداماتی انجام داده و موفق به کسب چه افتخاراتی شده است؟
اعتقاد ما بر این است که جلسات انس با قرآن و عترت با توجه به جايگاه رفيع قرآن، عترت و نماز به منظور تعميق و توسعه فرهنگ غني قرآن، می‌تواند زمينه‌ساز شكوفايي استعدادهاي قرآني شده و در جهت مهجوريت‌زدايي از ساحت مقدس قرآن و فراهم کردن شرایط برای انس بيشتر دانش‌آموزان با قرآن عترت و نماز، اقدامات ماندگاری در دانش‌آموزان ایجاد کند. بنیاد فرهنگی رضوی یکی از اولویت‌های اصلی خود را ترویج آموزه‌های والای کلام الهی قرار داده و با تشکیل جلسات انس با قرآن به دنبال آن است تا از این فرصت برای ارائه مفاهیم و آموزه‌های غنی کلام وحی و سیره اهل بیت علیه السلام استفاده کند؛ بنابراین با برگزاری ۱۱۸۶ جلسه محفل قرآنی، کسب ۲۲۰ رتبه قرآنی در سطح کشور و استان خراسان و همچنین کسب ۱۰۰ به رتبه استانی و ۱۲۰ رتبه کشوری در حوزه قرآن، تا کنون گام‌های ارزشمندی در جهت شناسایی، پرورش و تربیت استعدادهای قرآنی برداشته است.

• آیا طرح و برنامه‌های فرهنگی و تربیتی دیگری در راستای این بند انجام داده‌اید؟
بله. اعتکاف دانش‌آموزی، اجتماع بزرگ فاطمیون، تجلیل از پرچم‌داران حجاب فاطمی، مسابقات معارفی، فرهنگی، هنری و ورزشی، تجلیل از نخبگان و برترین‌های مسابقات مختلف در «ستارگان سپهر هشتم»، اردوهای رضویان، راهیان نور، اردوی زیارتی عتبات عالیات، تشکل‌های دانش‌آموزی، صدور بیانیه‌های مختلف هم‌زمان با رخدادها و حوادث روز، پویش خرید نوشت‌افزار ایرانی –اسلامی، برگزاری مسابقه کتابخوانی انسان ۲۵۰ ساله، همایش «آن روزهای خدایی» و... از دیگر فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی این مجموعه در راستای منویات رهبر معظم انقلاب است.

• چه برنامه‌هایی برای جذب دانش‌آموزان در فعالیت‌های تربیتی و مذهبی انجام گرفته است؟
این نهاد فرهنگی به منظور توانمندسازی و افزایش مشارکت دانش‌آموزان در فعالیت‌های تربیتی مذهبی و تقویت و ساماندهی گروه‌های دانش‌آموزی مربی محور، هیئت‌های مختلفی را راه‌اندازی کرده که برخی از آنان از جمله «هیئت محبان»، «رایه الرضا علیه‌السلام» و «محبان اهل بیت علیهم‌السلام» سابقه‌ای طولانی دارند. این هیئت‌ها برنامه‌های مختلفی را در ایام سال اجرا می‌کنند. بعضی با برپایی ایستگاه‌های صلواتی و اجرای مراسم و برنامه‌های فرهنگی به دنبال جریان‌سازی فرهنگی هستند و برخی دیگر نیز با توزیع اقلام و بسته‌های مختلف در بین دانش‌آموزان محروم، دغدغه رفع نیاز مستضعفان را دارند.

• امکانات و تجهیزات مدارس امام رضا علیه‌السلام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تجهیزات، امکانات و لوازم آموزشی و فضاهای آموزشی نظیر کتابخانه، کارگاه و آزمایشگاه در مدارس امام رضا علیه‌السلام در سطح بالا و پیشرفته‌ای قرار دارد. امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، هوشمند سازی مدارس، برگزاری دوره های آموزش مهارت‌های ایران ICDL بر اساس استانداردهای این بنیاد ویژه همکاران و استفاده بهینه از تجهیزات آموزشی و تکنولوژی‌های نوین فناوری اطلاعات از جمله این امکانات است. بر اساس استاندارهای آموزشی فضای آموزشی و پرورشی مورد نیاز هر دانش‌آموز در مدارس 8 متر مربع است که در مدارس امام رضا علیه‌السلام این فضا مطابق با استانداردها است.  این در حالی است که این فضا در اکثر مدارس کشور 5 متر مربع است و 3 متر مربع با استانداردها فاصله دارد.

• چه اقداماتی در جهت توسعه عدالت آموزشی بر اساس استفاده بهینه از موقوفات تا کنون صورت گرفته است؟
با توجه به بند ۶ منشور ابلاغی مبنی بر حفاظت و نگهداری از موقوفات آستان قدس رضوی باید گفت بنیاد فرهنگی رضوی به عنوان یکی از بزرگترین موقوفه‌های فرهنگی- آموزشی در کشور و با سه دهه فعالیت خود اقدامات ارزشمندی در این زمینه انجام داده است. به همین منظور، تفاهم‌نامه‌های متعددی با معاونت‌های مختلف آستان قدس رضوی منعقد شده است. با دستور تولیت آستان قدس رضوی و با نگاه دقیق و عمیق ایشان نسبت به این امر، تا کنون کار مطالعاتی۵ مجموعه در شهرهای مختلف انجام گرفته که قرار است با نام امام رضا علیه‌السلام ایجاد شود. کلنگ احداث ساخت مدارس امام رضا علیه‌السلام در سال ۹۶، اختصاص زمین برای احداث مجتمع آموزشی در انابد کاشمر، منطقه سیدی و حاشیه شهر شهرستان بیرجند از جمله این طرح‌ها است.

• به منظور نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی و ترویج و تشویق دانش‌آموزان در جهت افزایش تولیدات داخلی چه فعالیت‌هایی صورت گرفته است؟
در راستای تحقق شعار سال و به منظور آماده‌سازی دانش‌آموزان جهت ورود به عرصه کار و تولید و کسب مهارت‌های اولیه برای توانمند شدن در جهت کارآفرینی دانش‌آموزان مدارس امام رضا علیه‌السلام، فعالیت‌های مختلفی انجام گرفته است. از جمله این اقدامات تشکیل بازارچه‌های دانش‌آموزی شامل بازارهای خرید و فروش دست‌سازه‌ها است که کارهای تولیدی دانش‌آموزان در معرض دید همکلاسی‌ها و اولیای آنان قرار داده شده تا ضمن تشویق برای تلاش بیشتر و افزایش تولید داخلی، الگوی سایر دانش‌آموزان جهت ورود به این عرصه باشد. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.