شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 7-32291620-051
Farhangi@aqr.ir

امام رضا علیه‌السلام: همانا اگر مردم محاسن کلام ما را بدانند از ما تبعیت می‌کنند. میزان الحکمة/ج 8/ح 13797

آموزش محرومین، پرورش نخبگان

بررسی ظرفیت‌ها و اولویت‌های آموزش‌وپرورش در آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با دکتر حسین مظفر

آموزش‌وپرورش از جمله ظرفیت‌های قابل‌ توجه آستان قدس رضوی در حوزه فرهنگ و خاصه انتقال معارف قرآنی و اهل‌بیت علیهم‌السلام است. گفت‌وگوی حاضر با دکتر حسین مظفر، جهت فهم اهمیت و نقش آموزش‌وپرورش در آستان قدس رضوی و کیفیت بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های آن انجام شده است. تجربه اجرایی وی در مقام وزارت آموزش‌وپرورش در دولت هفتم و نیز عضویت در هیئت‌علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، گویای اشراف ایشان به وضعیت آموزش‌وپرورش کشور و نیازهای اساسی آن به‌ویژه در حوزه معارف دینی است. 
بررسی ظرفیت‌ها و اولویت‌های آموزش‌وپرورش در آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با دکتر حسین مظفر

کیفیت ورود آستان قدس رضوی به حوزه آموزش (چه در سطح آموزش‌وپرورش و چه در سطح آموزش عالی) را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به ظرفیت عظیم مادی و معنوی آستان قدس رضوی به‌ویژه رسالت مهم آن در انسان‌سازی و فرهنگ‌سازی و به لحاظ این‌که مهم‌ترین عرصه در پرورش انسان‌های متعالی و نیز گسترش فرهنگ والای الهی، مراکز آموزشی و دانشگاهی می‌باشند، لازم است که آستان قدس رضوی در حوزه‌های آموزشی چه در سطح عمومی و چه در سطح عالی، گام‌های اساسی و بنیادینی بردارد. مشروط بر این‌که ورود به این عرصه با دقت و ظرافت تخصصی و کارشناسی دقیق انجام شود تا خروجی آن متناسب با شأن آستان قدس رضوی بوده و در راستای فرهنگ الهی و رضوی باشد. همچنین برای تحقق این هدف سرمایه‌گذاری جدی نماید به‌گونه‌ای که بتواند به‌عنوان یک الگوی مؤثر آموزشی مطرح شود.
در غیر این صورت اگر بخواهد فقط عنوان مدرسه داری داشته باشد و مدارس و دانش آموزان آن مانند سایر مدارس کشور باشد، اشکالاتی به وجود می‌آید که دون شأن آستان قدس خواهد بود.

از نظر شما سیاست‌های آموزش در آستان قدس باید معطوف به تصدی‌گری (تأسیس مدرسه و دانشگاه) باشد یا جهت‌دهی و اثرگذاری (مثل برنامه‌های فرهنگی و آموزشی و...)؟
آستان قدس رضوی به لحاظ اهمیت مسئله انسان‌سازی و فرهنگ‌سازی و پرورش نیروهای انقلابی متعهد و متدین به‌جاست که خودش به‌طور مستقیم در این امر وارد شود و همان‌گونه که ذکر شد الگوسازی کند.
برای تحقق این هدف، آستان قدس باید از نیروهای مجرب، متعهد و ولایت مدار استفاده نماید. هرچند که جهت‌دهی و هدایت مراکز آموزشی امری مطلوب و اساسی است اما با این سیاست، ضمانت اجرائی تقلیل یافته و تحقق اهداف موردنظر با مشکل مواجه می‌شود و تضمینی برای نظارت بر تحقق اهداف در مدارس و دانشگاه‌های دیگر وجود نخواهد داشت.

فرصت‌های آستان قدس رضوی در انتقال آموزه‌های قرآنی و اهل‌بیت علیهم‌السلام در سطح ملی و بین‌المللی چیست؟ به‌طور خاص راهبردهای پیشنهادی شما برای انتقال معارف رضوی در مراکز آموزشی و پرورشی آستان قدس رضوی شامل چه مواردی است؟
آستان قدس رضوی، ظرفیت‌ها و جاذبه‌های بسیار معنوی و اخلاقی و دینی دارد که نمونه مشابهی در ایران اسلامی ندارد. نام و یاد این امام همام و مهربان، ضمن تجلی و تبلور آرمان‌های اسلام و مبانی وحیانی و احیای فضائل اخلاقی، بازدارنده جدی از رذایل اخلاقی و ناپاکی است. تولیدات فکری، فرهنگی، معنوی و اخلاقی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و معارف الهی با توجه به ساختارهای علمی و پژوهشی و دانشگاهی آستان قدس و نیز در معرض افکار عمومی قرار دادن این معارف به‌صورت ساده و ارزان، از حداقل انتظاراتی است که می‌بایست به آن پاسخ داده شود. همچنین در بعد راهبردی از ظرفیت عظیم آستان قدس رضوی در بحث آموزش‌وپرورش و تربیت نیروی انسانی و مدرسه داری در این زمینه به دو شکل می‌توان بهره گرفت: یکی به‌صورت عمومی برای کمک و مساعدت به فرزندان محروم جامعه پیرامون و مجاور حضرت (و حتی دیگر مناطق)، از طریق ساخت مدارس و اعطاء کمک‌هزینه تحصیل به‌ویژه برای مدارس شبانه‌روزی و دیگری به‌صورت ویژه و خاص برای پرورش و تربیت نخبگان و مدیران با برنامه‌ها و سیاست‌های مشخص.
علاوه بر این، کمک به آموزش‌وپرورش شیعیان برخی کشورها که امکان همکاری و مساعدت با آن‌ها وجود دارد، باید موردتوجه قرار گیرد.
  
 
آموزش محرومین ، پرورش نخبگان ، حسین مظفر ، نشریه همگام ، آستان فرهنگ ، سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
عبارات کلیدی:
امتیاز دهید
بیشتر بخوانید
تبادل نظر کاربران
.
 

گفتگو(بایگانی)

 • تنها راه فقرزدایی و رفع محرومیت‌ها تحقق اقتصاد مقاومتی است

  تولیت آستان قدس رضوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما:

  تنها راه فقرزدایی و رفع محرومیت‌ها تحقق اقتصاد مقاومتی است
 • بررسی ظرفیت‌ها و اولویت‌های آموزش‌وپرورش در آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با دکتر حسین مظفر

  آموزش محرومین، پرورش نخبگان

  بررسی ظرفیت‌ها و اولویت‌های آموزش‌وپرورش در آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با دکتر حسین مظفر
 • دسترسی سریع

  • وقف و نذر

  اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


  * پست الکترونیک
   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  نظر

  نشریه همگام.

  طرح های فرهنگی.

  .
  وقف و نذر
  .