شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

تالار آثار اهدایی استاد فرشچیان موزه آستان قدس رضوی، هفت‌ساله شد

مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی هم‌زمان با هفتمین سال‌روز آغاز فعالیت تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد محمود فرشچیان گفت: در حال حاضر، 17 تابلوی ارزشمند اهدایی استاد فرشچیان در این تالار در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد. 
تالار آثار اهدایی استاد فرشچیان موزه آستان قدس رضوی، هفت‌ساله شد

به‌ گزارش آستان فرهنگ به نقل از آستان‌ نیوز، محمدرضا ساقی ادامه داد: این آثار نفیس هنرمند برجسته نگارگری کشور بر اساس سیر تاریخی محتوا در تالار اختصاصی آثار اهدایی ایشان به موزه آستان قدس رضوی چیده شده و نمادهای مختلف انسانی، حیوانی و گیاهی و رنگ‌های متنوع و کم‌نظیر آن‌ها، حال و هوای معنوی خاصی را به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی تالار بخشیده است.
وی بیان کرد: 16 تابلوی سبک نگارگری این مجموعه فاخر توسط استاد فرشچیان در طول سال‌های مختلف خلق و وقف حرم مطهر رضوی شده و فقط تابلوی نقاشی «خمسه آل‌طیبه»، اثر اهدایی مربوط به اجداد استاد که در دوره قاجار کشیده شده است، هنر دست ایشان نیست.
ساقی افزود: به جز دو اثر «توسل: پرتره استاد» و «خمسه آل‌طیبه» که به ترتیب با تکنیک سیاه قلم و آبرنگ کشیده شده، بقیه تابلوهای تالار اختصاصی استاد فرشچیان با تکنیک اکریلیک خلق شده است.چینش تاریخی آثار
مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی گفت: تابلوی «یا رب»؛ نخستین تابلویی است که در کنار در ورودی تالار بازدیدکنندگان را همراه می‌کند و سپس به ترتیب تابلوهای «نیایش»، «پنجمین روز آفرینش»، «ستایش پروردگار»، «اولین پیام»، «معراج» و «آسمان چهارم: در مسیر معراج» به نمایش درآمده است.
وی اضافه کرد: بازدیدکنندگان سپس می‌توانند به ترتیب از تابلوهای «پناه: یتیم‌نوازی حضرت علی علیه‌السلام»، «کوثر: حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها»، «پرچم‌دار حق: حضرت ابوالفضل علیه‌السلام»، «هدیه عشق: حضرت علی‌اصغر علیه‌السلام»، «عصر عاشورا»، «شام غریبان»، «توسل»، «خمسه آل‌طیبه»، «رمی جمره: امتحان سخت» و «ضامن آهو دو» دیدن کنند.
ساقی از تابلوهای «پنجمین روز آفرینش»، «عصر عاشورا» و «پناه» به عنوان قدیمی‌ترین آثار خلق شده توسط استاد فرشچیان در این موزه نام برد و گفت: این سه تابلو به ترتیب در سال‌های 1352، 1355 و 1356 کشیده شده است.
وی ادامه داد: همچنین تابلوهای «شام غریبان» و «آسمان چهارم»، جدیدترین آثار اهدایی این هنرمند پرآوازه کشور به موزه آستان قدس رضوی به‌شمار می‌رود که سال 1394 خلق و اهدا شده و سال 1395 در موزه در معرض دید عموم گذاشته شده است.
 

رمی جمره
ساقی در آستانه فرا رسیدن عید فرخنده قربان به تابلوی «رمی جمره» استاد فرشچیان اشاره کرد و افزود: این اثر نگارگری در ابعاد 58 × 83 سانتی‌متر سال 1385 خلق و سال 1389 به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است. در این تابلو با بهره‌گیری از عناصر انسانی و گیاهی، حضرت ابراهیم علیه‌السلام و حضرت اسماعیل علیه‌السلام در حال رفتن برای اجرای فرمان خداوند به تصویر کشیده شده‌اند.
وی تصریح کرد: تابلوی رمی جمره یا امتحان سخت، آزمون دشوار حضرت ابراهیم علیه‌السلام را روایت می‌کند که با پرتاب سنگ به شیطان در برابر وسوسه‌های او مقاومت کرده و شیطان را از خود می‌راند.
مسئول موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی گفت: آثار اهدایی استاد فرشچیان ابتدا در محل تالار نفایس موزه قرآن و در سال 1378 با تأسیس گنجینه هنرهای تجسمی در ویترین‌های این گنجینه به نمایش درآمد، اما با افزایش تعداد آثار وقف ‌شده، تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد از ششم شهریور 1389 در طبقه همکف موزه قرآن و نفایس گشایش یافت.
وی خاطرنشان کرد: موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، آماده میزبانی از دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی است.

گزارشگر: آرزو مستأجرحقیقی 
 
موزه فرشچیان آستان_فرهنگ سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.