شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام، هفده ساله شد

هم‌زمان با سی ‌و‌ نهمین سال‌گرد پیروزی انقلاب اسلامی، کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام، از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های تخصصی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، هفده ساله شد. 
کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام، هفده ساله شد

به گزارش آستان فرهنگ به نقل از آستان نیوز، مسئول کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر افزون بر سی هزار منبع اطلاعاتی چاپی و دیجیتال اعم از کتاب‌های چاپی فارسی و عربی، پایان‌نامه و منابع دیداری و شنیداری با محوریت سیره، احادیث، کرامات، فضائل و... مربوط به امام هشتم در این کتابخانه در دسترس مراجعین قرار دارد.
حسن محکی به فعالیت کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام در طبقه دوم کتابخانه تخصصی - شبانه‌روزی اهل بیت علیهم‌السلام آستان قدس رضوی اشاره و اضافه کرد: تصویر 95 نسخه خطی ارزشمند با موضوع زندگی‌نامه، احادیث و تاریخ حضرت ثامن‌الحجج علیه‌السلام نیز در کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام نگهداری می‌شود.
وی بیان کرد: همچنین ماکت جزوه قرآنی منسوب به دست‌خط مبارک امام رضا علیه‌السلام به عنوان یکی از آثار نفیس این کتابخانه در بخش ورودی کتابخانه تخصصی اهل بیت علیهم‌السلام آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شده است.
محکی گفت: منابع دیداری و شنیداری کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام آستان قدس رضوی شامل مجموعه‌ای از عکس و میکروفیلم‌های نسخه‌های خطی، نرم‌افزار، عکس و تصویر مقالات به چاپ رسیده در نشریات مختلف با محوریت موضوعی امام رضا علیه‌السلام است که در بخش کتابخانه الکترونیکی این کتابخانه تخصصی قرار دارد.
وی ادامه داد: رساله ذهبیه که پدیدآورنده آن امام هشتم علیه‌السلام است و نسخه‌هایی مانند شرح حدیث رضوی، هدایه‌الرضویه، تحفه‌الرضا علیه‌السلام و رساله مختصری در احوالات امام رضا علیه‌السلام، از جمله نسخه‌های نفیس خطی است که تصویر دیجیتال آن‌ها در این کتابخانه نگهداری می‌شود.
مسئول کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام آستان قدس رضوی تصریح کرد: هر ساله آثار رسیده به جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی، پس از مرحله داوری، به این کتابخانه منتقل می‌شود تا در دسترس اهل علم و معرفت قرار گیرد.
 وی گفت: این کتابخانه با کتابخانه تخصصی اهل بیت علیهم‌السلام این آستان ملکوتی، در یک ساختمان قرار گرفته و تعداد مراجعین آن را نمی‌توان به صورت مجزا اعلام کرد، اما به‌طور متوسط این کتابخانه پذیرای افزون بر صد نفر مراجعه‌کننده در روز است.
محکی افزود: در سال جاری، منتخبی از منابع مطالعاتی با محوریت امام رضا علیه‌السلام در دو نمایشگاه «شمیم کرامت» و «سه نور امامت و رسالت» به ترتیب ویژه ایام ولادت و شهادت حضرت علی بن موسی‌الرضا علیهماالسلام، در بخش ورودی کتابخانه تخصصی اهل بیت علیهم‌السلام آستان قدس رضوی در معرض دید زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی رضوی گذاشته شد.
وی نشر و گسترش معارف رضوی در سراسر جهان را یکی از محوری‌ترین رسالت‌های مجموعه آستان قدس رضوی دانست و گفت: کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام این آستان مقدس، بهمن ماه 1379 در قسمت فوقانی کتابخانه مسجد جامع گوهرشاد افتتاح شد و هم‌زمان با راه‌اندازی کتابخانه تخصصی اهل بیت علیهم‌السلام در سال 1389، توسعه یافت.  
یادآور می‌شود، خدمات کتابخانه تخصصی امام رضا علیه‌السلام آستان قدس رضوی به‌صورت شبانه‌روزی و مشترک با کتابخانه تخصصی اهل بیت علیهم‌السلام این آستان مطهر (گوهرشاد سابق)، همه روزه، جز روزهای جمعه از ساعت 7 تا 14(هم‌زمان با برگزاری نماز جمعه)، واقع در حرم مطهر رضوي، بست شیخ بهایی، به برادران اهل مطالعه ارائه می‌شود. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.