شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

گزارشی از کتابخانه‌های موقوفه یزد و کرمان

وقفیاتی از جنس فرهنگ

کتاب، محصول تجربه‌های بشری و خلاقیت‌های ذهنی و آموخته‌های دراز مدت انسان است و سهم به سزایی در انتقال دانش‌ها، حفظ و انتقال آن به آیندگان دارد.  
وقفیاتی از جنس فرهنگ

بی‌گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش‌تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان  و همدمی است که اندوه را می‌ز‌داید و مطالعه کننده را از تنهایی در می‌آورد و به او حکمت‌های جان پرور می‌آموزد.
کتابخانه نیز بهترین محل مطالعه کتاب و جایگاه تجمع جویندگان علم دانش است و نقش آن در رونق فرهنگ مطالعه در کشور بر کسی پوشیده نیست. واضح است که تاسیس کتابخانه و یا وقف آن به گسترش دانش کمک می‌کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل‌های آینده ماندگار می‌شود. در این میان هستند واقفان و نهادهای فرهنگی که با بهره‌مندی از سنت حسنه وقف و وقف کتابخانه در گستره علم ودانش میراثی ماندگار از خود برجای گذاشته‌اند.
 در این گزارش سعی شده است کتابخانه‌های موقوفه آستان قدس رضوی در استان‌های یزد و کرمان معرفی شوند.

کتابخانه‌های وقفی به نام امام مهربانی‌ها
در جای جای ایران اسلامی، نام‌های مختلف کتابخانه‌های موقوفی چشم نواز چشمان بینای جویندگان علم و دانش است و در استان‌های یزد و کرمان نیز کتابخانه‌های موقوفی دیده می‌شود که به نام مبارک امام علی بن موسی‌الرضا علیهماالسلام مزین شده است.
در شهرهای یزد، کرمان، امین شهر انار و رفسنجان كتابخانه‌هاي ارزشمند امام رضا علیه‌السلام، هرندی، مرتضوی،جوادالائمه علیه‌السلام، امام علی بن موسی‌الرضا علیهماالسلام و مروج تحت لواي آستان قدس رضوي نيز وجود دارد كه به همت سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در یزد و کرمان اداره مي‌شود.
اين كتابخانه‌ها با در اختیار داشتن  340 هزار و 738 جلد کتاب چاپی، نسخه خطی و 133 عنوان نشریه و مجله‌ها از اهمیت خاصی در منطقه یزد و کرمان برخوردار هستند به گونه‌اي كه 72 هزار و 241 نفر از دانش دوستان شهرهاي يزد و كرمان از خدمات کتابخانه‌های موقوفه اين سازمان بهره مند مي‌شوند.
این کتابخانه‌های مورد توجه عموم مردم، دانشجویان، استادان و اهالی علم و فرهنگ قرار دارد به گونه‌ای از ابتدای سال جاری، 759هزار و 386نفر به کتابخانه‌‌های موقوفه آستان قدس رضوی در یزد، کرمان، رفسنجان و امین شهر انار مراجعه کرده‌اند و از خدمات آن بهره‌مند شده‌اند.

اولین کتابخانه موقوفه امام رضا علیه‌السلام در یزد
 در بهمن سال 1348 ، «حاج اصغر مروج»، منزل شخصی خود را به انضمام  تمامی کتاب‌های موجود در آن، اعم از کتاب‌های چاپی و خطی وقف بر آستان قدس رضوی کرد. در سال 1365 ساختمان جدید این کتابخانه در خیابان شهید چمران توسط واقف محترم «حاج محمد مروج» و با همکاری آستان قدس رضوی در زمینی به مساحت 1000 متر مربع و با زیربنای 2200 متر مربع در 3 طبقه بنا شد که شامل مخزن کتابخانه در طبقه همکف، تالار برادران و خواهران در طبقه اول و تالار بزرگی در طبقه دوم است که در حال حاضر از آن به عنوان موزه استفاده می‌شود.
هم اکنون این کتابخانه مورد استفاده عموم مردم اعم از دانش آموزان، دانشجویان، استادان دانشگاه ، طلاب علوم دینی و معلمان مدارس قرار می‌گیرد.
این کتابخانه با 95 هزار و 517 جلد کتاب، 58عنوان نشریه دارای مخزنی غنی مجهز به منابع سمعی و بصری،نشریات معتبر و کثیرالانتشار است که20 هزار نفر عضو از خدمات این کتابخانه استفاده می‌کنند.
کتابخانه مروج در سال ۱۳۹۳ با توجه به نظر کارشناسی نهاد کتابخانه‌های عمومی استان یزد با توجه به ارائه خدمات  متنوع به اعضاء،  تعداد منابع، تلاش مسئولان و پرسنل در برآوردن نیاز مطالعاتی اقشار مختلف جامعه و خدمات رسانی به مراجعان به عنوان «کتابخانه عمومی مشارکتی برتر» شناخته شده است.

فعال‌ترین کتابخانه در رفسنجان
کتابخانه مرتضوی به مساحت 400 متر مربع به همت کم نظیر مرحوم «حاج سید یحیی مرتضوی» وقف بر آستان قدس رضوی شد. این کتابخانه در سال 1365 و همزمان با سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ساختمانی مجلل و مجهز در 3 طبقه و به مساحت 1200 متر مربع افتتاح شد. این مجموعه دارای تالار برادران، تالار خواهران، تالار محققان، مخزن و واحد امانت است و به عنوان یکی از فعال‌ترین کتابخانه‌های آستان قدس رضوی به شمار می‌رود.در حال حاضر این کتابخانه با در اختیار داشتن 73 هزار و 400 جلد کتاب به 25 هزار نفر جویای علم ودانش خدمات ارائه می‌کند.

 هرندی، کتابخانه‌ای غنی در کرمان
این کتابخانه در زمینی به مساحت 300 متر مربع و با زیربنای 400 متر مربع در سال 1350 توسط واقف ارجمند «ابوالقاسم هرندی» وقف بر آستان قدس رضوی شد به علت قدیمی شدن ساختمان، بازسازی و مرمت آن توسط فرزند آن مرحوم در سال 1386 مجدداً با هزینه قابل توجهی و به شکل بسیار زیبایی انجام شد و هم اکنون به علت موقعیت بسیار مناسبی که دارد به کانون توجه علم آموزان و طلاب علوم دینی مبدل شده است.
در این کتابخانه 85 هزار و 300 جلد کتاب چاپی وجود دارد که  بیش از 13 هزار نفر عضو فعال این کتابخانه هستند.

کتابخانه‌ای به نام امام علی بن موسی‌الرضا علیهماالسلام در امین شهر انار
 زمین این کتابخانه به مساحت 5000 متر مربع توسط حاج احمد وافی وقف بر آستان قدس رضوی شدو احداث آن با هزینه واقف محترم «حاج عباس امین» در سال 1371 با زیر بنای 630 متر مربع شروع و در آذر ماه 1376 رسماً افتتاح شد. مرحوم امین 7500 متر مربع باغ پسته نیز به عنوان پشتوانه مالی این کتابخانه وقف کرده است که هزینه‌های مورد نیاز برای نگهداری و توسعه آن تامین شود. این کتابخانه دارای 2 سالن مطالعه ویژه خواهران و برادران و اتاق‌های ویژه تحقیق برای پژوهشگران است و بخش سمعی بصری و اینترنت این کتابخانه از رونق خوبی برخوردار است در حال حاضر 32 هزار جلد کتاب در این کتابخانه وجود دارد و ماهانه بیش از7 هزار نفر از خدمات این کتابخانه بهره‌مند می‌شوند.

کتابخانه امام رضا علیه‌السلام کرمان
از محل درآمد موقوفات «نور جهان خانم» در کرمان، ساختمان کتابخانه در زمینی به مساحت 1250 متر مربع و با زیر بنای 1000 متر مربع در 2 طبقه احداث شد که مورد استقبال قرار گرفته است.
این کتابخانه با در اختیار داشتن قریب به 20 هزار جلد کتاب  و 7500 عضو فعال ماهانه پذیرای بیش از 82 هزار نفر جویای علم ودانش در کرمان است.

 کتابخانه‌ای وسیع در رفسنجان 
کتابخانه جواد الائمه رفسنجان یکی از کتابخانه های موقوفه آستان قدس رضوی است که  از سال 1369 فعالیت خود را در ٢٩٥٨ مترمربع زیربنا و ١١ هزار و٥٠٠ نسخه کتاب فعالیت خود را آغاز کرد.
داین کتابخانه با توجه به وجود فضای مطالعاتی مناسب  مورد توجه اقشار مختلف قرار گرفته است به گونه‌ای که این کتابخانه در حال حاضر دارای 35 هزار جلد کتاب و 4500 نفر عضو فعال است که ماهانه بیش از 120 هزار نفر مراجعه کننده دارد.
كتابخانه‌ جواد الائمه رفسنجان ، برای رضايت مراجعه كنندگان و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در كنار امر خطيركتابداري و ارائه خدمات به مراجعه كنندگان فراخور زمان و مكان هر مجموعه، دوره‌هاي آموزشي خطاطي، نقاشي، آموزش رايانه ، زبان انگليسي،  و...  را برای اعضا برگزار مي‌كند.
  این کتابخانه نیز توسط مرحوم حاج «سید یحیی مرتضوی» در آخرین سال عمر پر برکتش در سال  1369 به پیشگاه ولایتمدار رضوی علیه‌السلام تقدیم شد. 
 
وقف نذر فرهنگ کتابخانه یزد کرمان رفسنجان آستان_فرهنگ سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
ثبت نام طرح خادمياران نوجوان رضوي»
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.