دبیرخانه

شورای عالی فرهنگی

f a r h a n g i . a q r . i r

روش شناسی تهیه ارزیابی فرهنگی_اجتماعی برای طرح های اقتصادی
یکی از مسائلی که در حوزه سرمایه گذاری و انجام طرح های توسعه ای اقتصادی وجود دارد، نحوه تصمیم گیری در مورد نوع و شیوه بهره برداری اقتصادی است. شرکت های سرمایه گذاری چنین تصمیم گیری هایی را با انجام دقیق انواع مختلف ارزیابی های فنی، اقتصادی، مالی، ریسک و بازار انجام می دهند و با توجه به نتایج آنها انتخاب مقتضی را برای گزینه دارای بیشترین سود اتخاذ می نمایند. از سوی دیگر در دو دهه اخیر با توجه به مسائل متعددی که نگاه جزء نگر و صرفا اقتصادی به پروژه های سرمایه گذاری مانند تخریب محیط زیست یا تغییر در اکوسیستم طبیعت و یا بروز پدیده هایی مانند مهاجرت و تغییرات ناگوار در ترکیب جمعیتی و... به وجود آورده است، رویکرد ارزیابی اجتماعی در کنار ارزیابی اقتصادی جای خود را باز کرده و ارزیابی های اقتصادی اجتماعی از الزامات هر پروژه سرمایه گذاری شده است. با این حال مسئله لزوم ارزیابی های فرهنگی در کنار مباحث اجتماعی همچنان مورد غفلت بوده و هست.
برگزاری جشنواره رویش به میزبانی بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی
به اطلاع مخترعان گرامی می­‌رساند جشنواره­‌ منطقه­‌ای رویش خاوران در 29 و 30 تیرماه سال جاری 1395 توسط بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی در شهر مشهد مقدس برگزار می شود...
فعالیت های بین المللی مؤسسات فرهنگی آستان قدس رضوی (3)
محمد حسین چشمه نور
در سومین قسمت از معرفی فعالیت های بین المللی مؤسسات فرهنگی آستان قدس رضوی به سراغ (((موسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهش های اجتماعی))) و ((( معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی ))) رفته ایم...
گزارشی از طرح مطالعه کمی و کیفی زیارت (2)
مصطفی غنی زاده
انجام یک مطالعه پژوهشی با چنین گستردگی در یک شهر غیر از تهران تجربه‌ایی منحصر به فرد است که پژوهشگران حوزه‌های مختلف به آن واقف‌اند. بدون شک موفقیت این طرح می‌تواند طلیعه‌ای باشد برای انجام پروژه‌هایی با چنین گستره‌ای عظیم در آینده استان. اما مهم‌ترین موضوع کنونی نحوه اجرای دقیق این پروژه‌هاست که پشتوانه علمی و پژوهشی و تخصصی دارد. در شهریور ماه سال 1394 گزارش نهایی طرح در حال تنظیم است تا پارک علم و فناوری آخرین وظیفه خود در طرح را اجرا و خاتمه کامل مطالعات طرح توسعه کمی و کیفی زیارت امام رضا(ع) را اعلام کند البته این دبیرخانه به عنوان پایگاه مطالعاتی در کنار طرح خواهد بود اما حجم اصلی و اساسی کار با بیش از هشتاد جلد پژوهش به پایان رسیده است.
روند پژوهی صنایع فرهنگی و صنایع نوآور در بستر تاریخ (2)
ایوا مور (دانشگاه لتونی)
مفهوم صنایع فرهنگی اولین بار در اوایل دهه 1940 توسط تئودور آدرنو به عنوان یکی از اعضای مکتب انتقادی که متشکل از پژوهشگران مهاجر از آلمان نازی بود مطرح شد. آدرنو با نگاهی چپ گرا به نقد «صنعت فرهنگ» پرداخت. به اعتقاد وی تولیدکنندگان این صنف کنترل از بالا به پائینی بر فرهنگ دارند و همین مسأله موجب تضعیف این نگاه می‌شود که فرهنگ «خود به خود از میان توده مردم برمی‌خیزد». او به مشکلات فرهنگ توده‌ای، رابطه بین ایدئولوژی و سرمایه‌داری که به شکاف عوام و نخبگان یا زیربنا و روبنا می انجامد و همچنین تجاری‌سازی و عامه‌سازی فرهنگ با سوء‌استفاده از سطح سواد پائین مردم اشاره کرد.
بسته تخصصی فرهنگ
با عضویت در این بخش، بسته های تخصصی در حوزه فرهنگ بصورت هفتگی به ایمیل شما ارسال می گردد.
------عضویت در خبرنامه------

پست الکترونیک
موسسات فرهنگی
نشریات
سامانه ها
 • ورود به سامانه نشر
 • ثبت اطلاعات جامع نشر آستان قدس رضوی
 • ارائه وضعیت جامع نشر آستان قدس رضوی
 • ارائه گزارش های مدیریتی
 • ورود به سامانه جشن های میلاد
 • برقراری تعامل با موسسات فرهنگی
 • برنامه ریزی،اجرا و ارزیابی جشن های میلاد رضوی
 • ارتباط الکترونیکی و تهیه گزارش های آماری و تحلیلی
 • ورود به سامانه ایده فرهنگی
 • ایجاد فضای تعامل تبادل آرا و نظرات
 • پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات
 • ارائه خروجی اثر بخش و گزارش های مختلف مدیریتی
 
.
.

.All rights reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.
 
خانه | بازگشت |
Guest (AQRGuest)