شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir
 

امام جواد علیه‌السلام: من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند و حق او را بشناسد.

پیشنهاداتی فرهنگی – تاریخی در ترویج سیره رضوی

پنج پیشنهاد فرهنگی

سیره امام رضا علیه‌السلام خود سرمایه عظیمی است که اگر قرار باشد تحول جدیدی ایجاد شود، سیره امام رضا علیه‌السلام می‌تواند جنبه هدایت‌کنندگی جدی ایفا نماید و به‌عنوان بن‌مایه و جوهره فعالیت‌ها تلقی شده و تمام اقدامات متأثر از آن باشد. 
پنج پیشنهاد فرهنگی

من در اینجا به بعد فرهنگی آن می‌پردازم و چند نکته‌ای را با الهام از سیره امام پیشنهاد می‌دهم:
1 احیای مسیر حرکت امام رضا: امام علیه‌السلام در مسیر حرکت خود از مدینه تا مرو و سپس در بازگشت، اقداماتی انجام داده‌اند، مثلاً در خراسان، در منزل‌گاهی در نیشابور درختی کاشتند که بعدها این درخت محل تبرک جستن مردم گردیده است. احیای این مسیر یک حرکت نمادین است که می‌توان با شناسایی مسیر حرکت و قدم گاه‌ها، در این مکان‌ها، ایستگاه‌هایی با امکانات رفاهی زیاد برای زائرین در نظر گرفته شود. این کار نیازمند صرف هزینه زیاد و مطالعه میدانی و غیر میدانی گسترده است. بخشی از این مطالعات در مقالات سلسله همایش‌های جاده ولایت موجود است که می‌توان از آن استفاده کرد. از نظر مزیت آن، این کار، می‌تواند یک کار هویت‌بخش برای کل کشور باشد.
رایزنی با کشور ترکمنستان و احیای مجموعه خرابه‌های کاخ مأمون در ترکمنستان (مرو) که محل حضور امام رضا علیه‌السلام بوده است، می‌توان با رویکرد توریستی مذهبی و جهانگردی دینی، امکان تورهای زیارتی از مشهد تا منطقه مرو را فراهم نمود، این اقدام هم توجیه اقتصادی دارد و هم اینکه اقدام مناسبی در جهت شناخت هر چه بیشتر سیره امام رضا علیه‌السلام است و درنهایت این تورها فرصت‌هایی را برای انتقال مضامین تاریخی ایجاد می‌کند.
توجه به ابعاد مختلف زندگی امام رضا، خصوصاً ابعاد فرهنگی آن بسیار حائز اهمیت است، به‌عنوان‌ مثال یکی از مهم‌ترین آن‌ها مناظرات امام رضا علیه‌السلام است که یکی از نمونه‌های عالی آزاداندیشی، تحمل مخالف، شنیدن حرف‌های دگراندیشان و نقد عالمانه آن‌هاست. اگر آستان قدس به دنبال احیای این سیره امام رضا است، باید مکان استان قدس، برخلاف تصوری که وجود دارد، مرکز حضور همه دگراندیشان با هر اعتقادی به خدا، اسلام، ولایت و نظام ... باشد. باید آزادانه به این مرکز بیایند و حرف‌هایشان را بزنند و سپس این حرف‌ها نقد شود. اگر ما تردیدی در توان علمی خویش برای پاسخگویی به این شبهات نداریم چرا چنین موقعیتی را فراهم نمی‌کنیم تا این افراد به شکل‌های دیگری حرف‌هایشان را مطرح نکنند و ماهم نتوانیم پاسخ درستی بدهیم. یکی از عوامل بسیار مؤثر در گسترش شبهات، اشتباهات در روش‌های معرفی عقاید و نقد شبهات است. این روش‌ها اگر اصلاح شود، شبهات آن‌قدر اثرگذار نخواهند بود.
سیره عملی امام رضا به ما نشان داد که باید با روی گشاده، با منطق و درایت آنچه را مخالفان می‌گویند شنید و با دقت و حوصله تمام نقد کرد.
در نگاه اهل‌بیت جهاد یک حکم دینی است، گاهی شکل جهاد این است که مؤمن معاونتی ظاهری با حاکمیتی که آن را قبول ندارد، داشته باشد. می‌بینیم که حضرت نیز ولایت‌عهدی مأمون را پذیرفت. پرهیز از یک‌سویه نگری در سیره اهل‌بیت، رسالتی است که بر دوش آستان قدس سنگینی می‌کند.
همه اهل‌بیت نور واحد هستند و این سیره منحصر به ایام حضور امام حسین علیه‌السلام در کربلا و زمان عاشورا نیست، شیوه‌های تعامل اهل‌بیت با ظالمان و ستمگران و همچنین با کسانی که اهل دین و مروت و انسانیت نیستند باید شناسایی و تدوین شود. بی‌تردید کلیت سیاست‌ها در فضای جامعه در هر مقطع که مشخص نماید کدام قسمت از سیره امامان معصوم را باید مورد تبعیت و معیار قرار دهیم، از طرف مقام معظم رهبری اعلام می‌شود، مثلاً اگر گفتند اکنون باید مانند امام حسین علیه‌السلام مسیر شهادت را پیمود، همه این کار را انجام می‌دهند، در این تردید نیست اما اگر ما اهل‌بیت را فقط این‌گونه معرفی کنیم، زمانی که شرایط تغییر کند، دستمان خالی خواهد ماند، اهل‌بیت را باید در همه جوانب معرفی کرد.
متأسفانه امروز شاهد نوعی یک‌سویه نگری در سیره اهل‌بیت هستیم که در جامعه ترویج می‌شود، این یک‌سویه‌نگری‌ها جفا در حق اهل‌بیت است و انتظار می‌رود، آستان قدس از آنجاکه متولی تدوین مکتب امام رضا علیه‌السلام است، از ترویج نگاه یک‌سویه‌نگر به ائمه اطهار جلوگیری نماید و این را در قالب کتاب‌ها، نشست‌ها، فضاهای گفتمانی و ... منعکس کنند.
نگاه مجموعه آستان قدس نباید نگاهی درون‌مرزی و ملی و منطقه‌ای باشد باید به موضوع جهان اسلام توجه جدی شود که البته الزاماتی هم وجود دارد، ازجمله این‌که ما در داخل کشور، بین مذاهبی مثل اهل تسنن و تشیع، نگاه بسته مذهبی نداشته باشیم و طبق تأکیداتی که بارها رهبری گفته‌اند، نگاه و نحوه مواجهه‌مان با اهل سنت، باید از منظر امت باشد، نه نگاه درون مذهبی. این مسئله حتماً باید در خطبه‌ها، سخنان و در اطلاعیه‌ها مدنظر قرار گیرد تا حتی زمانی که اهل سنت وارد حرم می‌شوند، احساس آرامش کنند، چراکه تعداد زیادی از اهل سنت برای امام رضا علیه‌السلام احترام خاصی قائل‌اند و به زیارتشان می‌آیند. این مسئله چه از نظر رئوف بودن امام رضا علیه‌السلام که مرقدشان مکان آرامش همه است و چه از منظر مناظراتی که قبل‌تر به آن اشاره شد تأثیرگذار است.
در مسئله جهان اسلام نکته مهم دیگر این است که باید به‌ شدت از بحث‌های اختلاف‌برانگیز پرهیزکرده تا اجازه ظهور و بروز به هیچ شکلی نداشته باشند. باید به‌ گونه‌ای باشد که اندیشمندان جهان اسلام بتوانند در اینجا حضور یابند، نه‌فقط برای زیارت، بلکه برای فهم، گفتگو، نقد کردن و نقد شدن حضور یابند. پیشنهاد مشخصی که در این بخش‌ داریم این است که قسمتی برای شعر در مورد اهل‌بیت ایجاد شود و از سراسر جهان اسلام مثل مصر، اردن، سوریه، عراق و لبنان و در کشور خودمان از کردستان و سایر بخش‌ها اهل سنت که اشعار زیبایی برای اهل‌بیت دارند گردآوری شوند، چراکه اهل سنت نیز اهل‌بیت را قبول دارند و فقط امامت آن‌ها را قبول ندارند و اکثرشان برای اهل‌بیت احترام قائل‌اند. تجمیع این افراد می‌تواند مجالی باشد برای چیزی شبیه سال شعر اهل‌بیت که اجرا شود و سالانه سروده‌های اهل‌بیت در اینجا عرضه شود. این‌گونه، زمینه‌ای برای گسترش فرهنگ وفاق و هم‌گرایی و شناساندن درست مکتب اهل‌بیت فراهم می‌شود. 
 
پنج پیشنهاد فرهنگی . سیره رضوی . نشریه همگام . سازمان فرهنگی . آستان قدس رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

دسترسی سریع

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

نشریه همگام.

طرح های فرهنگی.

.
فراخوان ايده هاي خلاقانه خدمت به امام رضا عليه السلام
وقف و نذر
.