شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی؛

زیارت در مکتب اهل بیت علیهم‌السلام از جایگاه والایی برخوردار است

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: ظرفیت، میراث و سرمایه زیارت در مکتب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام از جایگاه بالا و ویژه‌ای برخوردار است. 
زیارت در مکتب اهل بیت علیهم‌السلام از جایگاه والایی برخوردار است

حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد در ویژه‌برنامه‌ «سوغات فرهنگی در خدمت زائر رضوی» که با همکاری به‌نشر و دبیرخانه سوغات فرهنگی زائر آستان قدس رضوی، در فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر مشهد برگزار شد، عنوان کرد: یکی از دغدغه‎ها و اولویت‎های تولیت آستان قدس رضوی از ابتدای پذیرش مسئولیتشان، موضوع سوغات زائر بوده است.
وی عنوان کرد: زیارت حضور عارفانه عاشق در دیار معشوق، اظهار عشق، ارادت و محب به محبوب، دل دادن در کوی دلدار و اعلام فروتنی دیندار در برابر دین و پیشوایان دینی است. زیارت اعلام وفاداری صادقانه مرید است به مراد، ابراز علاقه مطیع به مطاع و اعلام خود فراموشی جان برکف مخلص نسبت به جانان است.
گنابادی‌نژاد تصریح کرد: شیعیان همواره افتخارشان این بوده که در طول تاریخ با میراث و سرمایه زیارت دلبستگی و وابستگی داشته و میثاق خودشان را با امامت و ولایت تنظیم کرده و تعالی بخشیدند. سرزمین ایران پیشرفت ها و افتخاراتش مرهون امام رضا علیه‌السلام است.
وی خاطرنشان کرد: به تعبیر آیت‌الله جوادی آملی، تمام تلاش‎ها و همت‌ها در رابطه با موضوع زائران، به این منظور است که آنان را به مقصد برساند. این خدمات شامل، حمل و نقل، پذیرایی، تغذیه، بهداشت و.. است اما زائر یک هدف دیگر هم دارد تلاش زائر برای رسیدن به مقصد به دست آوردن مقصود است که باید کارهای زیادی در این رابطه انجام شود.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: خدا را شاکریم در فرصت ارزشمند نظام اسلامی و اعتمادی که مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی داشتند، از ابتدای حضور حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، اقدامات ارزشمندی در راستای به مقصد رسیدن زائر  انجام گرفته اما تا رسیدن به مقصود راه زیادی است.

تشرف چهارصد هزار زیارت اولی
وی به دو اقدام مهم و ارزشمند آستان قدس رضوی در رابطه با این مهم اشاره و تصریح کرد: یکی از این اقدامات، حمایت از زیارت اولی هاست که بیش از چهارصد هزار زیارت اولی تا کنون به پابوسی حرم علی بن موسی‌الرضا علیهماالسلام مشرف شدند و همچنین  افراد محرومی که قادر به حضور در بارگاه منور رضوی نبودند، عنایات امام رضا علیه‌السلام شامل حال آنان شده و به زیارت این امام همام مشرف شدند.
گنابادی نژاد، ساخت زائرسرای امام رضا علیه‌السلام را از دیگر اقدامات جهادی این مجموعه عظیم دانست و افزود: کار جهادی بی نظیری که  از سوی آستان قدس رضوی در کمتر از یک سال صورت گرفت، ساخت بزرگترین زائر سرا حضرت رضا علیه‌السلام بود که فاز نخست آن در دهه کرامت رضوی به بهره برداری رسید.
وی ادامه داد: طبق دستور تولیت آستان قدس رضوی، سازمان فرهنگی، با مطالعه، امکان سنجی و بررسی های صورت گرفته، حمایت و خدمات فرهنگی از مبدا تا مبدا را اجرایی کرد. در این طرح زائرانی که از استان‌های مختلف به شهر مقدس مشهد عظیمت می‌کنند با آمادگی بیشتری به لحاظ روحی و معنوی به زیارت امام رضا علیه‌السلام مشرف می‎شوند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی اظهار کرد: یکی از تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی، به منظور ارتقا برنامه های فرهنگی حرم و افزایش ماندگاری زائران در مشهدالرضا موضوع سوغات زائر است. زائر در مدت ماندگاریش در مشهد بخشی از  زمان خود را صرف  بازار و خرید می‎کند، از این رو سوغات برای او، نماد و نشانی است که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برگزاری اولین جشنواره حمایت از تولیدات کودک و نوجوان
گنابادی نژاد خاطر نشان کرد: امروز در این ویژه برنامه دو اتفاق و رویداد مهم را مشاهده کردیم. یکی از آنها، برگزاری اولین جشنواره حمایت از تولیدات کودک و نوجوان است که 1000 ایده و محصول به این جشنواره رسیده و به همت تمامی فعالان بخش خصوصی و نخبگان و دانش آموختگان دانشگاه‌ها صورت گرفته است.
وی برگزاری  نخستین نمایشگاه سوغات فرهنگی زائر با بیش از 3500 محصول  را دومین اقدام برشمرد و اضافه کرد: در این نمایشگاه 700 تولید کننده از سطح کشور محصولات خود را ارائه کردند که بخشی از آن حاصل سرمایه گذاری شرکت به نشر بوده است.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، امضاء تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و آستان قدس رضوی را از اتفاقات مبارکی برشمرد که در این ویژه برنامه انجام شد. این اقدام به منظور تاسیس مرکزی برای حمایت علمی و فناوری از جریات سوغات زائر صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: امیدواریم گزارش این رویدادها را در سطح وسیع‌تری داشته باشیم و هر کس به مشهدالرضا مشرف می‌شود از محصولاتی که ارتباط بیشتری با زائر و زیارت دارد به شهر خود به یادگار ببرد. 
 
زیارت سوغات_فرهنگی زائر_رضوی گنابادی_نژاد رئیسی آستان_فرهنگ سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.