شنبه 16 مهر 1393
ارتباط با ما : 32223096-051
Farhangi@aqr.ir

امام صادق علیه‌السلام: هر آن کس که فاطمه را آنگونه که باید بشناسد, لیلة القدر را درک کرده, و فاطمه را از آن رو فاطمه گفته‌اند که مردم از شناخت او عاجزند.تفسیر فرات الکوفى/ص581

.
اطلاعات فرهنگی
ریحانه (برنامه‌های عمومی هفته سوم)

بیش از 60 عنوان برنامه فرهنگی هنری

1395/11/28 پنجشنبه

ریحانه (برنامه‌های عمومی هفته سوم)

ویژه‌برنامه‌های ایام فاطمیه تا میلاد حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها با هدف تبیین هویت زن مسلمان مبتنی بر الگوی رفتاری حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها
راهبردهای ورزش رضوی

1395/11/12 سه شنبه

راهبردهای ورزش رضوی

یکی از ایده‌های دولت مدرن در سده‌های نوزده و بیست، تربیت شهروندان بوده است؛ شهروندانی که چارچوب دولت - ملت را درونی کرده و ارزش‌های آن را تولید و بازتولید کنند. بر این اساس، تربیت شهروندی، بخش مهمی از پروژه ملت‌سازی را تشکیل می‌دهد که ریشه در اندیشه‌های عصر روشنگری و از جمله تحقق‌بخشی به اتوپیای بهشت زمینی را دارد. به‌عبارت‌دیگر، دگرگونی نگرش مسیحی - رومی که مرگ و بیماری را محصول گناه نخستین و در نتیجه، هبوط انسان از بهشت می‌دانست سبب گردید تا بشر جدید، درصدد خلق بهشتی دنیوی برآید؛ جنت‌المأوایی که مرگ و بیماری و ترس در آن جایی نداشته باشد و جوانی پایدار، ضامن جاودانگی در تمتع از لذات شود.
رویکرد همگرا

ضرورت‌ها و راهبردهای شبکه فرهنگی حرم‌ها و اماکن مقدسه

1395/11/3 يكشنبه

رویکرد همگرا

شبکه‌سازی به معنای انسجام در عملیات تربیتی و تقسیم‌کار و تعیین جایگاه و مزیت هر یک در تقویت معرفت و شور دینی است. این یعنی یک بافت منسجم بی‌رقیب در برنامه‌ریزی فرهنگی. نیم‌نگاهی به ادبیات شبکه‌سازی یا مباحث صنایع فرهنگی در جهان امروز نشان می‌دهد هدف‌گیری جامع نیازهای مخاطبان به‌طور متوازی و متقارن و نیز بهره‌گیری از همه فرصت‌ها در توزیع فرهنگی (حلقه گمشده نظام فرهنگی ما) مرهون نگاه شبکه‌ای است.
سیاست‌های فرهنگی آستان قدس رضوی

بازخوانی سیاست‌های فرهنگی آستان قدس رضوی و بررسی سناریوهای پیشنهادی در میزگردی با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه فرهنگ

1395/10/23 پنجشنبه

سیاست‌های فرهنگی آستان قدس رضوی

آسیب‌شناسی سیاست‌ها و رویکردهای فرهنگی آستان قدس رضوی و بررسی راهبردهای پیشنهادی برای نیل به اهداف ترسیم شده در حکم انتصاب تولیت معظم آستان قدس، از جمله موضوعات مطرح شده در میزگردی است، که با حضور کارشناسان فرهنگی برگزار گردید. بخشی از این گفت‌وگوی تفصیلی را در ادامه می‌خوانیم.
رسانه‌های دینی

مروری بر فعالیت‌های رسانه‌ای واتیکان و الازهر

1395/10/14 سه شنبه

رسانه‌های دینی

این روزها مراکز دینی در جهان اگرچه همچنان از روش‌های تبلیغی قدیمی خود چون خطابه‌ها و سفرهای تبلیغی و ... استفاده می‌کنند اما روش‌های بیانی عصر جدید از روزنامه و مجله گرفته تا رسانه‌های سمعی ـ بصری و حتی شبکه‌های اجتماعی از دید آن‌ها دور نمانده است. الازهر و واتیکان دو قطب جدی در این جریان تبلیغی و رسانه‌ای در جهان اسلام و مسیحیت هستند و هر کدام به فراخور مخاطبان و میزان مخاطبان خود به سراغ این عرصه‌ها رفته‌اند.
فرهنگ و ظرفیت نخبگانی

1395/10/7 سه شنبه

فرهنگ و ظرفیت نخبگانی

بررسی نقش نخبگان فرهنگی در ایجاد جامعه ای با سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی
پنج پیشنهاد فرهنگی

پیشنهاداتی فرهنگی – تاریخی در ترویج سیره رضوی

1395/10/1 چهارشنبه

پنج پیشنهاد فرهنگی

سیره امام رضا علیه‌السلام خود سرمایه عظیمی است که اگر قرار باشد تحول جدیدی ایجاد شود، سیره امام رضا علیه‌السلام می‌تواند جنبه هدایت‌کنندگی جدی ایفا نماید و به‌عنوان بن‌مایه و جوهره فعالیت‌ها تلقی شده و تمام اقدامات متأثر از آن باشد.
حریم جهانی حرم

1395/9/24 چهارشنبه

حریم جهانی حرم

آستان قدس رضوی و ظرفیت های گسترده در «زائرنوازی فراحرمی» و «حرم داری فراملّی» 
فرهنگ در سرفصل آموزش

بازخوانی سیاست‌های آموزشی آستان قدس رضوی وبررسی مدل‌های پیشنهادی در میزگردی با حضور کارشناسان حوزه آموزش

1395/9/14 يكشنبه

فرهنگ در سرفصل آموزش

تحلیل، ارزیابی و بازخوانی سیاست‌های آستان قدس رضوی در حوزه آموزش و مسائل مرتبط با آن همچون امور تربیتی، کادرسازی و غیره از جمله اقدامات اساسی در طراحی مسیر پیش‌رو و ریل‌گذاری برای حرکت نهادها و ساختارهای موجود در این عرصه است. ورود آستان قدس به حوزه آموزش و پرورش، آموزش عالی و آموزش دینی نیازمند ملاحظه الزامات و بایسته‌هایی است که از ضرورت مداخله آستان در این زمینه حاصل می‌شود. این مسائل از جمله محورهای بررسی شده در میزگردی است که با حضور اساتید و کارشناسان مربوطه در دبیرخانه شورای عالی فرهنگی آستان قدس به گفت‌وگو نشستیم.
بازخورد ذائقه مخاطب

گزارشی از پژوهش‌های اثربخشی در فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس

1395/9/9 سه شنبه

بازخورد ذائقه مخاطب

یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک فرایند فرهنگی، بازخوردگیری از میزان اثربخشی این فعالیت‌ها به خصوص در حوزه مخاطب می‌باشد. در حوزه فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس نیز بارها از طریق روش‌های علمی این مقوله مورد ارزشیابی قرار گرفته است که در ادامه گزارشی از این فعالیت‌ها ارائه می‌شود.
12345678910...>>>

دسترسی سریع

  • آُستان مبارک حضرت حسین ابن موسی الکاظم - طبس میقات الرضا
  • کتابخانه و موزه ملی ملک
  • پایگاه اطلاع رسانی جوان
  • کتابخانه ها و موزه ها و مرکز اسناد استان قدس
  • چاپ و انتشارات آُتان قدس رضوی

اشتراک بسته تخصصی فرهنگی


* پست الکترونیک
 
امتیاز دهی
 
 

نشریه همگام 

موسسات فرهنگی

.
آُستان مبارک حضرت حسین ابن موسی الکاظم - طبس میقات الرضا
کتابخانه و موزه ملی ملک
پایگاه اطلاع رسانی جوان
کتابخانه ها و موزه ها و مرکز اسناد استان قدس
چاپ و انتشارات آُتان قدس رضوی
بنیاد فرهنگی آستان قدس
تربیت بدنی آستان قدس رضوی
به نشر
موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی
.