شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

همراه با محفل معنوی شب شعر گوهرشاد

گوهر واژه‌های رضوی

کرامت بر روز و ماه و سال سایه افکند و کهکشان در میان دو گنبد خلاصه شد. کبوتران بر بلندای مناره‌ها رفتند و از این دو میلاد خجسته، نغمه شادی سر دادند.  
گوهر واژه‌های رضوی

در ششمین روز از دهه کرامت، به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، سالن اجتماعات مرکز همایش‌ها و نمایشگاه‌های دائمی آستان قدس رضوی، میزبان جمع کثیری از علاقه‌مندان به شعر و ادب رضوی بود. شب شعر گوهرشاد در دومین دوره جایزه جهانی گوهرشاد با رویکرد تقدیر از بانوان فرهیخته و ترویج فرهنگ نیکوکاری و با حضور شاعران برجسته آیینی در حالی برگزار شد که اقشار مختلف مردم، هنرمندان و برگزیدگان این جایزه جهانی، در این برنامه حضور داشتند.
 
حضور اساتید
مطلع محفل را استاد غلامرضا شکوهی با غزل دل‌انگیزش برای مولای هشتم، زینت بخشید. ابیاتی که پیاپی خوانش می‌شدند بی‌شباهت به زیارت نبود. طوری که با یک بیت به خوبی می‌شد دخیل حضرت بود:
هر در که زدم بسته شد ای پنجره فولاد
جز اینکه گره خورده به کارم چه بگویم؟
روحانی جوان و ادیب سید حسین سیدی، غزلی خطاب به مادرش فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها خوانش نمود و شفاعت دردهای زمانه را از او طلبید:
ای مادر بهار، زمستان تمام شد
مانده ست روسیاهی آن بر ذغال‌ها
مگر می‌شود در جوار امام رئوف بود و دلدادگی‌ها را به زبان نیاورد؟ مگر می‌شود روز و شب روزی‌خور حضرت کریم بود و شب را به روز رساند؟ بیتی از ابیات شعر سید، اشاره می‌کرد که:
کام شیرین، چشم شیرین، قامتت شیرین‌ترین
عشق تو گاهی جنان گاهی جنون می‌آورد

میهمانان گوهرشاد
خادمان رضوی میزبان بودند و سرزمین رضا علیه‌السلام برای عاشقان حریم حرم مفروش شده بود. علاوه بر شاعران مشهدی از جمله: محمدجواد غفورزاده شفق، غلامرضا شکوهی، محمدکاظم کاظمی، سید حسین سیدی، شاعرانی از نقاط مختلف کشور به این محفل دعوت شده بودند تا آنچه در دوردست سروده‌اند را از نزدیک تقدیم محضر سرورشان کنند. آقایان سید حمیدرضا برقعی، سید محمدجواد شرافت،‌ مصطفی محدثی خراسانی و خانم‌ها مریم سقلاطونی، کبری موسوی، عالیه محرابی و سیمین‌دخت وحیدی در شب شعر گوهرشاد حضور داشتند. این عزیزان علاوه بر خوانش اشعاری با مضمون مدح و منقبت معصومین به ویژه امام رضا علیه‌السلام،‌ غزل‌هایی با موضوع زن مسلمان مبارز نیز تقدیم حاضرین نمودند.

در آستان غزل
اساتید ادب فارسی و شاعران آیینی ایران زمین،‌ با دعوت مجری توانمند و شاعر آیینی و اجتماعی، سعید بیابانکی،‌ اشعار خود را به بانوان سرزمین‌شان تقدیم می‌کردند. عالیه محرابی از یزد، غزلش را به همسران مدافع حرم پیشکش کرد و صبوری در واژه‌ها و قافیه‌هایش نمایان بود:
شد آخرین لباس تنت، دستمال اشک
این روضه را برای محرم گذاشتم
گفتی که صبر پیشه کن ای باغ مریمم
هر روز ختم سوره‌ی مریم گذاشتم
از شهر قم،‌ آمده بود تا سلام خواهر را به برادر برساند. محمد جواد شرافت،‌ حماسی و طوفانی برای مادران و دختران سرزمینش خواند با شعری که ایمان و غیرت را در قامت‌شان قافیه کرده بود:
به قامت مادران ایمان،‌ به جلوه دختران غیرت
ادامه دارد حماسه‌‌ی فاطمی‌تباران
اشعار و بندهایی که سعید بیابانکی مناسب با محتوا و مضمون گردهمایی،‌ در فاصله‌ی حضور هر شاعر می‌خواند گرمابخش سالن همایش بود:‌
آنقدر کریمی که بدهکار تو کم نیست
آنقدر کریمی که طلبکار زیاد است
...
نوروز به نوروز،‌ محرم به محرم
سرمست زیاد است،‌ عزادار زیاد است
بیت زیبایی از غزل بزرگ بانوی شاعر،‌ سیمین‌دخت وحیدی در مدح امام مهربانی چنین بود:‌
تو آیینه‌ی آفتابی،‌ تو از نسل نوری
ز دریا به ساحل، کران تا کران می‌درخشی

گل‌های لایق
در این شب شعر،‌ از مادران و همسران شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس با حضور خانم دکتر علم‌الهدی و دکتر علی سروری تجلیل به عمل آمد. هدایایی به رسم یادبود و گل‌های متبرک شده به عطر رضوی از مضجع نورانی علی‌بن موسی‌الرضا علیهماالسلام به بانوان صبور و مقاوم تقدیم شد. سید حسین شجاع از شهدای غیور دفاع مقدس بود که در این مراسم از همسر صبورش تجلیل شد و سید حسن حسینی،‌ سید محمدرضا سیدی،‌ حامد بافنده، محمدعلی رمضانی، حجت خاوری، خداداد موسوی، مصطفی سرابی و مرتضی عطایی شهدایی بودند که با دعای خیر و آب و آیینه راهی شهر شام شدند تا مدافع غیرت و قداست عزیزترین یار امام حسین علیه‌السلام باشند و حالا مادرانشان و همسرانشان با در دست داشتن تمثال بی‌مثال آنان محکم بر زمین قدم می‌گذاشتند تا افتخار کنند پاره‌های تنشان بر عرش رضوی ناظر بر این آرامشند. مادر شهید مفقودالاثر مصطفی سرابی می‌گفت: «پسرم از نوجوانی عاشق امام حسین علیه‌السلام و حضرت زینب سلام‌الله‌علیها بود و با دوستانش در تمام مراسم ماه محرم و صفر شرکت می‌کرد. وقتی حرف دفاع از حرم شد بدون لحظه‌ای تأمل، آماده رفتن شد. من ابتدا با رفتنش موافق نبودم اما اصرار و اراده‌اش را که دیدم دیگر مخالفتی نکردم». این‌ها را گفت و گل‌هایی را که معطر به حریم رضوی بود ‌بویید و به سینه فشرد تا مرهم بی‌نشانی فرزندش باشد.

مداح سلطانم
سید حمید رضا برقعی بعد از مراسم تجلیل، با صلابت شعرش سکوت را بر سالن حکمفرما نمود و دردهای تاریخ این سرزمین را به تصویر کشید تا زینت‌بخش کلامش افتخار به شاعری دربار توس باشد وقتی خواند:
...
فراوان داغ دیدن‌ها، به مسلخ سر بریدن‌ها
حجاب از سر کشیدن‌ها،‌ از این غم‌ها فراوانم
...
من آن خاکم که همواره در اوج آسمان هستم
پر از عباس بابایی،‌ پر از عباس دورانم
...
صلات ظهر تابستان،‌ من و بوشهر و خوزستان
تو را لب تشنه‌ایم از جان،‌کمی باران بنوشانم
...
اگر سلطان رضا باشد،‌ ابایی نیست می‌گویم
که من یک شاعر درباری‌ام،‌ مداح سلطانم

گزارشگر:‌ مریم ظریف 
 
دهه_کرامت ، گوهرواژه_رضوی ، شب_شعر ، گوهرشاد ، آستان_فرهنگ ، سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.