شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

در گفتگو با یکی از واقفان آستان قدس رضوی عنوان شد:

منافع موقوفات باید در جهت کمک به افراد نیازمند مصرف شود

سال‌ها در عرصه قرآن پژوهی و تدبر در آیات نورانی قرآن کریم روزگار گذرانده و زمانی هم که خداوند مال و مکنتی به او عطا کرد آن را برای مصرف در امور قرآنی و کمک به افرادی که در عرصه پژوهش‌های قرآنی فعالیت می‌کنند وقف کرد. 
منافع موقوفات باید در جهت کمک به افراد نیازمند مصرف شود

حسین رضا‌خواه یکی از واقفان بزرگ آستان قدس رضوی است که بخش عمده‌ای از اموالش را وقف این آستان مقدس کرده است تا در زمینه قرآن پژوهی مورد استفاده قرار گیرد. گفتگوی مفصل ما را با این واقف نیک اندیش و قرآنی در ادامه می‌خوانید.

در ابتدا در مورد موقوفه‌ای که تقدیم آستان قدس رضوی کرده‌اید صحبت کنید؟
بنده املاکی را در تهران، ورامین و گیلان وقف آستان قدس رضوی کرده‌ام. موقوفه ورامین شامل دو سند در حریم قرچک تهران که یکی از آنها چهار هکتار است و دیگری دو هکتار که خوشبختانه سند وقف هر دو زمین امضا شده است. ملک وقفی دیگر من سه دانگ از پلاک 121 احمد آباد زرند ساوه به مساحت 836 هکتار و  سه دانگ از 418 هکتار به علاوه فروعات پلاک 121 شامل ماشین آلات، چاه برق و دیگر تجهیزات وابسته به آن است. همچنین سه دانگ 10 قطعه زمین در شمال بین چابکسر و رودسر هر کدام از قطعات حدود 800 تا 880 متر مربع است را نیز وقف آستان مبارک حضرت رضا علیه‌السلام کرده‌ام.

این املاک به شما ارث رسیده بود یا از دسترنج خود آن را خریداری کرده بودید؟
خوشبختانه من ارث پدری و مادری را بین خواهر و برادرهایم تقسیم کردم و حق الارث خودم را به آنها بخشیدم و تمام این املاک را با درآمد شخصی خودم خریداری کرده بودم.

فرزندان شما که می‌توانستند بعد از شما وارث این اموال شوند با این اقدام شما مخالفتی نکردند؟
نه تنها مخالفت نکردند بلکه با من همراهی کردند. من بخشی از این زمین‌ها را به نام آنها کرده بودم. البته از آنها وکالت نامه هم داشتم و می‌توانستم بدون اطلاع و یا اجازه آنها این زمین‌ها را وقف کنم. ولی در عین حال آنها را هم در جریان این کار گذاشتم و خوشبختانه در این زمینه با من همکاری خوبی داشتند.

نگران آینده بچه‌ها نبودید و فکر نمی‌کردید که بچه‌ها با استفاده از این املاک می‌توانند آینده بهتری داشته باشند؟
من اعتقاد دارم خداوند رزاق است و روزی همه بندگان خود را می‌دهد. پس خدایی که به من داده می‌تواند به فرزندان من هم مال و اموال بدهد تا آنها از مال من بی‌نیاز باشند. حتی خود من هم که با وقف این اموال را به آستان قدس رضوی واگذار کردم و دیگر جزء دارایی من نیست خداوند باز هم می‌تواند به من اموال دیگری را عطا کند.

آیا فرهنگ وقف در خانواده شما موروثی است؟
مرحوم پدرم هم یک واقف بودند و زمینی را برای ساخت مسجد وقف کردند و کارهای ساخت آن را هم انجام داد. ولی برای این مسجد به طور مشخص وقفنامه‌ای را تنظیم نکردند. شاید به خاطر این بود که می‎‌خواست ریایی در کار نباشد. من هم دوست نداشتم وقفنامه‌ای بنویسم. اما از آنجا که می‌خواستم این املاک به نام علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام باشد، اسم وقفنامه روی آن آمد.  

چرا متاسفانه؟
چون انسان وقتی می‌خواهد کار خیری را انجام دهد هرچه بی‌صدا تر و آرام‌تر باشد به نظرم بهتر است. اینطوری عمل انسان آلوده به ریا نمی‌شود.

به نظر شما اعلام کردن کار خیر باعث ترویج و اشاعه ان در جامعه نمی‌شود؟  
چرا. در شرایط کنونی جامعه باید در مورد آن صحبت کرد تا دیگران هم تشویق شوند و این سنت حسنه در بین مردم رواج بیشتری پیدا کند.

کدام سرفصل موقوفاتی را برای موقوفه تقدیمی خود انتخاب کردید؟
سر فصل انتخابی من شاید در آستان قدس نبوده باشد و خودم آن را تعریف کردم. بنده بیش از 34 سال‌ در زمینه تدبر در قرآن کریم فعالیت می‌کنم. رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در فصل ۳ و ۴ کتاب آداب الصّلات فرموده‌اند:«به نظر نویسنده تا کنون تفسیری بر کتاب خدا نوشته نشده». همه ما می‌دانیم که حضرت امام(ره) یک فقیه و یک عالم دینی به تمام معنا بودند. بنابراین باید حرف ایشان را جدی گرفت. این صحبت ایشان مال همین عصر و همین قرن است. بنابراین لازم است در زمینه تفسیر و تدبر در قرآن کریم بیشتر و جدی‌تر کار کنیم. بنده حقیر هم بعد از سال‌ها تحقیق و تدبر در قران با نظر امام خمینی(ره) این دغدغه امام(ره) را با تمام وجود درک می‌کنم. لذا در وقفنامه مکتوب کردم که منافع و درآمد موقوفات مرا صرف کسانی کنند که قرآن و روایات قطعیّ الصّدور اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام را با تدبّر در آنها تشریح نموده و به بشریت مشتاق ارائه کنند. به نظر من با توجه به ژرف بودن معانی و مفاهیم کلمات قرآنی هر انسان متفکر و پژوهشگری در طول عمر خود شاید بتواند به اندازه انگشتان دست و یا حتی کمتر از کلمات قرآن را تفسیر کند. با این وقف می‌خواستم به نوعی از این افراد حمایت مالی کنم تا بتوانند با تدبر در آیات و کلمات قرآن کریم معانی جدیدی از کلام وحی را استخراج کنند. طبق آیه 30 سوره فرقان قرآن مهجور است و همه اقشار جامه از جمله فرهیختگان باید توجه ویژه‌ای به قرآن کنند.

چه راهکارهایی را برای ترویج فرهنگ وقف در جامعه پیشنهاد می‌کنید؟
تبلیغ زبانی برای وقف چندان جواب نمی‌دهد. به نظر من باید منافع موقوفات به درستی در جهت کمک به افراد نیازمند و رفع کاستی‌های آنها مصرف شود به طوری که عموم مردم این موضوع را به عینه لمس کنند. با این اقدام افراد متمول رسیدگی به نیازمندان را معیار موقوفات خود قرار خواهند داد. برای اینکار لازم است قرآن به همان نحوی که امام فرمودند نفسیر شود تا عمل به فرهنگ وقف، موجب اشتیاق مشتاقان این سنت حسنه شود. به نظر من وقف بخش مهمی از فرهنگ دینی ما مسلمانان است و اگر اسلام ناب محمدی به خوبی ترویج شود در بستر آن وقف هم رشد می‌کند. 
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.