شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

لحظاتی معنوی در محفل قرآنی کتابت سوره فجر

به بهشت من در آی

اینجا آستان کبریایی رضا علیه‌السلام است. سرزمین کبوتران سبک بال. جایی که با دیدن گنبد طلایی‌اش، دل پر می‌کشد تا بلندای آسمان و آنجا که در گنجینه‌هایش هزاران هنر از سر ارادت، به تجلی در آمده است. 
به بهشت من در آی


امروز گنجینه قرآن و نفایس، یکی از این گنجینه‌های پر رمز و راز حریم دوست، مزین به قدوم هنرمندانی شده که محفلی قرآنی را تشکیل داده‌اند. محفلی بهشتی از جنس معنویت و نور و عشق.

دارالکتاب جهان اسلام را دایر می‌کنیم
محمد ظریف صدر مسئول مجموعه رضوان، همان جلوی در ورودی ایستاده و به مهمانان خوشامد می‌گوید. درباره مراسمی که در موزه قرآن در حال برگزاری است توضیح می‌دهد: «امروز سومین و آخرین روز از برنامه کتابت قرآن و کارگاه تذهیب در محل گنجینه قرآن و نفایس موزه حرم مطهر رضوی است. برنامه‌ای که با مشارکت سه سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، رونق گرفته است».
با نگاهی رضایت‌مندانه به هنرمندان حاضر در موزه ادامه می‌دهد: «جمعی که در اینجا حضور دارند اکثرا اساتید و هنرمندان دارالکتابه جمهوری اسلامی ایران از مشهد و خراسان و دیگر استان‌ها هستند. این کارگاه برای اولین بار است که به مناسبت دهه فجر برگزار می‌شود و از هنرمندان، جهت کتابت سوره فجر دعوت به عمل آمده است».
وی ضمن اشاره به سایر هنرمندان این جمع، می‌گوید: «در کنار هنرمندان خطاط، از برخی تذهیب‌کارانی که در دوسالانه تذهیب‌های قرآنی مقام آوردند هم دعوت به عمل آوردیم تا کارهایی در قالب آرایه‌های قرآنی ارائه ‌دهند». برگزاری این برنامه شروعی برای دیگر برنامه‌ها است، این جمله را مسئول مجموعه رضوان می‌گوید و ادامه می‌دهد: «درست است که ما دارالکتابه تهران را داریم. ولی امیدواریم بتوانیم با همکاری موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی دارالکتاب جهان اسلام را در مشهد راه‌اندازی کنیم».

کاتبان سرای قرآن
بالای سر سقفی از نقش‌ها با رنگ‌های فیروزه‌‌ای و سفید است و کمی پایین‌تر روی دیوارها تابلوهایی با خطوط قرآنی نشسته‌اند. در کنار آن‌ها هنرمندانی حضور دارند که قرار است سوره فجر را با پیچ و تاب قلمشان به نگارش در آوردند و فضا را پرکنند از والفجر و لیال عشر. علیرضا یوسفی از سمنان آمده است و در حال کتابت کلام الهی این طور می‌گوید: «وقتی از من دعوت به عمل آمد، خیلی خوشحال شدم و با کمال میل پذیرفتم». این هنرمند، فضای موزه را فضایی معنوی می‌خواند و می‌گوید: «در جوار امام رضا علیه‌السلام و در فضایی که آکنده از عطر آیات قرآنی است، قطعا کتابت قرآن، حس و حال خوبی دارد».
محمد تقی اسدی سوره فجر را با خط محقق کتابت می‌کند و می‌گوید: «این کنار هم بودن و با هم کتابت آیه‌های قرآن را داشتن، قطعا ارزشمند است». وی برگزاری چنین کارگاه‌هایی را برای هنرمندان کاتب ضروری می‌داند و ادامه می‌دهد: «این برنامه‌ها باعث ایجاد انگیزه برای کاتبان قرآن می‌شود». فاطمه مقیمی از دیگر کاتبانی است که علاوه بر خطاطی از مدرسان موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی نیز هست. مقیمی می‌گوید: «این که در ایام دهه فجر، هنرمندان خطاط دور هم جمع شدند را به فال نیک می‌گیرم و خوشحالم که در کنار هنرمندان استان‌ها‌ی دیگر هستم». وی آیاتش را با نسخ عربی کتابت می‌کند.

تبادل هنر با جامعه
روی میز هنرمندان تذهیب، صدای کشیده شدن قلم بر کاغذ نمی‌آید. قلم‌ها با نوک‌های سوزنی‌شان طوری در دستان هنرمندان جا گرفته‌اند که انگار حرکت نمی‌کنند و رنگ‌ها در بین خطوط ظریف به شیوه‌ای  قرار گرفته‌اند که گویی هزار رنگ شده‌اند تا نقشی از عشق و هنر را به تصویر در آوردند. در حال رنگ کردن بال پرنده است و خودش را این‌طور معرفی می‌کند: «سمانه دوستی‌نیا هستم». این بانوی هنرمند که از تذهیب‌کاران نقوش قرآنی است، قرآن را منشأ تمام هنرهای سنتی، اسلامی می‌داند و ادامه می‌دهد: «در هنرهای سنتی اسلامی ما، آثار فاخر فراوانی دیده می‌شود. ولی متاسفانه این هنرها از دید مردم و جامعه دور مانده‌اند».
دوستی‌نیا، برپایی کارگاه‌هایی به سبک کارگاه کتابت سوره فجر را در جوار بازدیدکنندگان موزه، تاثیرگذار می‌داند و عقیده دارد: «وقتی عموم مردم برای بازدید از موزه می‌آیند و هنرمند را مشغول به کار می‌بینند، از نزدیک شاهد خلق آثار می‌شوند و درباره نحوه اجرای این آثار نفیس، اطلاع کسب می‌کنند، این موضوع باعث ارتباط بیشتر آن‌ها با هنرهای فاخر ایرانی اسلامی شده و می‌توان گفت با این روش، تبادل هنر با جامعه صورت گرفته است».

آخرین نگاه
صدای کشیده شدن قلم‌ها با نوای قرآن همراه است و رنگ‌ها و نقوش هزار رنگ با گل و مرغ، نظرها را به خود جلب ‌می‌کند. در جای‌جای سالن، آیات الهی سوره فجر با خطوط زیبا و روح‌نواز، خودنمایی می‌کنند. آیاتی که معانی و تعابیری تامل‌برانگیز دارند. از آنجا که پروردگار، قسم به سپیده‌دمان و شامگاهان می‌خورد تا آنجا که از عذاب قوم عاد و ثمود و سرکشی فرعون هشدار می‌دهد و باز در پایان، همه چیز به سوی ذات اقدس الهی بازمی‌گردد. در بهشت امنی که وعده‌ داده شده است. زیبایی این آیات، بازدیدکنندگان را وا می‌دارد تا دوربین‌های گوشی‌شان را روشن کنند و از آثار در حال کتابت و تذهیب‌های قرآنی عکس ‌بگیرند. به این ترتیب، جلوه‌های هنر در فضایی معنوی، رنگ و لعاب دیگری به خود می‌گیرد.

گزارشگر: ریحانه بناءزاده 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.