شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

نگاهی به دهه کرامت و برنامه‌ای ویژه در مجتمع امام خمینی(ره)

میهمانان «جشن خورشید»

این روزها مجتمع امام خمینی(ره) واقع در منطقه کم‌برخوردار خواجه‌ربیع، با برگزاری جشن خورشید ویژه دهه کرامت، باعث حضور پر شور کودکان و نوجوانان منطقه شده است. 
میهمانان «جشن خورشید»

زیارت اولی‌ها
مسئول مجتمع امام خمینی(ره)، شروع جشن خورشید را با سفر زیارتی به قم به مناسبت تولد حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها همراه می‌داند و می‌گوید: «به مناسبت تولد حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، تعداد 40 نفر از دختران 12 تا 18 سال را به قم بردیم. در این سفر بیشتر بچه‌ها از خانواده‌های کم‌توان مالی منطقه بودند و برای اولین بار به قم می‌رفتند. شور و اشتیاق بچه‌ها خیلی زیاد بود و همین باعث رضایت خاطرمان می‌شد».
عطاریان، با اشاره به دیگر برنامه‌های جشن خورشید ادامه می‌دهد: «در دهه کرامت، هر روز کارگاه‌های خطاطی، نقاشی و کاردستی از ساعت 16:30 تا 17:30 برگزار می‌شود که در هر بخش مربیان مربوط به آن حضور دارند». او توضیح می‌دهد: «از ساعت 17:30 تا 19 هر شب نیز برگزاری جشن خورشید را داریم که با نمایش عروسکی و مسابقه همراه است». طبق گفته‌های عطاریان، از دیگر برنامه‌های مجتمع امام خمینی(ره) برگزاری نمایشگاهی از آثار هنری بچه‌ها است که در کارگاه‌ها شرکت داشته‌اند. در پایان این دوره، 40 اثر انتخاب و به مدت یک هفته به نمایش گذاشته می‌شود و در آخرین روز، جوایزی به برگزیدگان اهداء خواهد شد. مسئول مجتمع امام خمینی(ره) در پایان صحبت‌هایش می‌‌گوید: «در آخرین روز جشن خورشید، به مناسبت میلاد امام رضا علیه‌السلام برنامه‌ نورافشانی داریم که این برنامه شاد در محوطه مجتمع برای بچه‌ها و خانواده‌هایشان برگزار خواهد شد».

در کارگاه
میزها در محوطه گذاشته شده است و بچه‌ها دور تا دور میزها ایستاده‌اند. در بخش نقاشی، عده‌ای مشغول کشیدن گنبد حرم هستند. کوچکترها بیشتر از مربی کمک می‌گیرند. محمدی مربی نقاشی این‌طور می‌گوید: «سعی کرده‌ام موضوعاتی را به بچه‌ها سفارش بدهم که مرتبط با امام رضا علیه‌السلام باشد و چیزی که می‌کشند از تصورات خودشان باشد، نه لزوما آنچه وجود خارجی دارد». مریم، گنبدی کوچک و بالای آن خورشیدی بزرگ کشیده است. به نظر او گنبد طلایی فقط نور است. محمد با دقت به خطوط روی کاغذ نگاه می‌کند و می‌خواهد مثل همان خط بنویسد.
فاطمه مقیمی مربی خوش‌نویسی می‌گوید: «در این کارگاه هر روز یک حدیث از امام رضا علیه‌السلام را به بچه‌ها می‌دهیم و از آن‌ها می‌خواهیم مثل همان خط بنویسند. این کار باعث می‌شود بچه‌ها هم با احادیث امام رضا علیه‌السلام و هم با خو‌‌ش‌نویسی آشنا شوند». حافظی مربی کاردستی است. همین‌طور که در حال تزیین یک عروسک است و بچه‌ها دورش را گرفته‌اند، می‌گوید: «در این کارگاه تلاش شده به بچه‌ها آموزش کاردستی با اشیای بازیافتی داده شود و همین باعث ذوق‌زدگی و ایجاد فرهنگ استفاده کردن از وسایل دورریختنی می‌شود». ملیحه که سر و بدن عروسکش از دو تا توپ بنفش درست شده، برای کلاه عروسکش از ظرف دنت استفاده کرده و همین‌طور که یک روسری ذره‌دار طلایی روی سر عروسکش می‌گذارد، با شوق و ذوق می‌گوید: «فکر نمی‌کردم بتوانم با این وسایل دورریختنی عروسک درست کنم. از خانم حافظی ممنونم ».

بچه‌‌ها، با نمایش زندگی می‌کنند
صندلی‌ها هنوز خالی است. چراغ‌ها روشن می‌شود و صدای بچه‌ها نزدیک و نزدیک‌تر. سالن در یک چشم بر هم زدن پر از هیاهو می‌شود. حالا نوبت ببری است که با تشویق بچه‌ها روی صحنه بیاید و داخل حوض فیروزه‌ای بپرد. بعد از لحظاتی سر و کله مهمان مسافرخانه قصه هم روی صحنه پیدا می‌شود. محبوبه پاداش کارگردان نمایش عروسکی، کنار بچه‌ها نشسته است و در مورد نمایش می‌گوید: «مسافرخانه‌ای داریم که هر روز یک مهمان از یک شهر می‌آید و هر کدام قصه خودشان را دارند. تنوع عروسک‌ها و موضوعات به جذابیت کار افزوده و اشتیاق بچه‌‌ها را بیشتر کرده است. طوری که تقریبا هر روز سالن پر می‌شود».
این کارگردان خوش‌ذوق کودک و نوجوان ادامه می‌دهد: «نویسنده نمایش‌ها خانم شیرزاده و عروسک‌گردان و صداپیشگان هم خانم‌ها اسدیان و شیرزاده و بازیگران صحنه‌ای آقایان اسحاقی و داوطلب هستند». مسافر امروز مسافرخانه قصه، از راه دور با پای پیاده به پابوسی امام رضا علیه‌السلام آمده تا برای دختر بیمارش دعا کند. ببری و عمه خانم به استقبال مسافر از راه رسیده می‌آیند و قصه شروع می‌شود. شیرزاده نویسنده و عروسک‌گردان و صداپیشه عمه خانم و دیگر عروسک‌ها توضیح می‌دهد: «موضوعات نمایش با توجه به خصایص امام رضا علیه‌السلام نوشته شده است».
به نظر او بچه‌ها با نمایش زندگی می‌کنند و این ارتباط با کاراکترهای عروسکی باعث می‌شود نکات اخلاقی را بهتر یاد بگیرند. عمه خانم وقتی متوجه مشکل مسافرش می‌شود تصمیم می‌گیرد پس‌اندازی که مدت‌ها جمع کرده را به مسافر بدهد تا برای درمان دخترش استفاده کند. فهیمه اسدیان عروسک‌گردان و صداپیشه ببری و دیگر کاراکترهای عروسکی برنامه می‌گوید: «ارتباط بچه‌ها با نمایش خیلی خوب است. ما در طی اجرای روی صحنه از طریق کاراکترهای عروسکی با بچه‌ها صحبت می‌کنیم. گاهی بچه‌ها موقع اجرای نمایش می‌خواهند به عروسک‌ها بگویند این کار اشتباه است و این ارتباط و همزادپنداری بچه‌ها به ما انرژی می‌دهد».

مسابقه و قصه
بعد از اتمام بخش اول نمایش، مجری روی صحنه می‌آید و یک مسابقه هیجان‌انگیز اجرا می‌کند. به برندگان جوایزی می‌دهد و بعد، قصه‌ای از امام رضا علیه‌السلام برای بچه‌ها تعریف می‌کند. علی که ردیف اول نشسته می‌گوید: «هر روز مجتمع می‌آیم و برنامه جشن خورشید را خیلی دوست دارم». محبوبه که همراه خواهر کوچکترش آمده با خجالت می‌خندد: «بخش نمایش را خیلی دوست دارم. مخصوصا ببری را که گربه خیلی شیطانی است». بالاخره صحنه خالی و چراغ‌‌ها خاموش می‌شود و جشن خورشید امروز هم با رفتن بچه‌ها به پایان می‌رسد. ولی قصه‌ها و بازی‌های این جشن، در صحنه ذهن کودکان باقی ‌می‌ماند تا خاطراتی به یادماندنی ‌شود.

گزارشگر: ریحانه بناءزاده 
 
دهه_کرامت ، جشن_خورشید ، منطقه_محروم ، کودک ، نوجوان ، امام_رضا ، آستان_فرهنگ ، سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.