شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

فرهنگ و ظرفیت نخبگانی

بررسی نقش نخبگان فرهنگی در ایجاد جامعه ای با سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی 
فرهنگ و ظرفیت نخبگانی

1 نخبه فرهنگی و گروه‌های مرجع و مشخصه‌های آنان
عمدتاً زندگی امروزی مردم، ازیک‌ طرف تحت‌الشعاع سبک زندگی و رفتارهای اقشار مرفه و برخوردارتر جامعه و الگوهای ترویجی از طریق فضای مجازی و رسانه‌های گروهی و از طرف دیگر در چنبره ساختارها، فناوری‌ها، سیاست‌ها، قوانین و مقررات حاکم بر جوامع است. هر یک از گروه‌های مرجع و ازجمله نخبگان فرهنگی، ازجمله کنشگرهایی هستند که قادر هستند رفتارهای مردم و مخصوصاً نوجوانان و جوانان را تحت‌الشعاع خود قرار دهند، خصوصاً زمانی که رسانه‌ها و فضای مجازی در خدمت گروه‌های مرجع و صاحبان قدرت و ثروت باشد. نخبگان فرهنگی در زمره گروه‌های مرجعی هستند که نقش‌آفرینان پیشرو در عرصه تحولات فرهنگی و تغییرات سبک زندگی مردم در این دوران تلقی می‌شوند، از نخبگان فرهنگی انتظار می‌رود شکل‌دهندگان اصلی گفتمان غالب بر هر جامعه‌ای باشند. هرگونه اعتلای فرهنگی در جامعه ایرانی و ارتقای سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی مستلزم نقش‌آفرینی بی‌بدیل نخبگان فرهنگی متشکل از علما و روحانیون مبلغ اسلام ناب محمدی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، معلمان، اساتید، مدرسان و تربیت‌کنندگان نسل آینده، اصحاب رسانه و هنرمندان تراز جمهوری اسلامی، شخصیت‌های فرهنگی و مدیران مروج ارزش‌های اسلامی، شعرا و ادبای انقلابی، وعاظ و مداحان مروج فرهنگ عاشورایی، جانبازان و ایثارگران نماد جهاد و شهادت، رهبران و مدیران هدایتگر حاکمیت اسلامی و... است که در قالب بستر فرهنگ آکنده از فضایل اخلاقی به کمک ساختار حاکمیت اسلامی و فناوری‌ها و هنر در خدمت کارگزاران نظام اسلامی با عنایات حق‌تعالی میسر می‌شود.

2 مدل‌ها و الگوهای سازمان‌دهی نخبگان فرهنگی
درگذشته نه‌چندان دور، غیر ازآنچه در قالب لژهای فراماسونری و احزاب و گروه‌های سیاسی برای تجمع و سازمان‌دهی نخبگان سیاسی بوده، اصلی‌ترین نحوه سازمان‌دهی نخبگان، تشکیل کانون‌های تفکر و اتاق فکر بوده است که محل سازمان‌دهی گروه‌هایی از نخبگان در عرصه‌های مختلف را شکل می‌داد. کانون‌های تفکر در عرصه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، برون‌مرزی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و... در کشورهای پیشرفته مسئولیت تولید فکر و نظریه‌های راهنمای عمل و تولید دکترین موضوعات مبتلابه حکومت‌ها و جامعه مدنی را عهده‌دار بوده و حاصل تشکیل حلقه‌های فکری و نشست‌های گروهی آنان زمینه‌ساز تصمیم‌گیری دولتمردان و سیاست گزاران گردیده است.
امروزه با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات، شبکه‌سازی یکی از روش‌های سازمان‌دهی نخبگان هر یک از حوزه‌های تخصصی است که نخبگان فرهنگی نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و حتی دایره جغرافیای آن نیز می‌تواند اقصی نقاط جهان را در برگیرد.

3 پیشنهادات برای اولویت‌ها و الگوی آستان قدس در زمینه جذب نخبگان فرهنگی
در جمهوری اسلامی ایران، در مقطع کنونی موضوع شناسایی و جذب نخبگان فرهنگی برای تبیین و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی، الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت، سبک زندگی اسلامی - ایرانی و صیانت از نظام اسلامی در چارچوب اسلام ناب محمدی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم با رویکرد انقلابی و مدیریت جهادی در صدر مسئولیت‌های همه نهادهای مبلغ و مروج معارف قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام و ازجمله در زمره مسئولیت‌های خطیر آستان قدس رضوی است.
با توجه به جاذبه معنوی حضرت ثامن‌الحجج برای همه شیعیان جهان و خصوصاً ما ایرانیان، نخبگان فرهنگی نه‌تنها ایران، بلکه جهان، خواهان مشارکت در تشکیل کانون‌های تفکر، حلقه‌های فکری و شبکه‌سازی همه خادمین فرهنگی جهان اسلام در تعامل با آستان قدس رضوی، برای فعالیت‌های اولویت‌دار فرهنگی به تشخیص دست‌اندرکاران هستند.
پیشنهاد آن است که آستان قدس رضوی یک فراخوان و اطلاع‌رسانی به فعالان فرهنگی و تشکل‌های دست‌اندرکار مسائل فرهنگی داخلی و جهان اسلام برای دریافت پیشنهادهای نخبگان فرهنگی در عرصه‌های مختلف فرهنگی را در کانون توجه و اقدام خویش قرار داده و از این طریق همفکری عاشقان امام رضا علیه‌السلام برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس را با نظر خودشان اولویت‌بندی و سازمان‌دهی برای اجرایی شدن بنماید و در این راستا از انواع روش‌های سازمان‌دهی عاشقان امامت و ولایت به فراخور وقت و استطاعت داوطلبان بهره‌مند گردد:
•    سازمان‌دهی شبکه‌های تخصصی در هریک از عرصه‌های اولویت‌دار نظیر گفتمان انقلاب اسلامی، الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی و... با استفاده از بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات و فعالیت‌های شبکه‌سازی.
•    تشکیل کانون‌های تفکر در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی، چندرسانه‌ای، قرآنی، مدیریت فرهنگی هر یک از گروه‌های مرجع و مباحثه پیرامون موضوعات اولویت‌دار.
•    تشکیل انجمن‌های منتظران مهدی عجل‌الله فرجه و پشتیبانی از هریک از این تشکل‌ها برای اقداماتی که جمهوری اسلامی برای زمینه‌سازی ظهور حضرت مهدی عجل‌الله فرجه لازم است اجرا کند.
•    تشکیل مؤسسات فرهنگی، هنری و ادبی و... برای سازمان‌دهی نوجوانان و جوانان در عرصه‌های فرهنگی، شغلی، رسانه‌ای، ... توسط آستان قدس رضوی.

4 تجارب پیشتازی روحانیون، دانشجویان و انقلابیون در شکل‌گیری اردوهای جهادی، نهادهای انقلابی و فعالیت‌های امدادی و استمرار آن‌ها با کمک آستان قدس رضوی
اگر تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، انقلابیون و نخبگان فرهنگی در شکل‌گیری مبارزات ضد استکباری و ضد استبدادی، برپایی تظاهرات و مشارکت در فعالیت‌های امدادی در جریان حوادث غیرمترقبه و فعالیت‌های چریکی در فلسطین، لبنان، لیبی و ... فعالیت و مجاهده نمودند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در راستای خدمت‌رسانی به مردم و شکل‌گیری دولت اسلامی، انقلابیون و اقشار پیشتاز جامعه اقدامات بسیار مفیدی برای کشور رقم زدند که بسیاری از آن‌ها هنوز نیز پس از سی‌وهفت سال از پیروزی انقلاب اسلامی استمرار دارد، ازجمله: شکل‌گیری اردوهای جهادی در سال 1385 و فعالیت‌های عمرانی، فرهنگی و کشاورزی و... توسط جوانان و نوجوانان کشور در نقاط محروم و عقب‌افتاده کشور گردید و اکنون نیز به‌صورت اردوهای جهادی در گوشه‌هایی از این مرزوبوم در جریان است.
•    شکل‌گیری نهضت سوادآموزی و مبارزه با بی‌سوادی بزرگسالان که اکنون ضرورت آن با توجه به توسعه آموزش‌های عمومی ذر سطح شهرها و روستاها تقریباً منتفی گردیده است.
•    شکل‌گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مسئولیت حفظ نظام در قبال توطئه‌های دشمنان و استمرار انقلاب اسلامی در سطح جهان را در کنار ارتش عهده‌دار است و با سازمان‌دهی و بسیج مردم توانست در طول هشت سال دفاع مقدس حماسه‌آفرینی کند و از کیان اسلام و این مرزوبوم دفاع نماید و هنوز هم ضرورت حضور، تقویت و توسعه آن وجود دارد.
•    شکل‌گیری کمیته‌های انقلاب اسلامی که روزهای اولیه انقلاب و سالیان ابتدای پیروزی مسئولیت امنیت شهرها و محلات کشور را عهده‌دار گردیده و سپس بنا به‌ضرورت در شهربانی و ژاندارمری ادغام و منجر به تشکیل نیروهای انتظامی گردید.
•    خروش قهرمانانه دانشجویان پیرو خط امام که منجر به انقلاب دوم و اشغال سفارت آمریکا در ایران گردید و مبارزات فی‌مابین همچنان ادامه دارد.
•    حرکت خودجوش انقلاب فرهنگی که منجر به بسته شدن دانشگاه‌های وابسته و پاک‌سازی آن‌ها از گروهک‌های تروریستی و معاندین و منافقین گردید؛ و به دنبال آن با تأسیس جهاد دانشگاهی بخشی از نیازهای تخصصی کشور توسط نیروهای جوان تحصیل‌کرده تأمین کرده و هنوز هم استمرار دارد.
•    و...

5 الگوی مطلوب بهره‌گیری از نخبگان در آستان قدس رضوی با اولویت نخبگان فرهنگی
با توجه به آنکه شهر مشهد باوجود مقدس حضرت امام رضا علیه‌السلام، پایتخت معنوی ایران است و دارای مردمی مؤمن و زواری ولایی و عاشق ائمه معصومین علیهم‌السلام است و در حال حاضر از بافت سیاسی یکپارچه ولایی و انقلابی برخوردار بوده و وحدت رویه بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امام‌جمعه و تولیت آستان قدس رضوی و سایر خدمتگزاران مثال‌زدنی است و امکانات آستان قدس رضوی نیز در سطح جهان بی‌نظیر است، پیشنهاد آن است که:
شهر مشهد را به‌عنوان شهر نمونه برای اعتلای سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی تعیین نماییم و از ظرفیت نخبگان فرهنگی کشور و دیگر کشورهای جهان اسلام برای اعتلای سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی در این شهر بهره‌مند گردیم و آستان قدس رضوی قطب مدیریتی ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی در کشور گردیده و ضمن حرکت همه‌جانبه شهروندان مشهدی به سمت ایجاد یک شهر نمونه به شهروندان مؤمن و در تراز جمهوری اسلامی ایران، دارای شهروندان انقلابی دارای سبک زندگی اسلامی بوده و مورد الهام گیری مسلمانان در اقصی نقاط عالم باشد. 
 
فرهنگ و ظرفیت نخبگانی_نخبگان فرهنگی_جامعه‌ای با سبک زندگی اسلامی-ایرانی_همگام_سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.