شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

گذری بر سفر زیارتی دختران مناطق کم‌برخوردار مشهد به حرم کریمه اهل بیت سلام‌الله‌علیها

سفرنامه اهل بهشت

اولین باری است چنین استرس شیرینی را تجربه می‌کنند. با اینکه از بدو تولد، همسایه حضرت رضا علیه‌السلام هستند، باز برای این سفر حال و هوای غریبی دارند. شاید برای اینکه تا کنون طعم مجاورت را چشیده‌اند و حالا به شرف زائر شدن نائل آمده‌اند؛ زائر حرم بانوی کریمه اهل بیت علیهم‌السلام. 
سفرنامه اهل بهشت

با بدرقه اهل خانه، قرآن و آب و آینه و کوله‌باری از هزار التماس دعا و چشمانی بارانی از شوق زیارت، خانه و کاشانه‌شان را به مقصدی تازه ترک می‌کنند. دیاری که به تقدس نام خواهر ثامن‌الحجج علیه‌السلام، بهشتی دیگر است و زائران کویش اهل بهشت.  
مجتمع امام خمینی(ره) وابسته به موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، قریب 30 سال است که در منطقه کم‌برخوردار خواجه‌ربیع مشهد تاسیس شده و به منظور خدمت به همه اقشار جامعه، با فعالیت‌های فرهنگی و هنری و نیز برگزاری کلاس‌هایی نظیر خوش‌نویسی،‌ نقاشی، نگارگری،‌ معرق، نویسندگی، ‌تئاتر،‌ عروسک‌سازی، ‌کامپیوتر و... و برپایی همایش، کارگاه و نشست‌های مذهبی، ادبی و هنری با حضور اساتید برجسته فعالیت می‌کند. امسال برای نخستین بار، به مناسبت دهه کرامت رضوی از ولادت حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها تا میلاد حضرت رضا علیه‌السلام، اردوی زیارتی مرقد مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها ویژه دختران زیارت‌اولی مناطق کم‌برخوردار مشهد مقدس، توسط مجتمع امام خمینی(ره) برنامه‌ریزی و به انجام رسید که طی این گزارش از جزییات این سفر معنوی و حال و هوای مسافرانش جویا می‌شویم:قول دادم پشیمان نشوند
با اینکه نوجوانی محصل است اما عشق و ارادتی عمیق به خانم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها دارد. امسال توفیق رفیق راهش شده و در جمع کاروان زیارتی آستان قدس رضوی به پابوسی حضرت‌شان رسیده است. شیوا نفرتی مقدم، از روزهای حضورش در این سفر روحانی، بیشتر تعریف می‌کند: «از لحظه‌ای که شنیدم برای سفر زیارتی شهر قم نام‌نویسی می‌کنند، حالم عوض شد. فوراً به مجتمع امام خمینی(ره) رفتم و ثبت‌نام کردم. از شب حرکت استرس عجیبی داشتم که نمی‌دانستم گریه کنم یا بخندم». او با شور و شوق از لحظات دیدار با گنبد طلایی شهر مقدس قم می‌گوید: «تا وارد شهر شدیم و مرقد حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها را از دور دیدم، همه نگرانی‌هایم تمام شد و جای آن آرامش آمد. روز اول به زیارت جمکران رفتیم که با خواندن نماز و زیارت مسجد امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و دعای فرج گذشت. در چاه منسوب به ایشان هم نامه‌ای با تمام آرزوهایم برای همه آن‌هایی که التماس دعا داده بودند، نوشتم. دعا برای سلامتی مردم، شفای بیماران، توفیق زیارت برای خانواده‌ام و دیگران و از همه مهم‌تر ظهور و دیدارشان». ادامه می‌دهد: «بعد از ظهر هم به پابوسی حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها رفتیم. حال و هوای مرقدشان با همه جا فرق می‌کرد.
از ایشان خواستم مادربزرگ بیمارم را شفا دهند. او مادر شهید محمدکاظم نفرتی مقدم است و سال‌ها است از رنج فراق فرزندش بیمار است. بلافاصله بعد از بازگشت از سفر، به زیارت امام رضا علیه‌السلام رفتم و با تشکر از این توفیق، قول دادم کاری نمی‌کنم از این کرامت پشیمان شوند.»

کاش همه مشرف شوند
سیزده ساله است و در پایه هشتم تحصیل می‌کند. از اهالی باصفای روستای «درآمد امام» از توابع خواجه‌ربیع و کلات هستند. پدرش از کارگران شریف و زحمت‎کش مشهدی است و مریم اسکندرزاده، فرزند سوم او است. مریم، از همان روز نخست تا آخر سفر را برایمان چنین نقل می‌کند: «با مادرم به کتابخانه مجتمع امام خمینی(ره) رفته بودیم که فهمیدیم برای سفر حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها اسم می‌نویسند. خوشحال شدم و با امضای برگه رضایت‌نامه، همسفر کاروان شدم. یکی از دختر دایی‌هایم هم در این سفر همراهم بود. هر دو از همراه نبودن خانواده‌هایمان کمی ناراحت بودیم و هم‌زمان از رفتن به سفری زیارتی برای اولین‌بار خیلی خوشحال». وی اضافه می‌کند: «در تمام نقاط زیارتی از جمله مرقد خانم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، مسجد جمکران و چاه امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف برای همه به خصوص پدر و مادرم دعا کردم و حل مشکلات مردم را خواستم. با اینکه در طول سفر، دلم برای خانواده‌ام تنگ شده بود، ولی سفر خوبی بود و خیلی خوش گذشت. کاش همه بتوانند به این سفر مشرف شوند».

شکرانه یک زیارت
او هم مانند دیگر همسفرانش نوجوانی کم سن و سال است و از اهالی منطقه خواجه‌ربیع مشهد. شانزده سال دارد و در کلاس دهم مشغول ادامه تحصیل است. از طریق دختر خاله‌اش از جریان این سفر معنوی مطلع شده و به کاروان پیوسته است. صفر تا صد سفر زیارتی‌اش را تعریف می‌کند: «معمولاً برای حضور در جشن‌ها، به مجتمع رفت و آمد داشتم. تا از موضوع سفر باخبر شدم، اسم نوشتم. با قطار اعزام شدیم و در طول راه خیلی با بچه‎ها به ما خوش گذشت. آرزو داشتم کاش خانواده‌هایمان هم همراه‌مان می‌آمدند». از لحظات ناب اولین دیدار با مرقد مطهر بانوی کریمه با زبانی ساده و صمیمی می‌گوید: «حرم خیلی شلوغ بود و چراغ‌های رنگی‌رنگی مثل حرم امام شهرمان درخشان بودند. حس تازه و غریبی داشتم. تا چشمم به مرقدشان افتاد، به نیابت از همه زیارت کردم و برای همه آرزوی خوشبختی و سلامتی کردم. خواستم تا در ادامه تحصیلاتم موفق شوم و سال دیگر همراه خانواده‌ام به پابوسی بیایم. در مسجد جمکران هم بعد از زیارت و نماز امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، از خدا و ایشان تشکر کردم که من را لایق این زیارت کردند.»

بهانه‌ای برای یک هدف فرهنگی
مرتضی عطاریان، مسئول مجتمع امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه این اردوی زیارتی برای نخستین بار برنامه‌ریزی و اجرا شده است، می‌گوید: «این برنامه معنوی با هدف تشرف تعدادی از دختران زیارت‌اولی نوجوان گروه سنی 12 تا 18 سال به بارگاه منور حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها در دهه کرامت انجام شد». وی با بیان اینکه این گروه ضمن زیارت مرقد مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها از اماکن مذهبی چون مسجد مقدس جمکران نیز در طول مسیر بهره‌ بردند، اظهار می‌کند: «در این سفر، علاوه بر مسئولان مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی(ره)، یک روحانی نیز کاروان دختران زیارت‌اولی‌ها را همراهی کرد».
مسئول مجتمع امام خمینی(ره) همچنین اضافه می‌کند: «سفر اردویی دختران زیارت‌اولی مناطق کم‌برخوردار شهر مشهد، از تاریخ سی و یکم تیرماه به مقصد شهر مقدس قم آغاز شد و تا سوم مرداد ماه، مصادف با روز ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها در جوار حرم مطهر کریمه اهل بیت علیهم‌السلام به طول انجامید. در این مدت از برنامه‌های فرهنگی ـ مذهبی این آستان مقدس بهره‌مند شدند».

درک فرصت ناب
برنامه ریزی و اجرای برنامه‌هایی از این دست و دادن تجربه ناب زیارت از نزدیک، آن هم ویژه نوجوانان و جوانانی که در حساس‌ترین سنین تکامل شخصیتی خود قرار دارند، یکی از اهداف کلیدی و روشن آستان قدس رضوی است. اقداماتی که نیازمند توجه دیگر دستگاه‌ها و متولیان فرهنگی استانی و کشوری است؛ فرصت مغتنمی برای تربیت نسل آینده.

گزارشگر: سارا صالحی 
 
دهه_کرامت ، قم ، بهشت ، فاطمه_معصومه ، امام_رضا ، آستان_فرهنگ ، سازمان_فرهنگی_آستان_قدس_رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.