شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

گذری بر اهم فعالیت‌های فرهنگی مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی؛

تربیت جسم در سایه معنویت

از ابتدا تأسیس مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی به عنوان یکی از زیر مجموعه آستان قدس رضوی با هدف رشد و تعالی انسان‌ها از مسیر تأمین نشاط و سلامت و نیز پاسخگویی به نیاز حرکتی کارکنان و خانواده‌هایشان به همراه دیگر اقشار جامعه به منظور ارتقا بهره‌وری این سازمان بزرگ دینی به مردم صورت گرفته است. 
تربیت جسم در سایه معنویت

همه این اهداف بر اساس تصریح آیات قرآن کریم و تبعیت از گفتار و رفتار ائمه اطهار علیهم‌السلام خاصه انتساب به ساحت نورانی حضرت رضا علیه‌السلام مورد توجه واقع شده است. از این رو در جهت درونی و عملی کردن ارزش‌های مورد تأکید سیره و سنت رضوی من جمله اشاعه فرهنگ ایثار، جهاد، جوانمردی و... این مجموعه با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌هایش، ویژه برنامه‌های متعدد فرهنگی را درکنار فعالیت‌های ورزشی آقایان و بانوان برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا درمی‌آورد تا با محور قرار دادن برند رضوی، معنویت در ورزش گسترش یابد.
مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی پس از تأسیس در سال ١٣٧٣، توانسته است علاوه بر تأثیرگذاری در حوزه فرهنگی و اخلاقی ورزش، علاوه بر گسترش ورزش همگانی از طریق 230 هزار متر مربع فضای ورزشی و سالن‌ها و اماکن ورزشی متعدد، در حوزه ورزش قهرمانی نیز بیش از ١٠٠ عنوان قهرمانی بین المللی، کشوری و استانی در رده‌های مختلف سنی در رشته‌های مختلف ورزشی را بدست آورد.

هیئتی برای قاریان و ورزشکاران
سیدعلی‌اکبر هاشمی‌جواهری، مدیرعامل مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی با اشاره به برخی از مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته در این مؤسسه ورزشی، ابراز کرد: در پایان هر کلاس و برنامه ورزشی، ورزشکاران به جانب حرم ثامن‌الحجج علیه‌السلام با قرائت صلوات خاصه حضرت عرض سلام و ادب می‎کنند.  
وی افزود: در هفته تربیت بدنی از چند برنامه فرهنگی در حوزه ورزش آستان قدس رضوی رونمایی کردیم. طرح خادمیاران ورزشی در راستای توسعه خدمت خادم و مخدوم ویژه مدیران و ورزشکاران و مربیان و فارغ التحصیلان   حوزه تربیت بدنی – هیأت ورزشی ویژه طلاب علوم دینی – طرح ارزش یابی و ارتقای فرهنگی و اخلاقی ویژه مربیان با برگزاری کلاس های آموزشی و هیات قرآن و ورزش  و برگزاری اولین کرسی تلاوت رضوی در حوزه ورزش از مهمترین برنامه های موسسه در سال جاری بوده است.
مدیرعامل مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی تصریح کرد: هیئت «قرآن و ورزش» در راستای ارائه فعالیت‌های قرآن محور در کنار ورزش افتتاح شده است. این هیأت هر دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشا، ورزشکاران به همراه قاریان مطرح بین‌المللی قرآن کریم و دیگر اقشار شرکت‌کننده در این محافل حضور می‌یابند و از فیض تلاوت قرآن استفاده می‌کنند.
هاشمی‎جواهری با تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در این مراسم معنوی گفت: در این مجلس قرآنی با حضور مهدی حسنی، حافظ بین‌المللی قرآن به آموزش صوت، لحن و قرائت قرآنی به فراگیران و علاقه‌مندان می‌پردازند.
وی اضافه کرد: با اینکه از آغاز این محفل شش جلسه می‌گذرد، با اطلاع‌رسانی‎های صورت گرفته از مسیرهای مختلف، مورد اقبال واقع شده و اکنون با حدود چهل تن از قاریان و عموم شرکت‎کنندگان بصورت هفتگی در حال برگزاری است.
مدیرعامل مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی همچنین گفت: با مکاتبات صورت گرفته و دعوت از ورزشکاران هیئات ورزشی و قرآنی سطح شهر و تعیین مشوق‌هایی از جمله تخصیص هدایا و نیز بهره‎مندی افراد حاضر در این جلسه از خدمات ورزشی مجموعه‌های آستان قدس رضوی تلاش شده تا شور و نشاط معنوی با معارف قرآنی همراه شود.

گسترش اخلاق ورزشی از دل مفاهیم دینی
وی درخصوص اهم اهداف تشکیل دوره‌های قرآنی در این هیئت تاکید کرد: هر ارزشی اعم از جوانمردی، در خدمت بندگان خدا بودن، گرفتن دست افتادگان، پرورش جسمی در مفاهیم بلند قرآنی هم وجود دارد و درصورتی که ورزشکاران بدانند کتاب آسمانی‌شان به این موارد به صورت تام و تمام اشاره دارد، عنایت ویژ‌ه‌ای به عملی کردن این موارد اخلاقی خواهند داشت.  
هاشمی‌جواهری با اشاره به دیگر هدف تشکیل هیئت «قرآن و ورزش» این سازمان گفت: این هیئت قاریان و حافظان قرآنی را هم به سمت امور ورزشی و درنتیجه تندرستی هدایت می‌کند تا آنها هم حضوری فعال‌تر در مجامع و برنامه‌های ورزشی داشته باشند.
وی با بیان اینکه در حوزه حجاب و عفاف هم برنامه‎هایی را در دست اقدام داریم، به یکی از طرح‌های اجرا شده در این زمینه اشاره‌ای کرد و گفت: در این راستا برای سومین سال، طرح «قاصدان نجابت» در اوقات فراغت امسال ویژه ده هزار نفر از بچه‌ها به همراه خانواده‌هایشان در موسسه به اجرا درآمد.

ایستگاه‌هایی ویژه گفتمان دینی
وی ضمن اشاره به دیگر طرح‌های فرهنگی این مجموعه ورزشی گفت: پنج ایستگاه «گفتمان دینی» در سازمان پیش‌بینی شدند که روزهای زوج روحانیون آقا به پسران و روزهای فرد مبلغان خانم به دختران خدمت‌رسانی می‌کردند.  
وی به برخی خدمات ارایه شده در این ایستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: در این ایستگاه‌ها آموزش‌های احکام و مشاوره خانواده، برنامه‎ها و مسابقات متعدد فرهنگی و اخلاقی اجرا می‌شود.
به گفته وی، ورزشکاران به نسبت مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی از قبیل حفظ بخشی از قرآن کریم، حضور در کلاس احکام و یا احترام و نوع برخورد با دیگر حاضران در برنامه‌ها، امتیازاتی می‎گریند و در پایان بر اساس امتیاز جایزه دریافت می‌کنند.
هاشمی‌جواهری ارایه مشاوره‌های فردی و گروهی در رابطه با نوجوانان و جوانان به خانواده‌ها را یکی دیگر از این نوع خدمات فرهنگی طراحی و اجرا شده در این اداره برشمرد و ابراز کرد: همچنین برای ورزشکاران مشارکت‌کننده در طرح اوقات فراغت، در چندین نوبت به تفکیک دختر و پسر برنامه زیارت حرم مطهر رضوی را ترتیب دادیم و طی آن شماری از برنامه‌های دینی و فرهنگی را در رواق‌های حرم مطهر به اجرا درآوریم.
وی در ادامه به یکی از مهمترین برنامه‌های دینی سال گذشته این مجموعه اشاره کرد و گفت: با مشارکت فدراسیون کونگ‎فو مسابقات قرآن و اذان ورزشکاران بانوان و آقایان با حضور دویست کونگ‌فوکار شرکت‌کننده برگزار شد.
مدیر عامل مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی افزود: با تفاهم انجام شده با دانشگاه امام رضا علیه‌السلام و در راستای ترویج فعالیت‌های علمی و ورزشی و توسعه تحقیق و پژوهش در حوزه ورزش گروه تربیت بدنی دانشگاه امام رضا علیه‌السلام در موسسه تربیت بدنی مستقر و فعالیت‌های خود را در این موسسه متمرکز خواهد کرد.

گزارشگر: سارا صالحی 
 
تربیت_بدنی سازمان_فرهنگی سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.